Styl życia

Charyzmatyczna szablistka polskiego pochodzenia zdradza kulisy swoich sukcesów. "Od ponad 20 lat mieszkam na sali treningowej"

Styl życia

Autor:
Oskar
Netkowski,
Magdalena
Brzezińska
Reporter:
Anna Kalczyńska
Z Polską w sercu zdobywa medale
Dzień Dobry TVNZ Polską w sercu zdobywa medale

Dagmara Woźniak czterokrotnie była powoływana na Igrzyska Olimpijskie. W Rio sięgnęła po wymarzony krążek. Do Tokio jechała z niewyleczoną nogą, po kontuzji ścięgna Achillesa. Jest reprezentantką USA w szabli, a urodziła się we Wrocławiu. Pierwsze kroki w tej wyjątkowej dyscyplinie sportsmenka stawiała pod okiem Janusza Młynka, który w Dzień Dobry TVN opowiedział o tym, jak wygląda praca nauczyciela szermierki za oceanem.

Dagmara Woźniak o początkach sportowej kariery

Dagmara Wożniak jako dziecko wyjechała z rodzicami z Polski. W USA swoje pierwsze szermiercze szlify zdobywała pod okiem absolwenta krakowskiej AWF Janusza Młynka, który założył w Clark (stan New Jersey) pierwszą w Stanach Zjednoczonych szkołę dla sportowo uzdolnionej młodzieży polonijnej.

- Tata zaprowadził mnie na pierwszy trening. Widział, że jestem bardzo aktywna jako dziecko i chciał, żebym znalazła miejsce, gdzie będę mogła tę samą energię wyłożyć. Tata zobaczył klub szermierczy i dodatkowo trener mówił po polsku. Pierwszy trener Janusz Młynek zobaczył we mnie zawodniczkę, która może coś osiągnąć. Kiedy zaczynałam u niego, miałam 9-10 lat. Zaczynałam z szablą, ale zrezygnowaliśmy z tego - mówiła sportsmenka.

- Przyleciałam do Ameryki jak miałam rok. Zawsze w domu się rozmawia po polsku, ale kiedy się denerwuję, to myślę i mówię po angielsku - dodała.

Dagmara Woźniak o zarobkach

Urodzona we Wrocławiu Dagmara Woźniak w tym roku już po raz trzeci wystąpiła w igrzyskach olimpijskich w barwach USA w Tokio. W rozmowie z Anną Kalczyńską zdradziła, jak jej kariera wygląda od kulis. Sportsmenka szczerze powiedziała o swoich zarobkach.

- Nie jest to taka wypłata jak w koszykówce, albo w innych sławnych sportach. Ale jeśli jest wystarczający poziom na świecie, to dostaje się od Olimpijskiej Komisji wystarczająco, żeby mieć na apartament albo dojazd do Nowego Jorku. Ale jak źle się wypada na zawodach, to zmniejsza się ranking i zabierają pieniądze - mówiła.

Dagmara Woźniak o szermierce

Dagmara od dziecka włada szablą. Po latach ćwiczeń znalazła swój przepis na zwycięstwo. - Ponad 20 lat mieszkam na sali treningowej. O wygranej decyduje siła mięśni, refleks i psychika. W sekundę czasem trzeba zmienić decyzję o kolejnym ruchu - wyznała Dagmara Woźniak.

Janusz Młynek o kulisach pracy nauczyciela szermierki

Za sukcesem każdego sportowca stoi jego trener. Ponadprzeciętny potencjał Dagmary Woźniak jako pierwszy dostrzegł Janusz Młynek, który był jej pierwszym nauczycielem szermierki. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat wyszkolił on wielu utalentowanych szablistów.

Przez siedem lat byłem głównym trenerem w New Jersey Institute of Technology, uczyłem studentów szermierki. Później pracowałem w sławnym West Point, gdzie trenowałem przyszłych oficerów amerykańskich

- mówił w Dzień Dobry TVN Janusz Młynek, który pasję związaną z tym wyjątkowym sportem dzieli ze swoją żoną, Jolantą Smolarską. Małżonkowie założyli za oceanem klub, w którym na sali ćwiczeń regularnie spotykają się miłośnicy szermierki w każdym wieku, także ci z polskimi korzeniami. - Dla nas najważniejsze było to, żeby założyć polski klub, dla polskich dzieci w Stanach Zjednoczonych. Odradzano nam to, a jednak okazało się, że mieliśmy rację - podsumował trener.

Janusz Młynek zawojował szablą Amerykę. Zobacz wideo:

Janusz Młynek zawojował szablą Amerykę
Janusz Młynek zawojował szablą Amerykę
Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski, Magdalena Brzezińska

Reporter: Anna Kalczyńska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości