Utytułowany szpadzista wychowuje kolejne pokolenie szermierzy: "Kiedy syn miał rok, zrobił sobie własną szpadę"

''Szpadzista w podwójnej roli''; reporter: Szymon Brózda
Szpadzista Radosław Zawrotniak ma na koncie wiele sukcesów, wśród nich jest wicemistrzostwo olimpijskie w drużynie. Mimo 39 lat nie zamierza porzucać kariery zawodniczej, choć od pewnego czasu jest też trenerem. Wraz ze swoją podopieczną, Aleksandrą Zamachowską, mają duże szanse na start w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.

Radosław Zawrotniak jest gwiazdą polskiej szermierki, triumfatorem mistrzostw świata i Europy, ale przede wszystkim srebrnym medalistą olimpijskim. Ten ostatni krążek zdobył 12 lat temu w szpadzie drużynowej podczas Igrzysk w Pekinie.

Pracowałem na niego 20 lat, jest najważniejszy w moim życiu

- powiedział.

Zawrotniak niedawno zajął trzecie miejsce podczas pucharu świata w Heidenheim.

Żona szpadzistka

10 lat temu Radek poślubił szpadzistkę i reprezentantkę Polski Beatę Terebę. Para poznała się w trakcie obozu sportowego jeszcze w czasach juniorskich.

To zawsze była piękna dziewczyna i od samego początku mi się podobała. Była szczupła, wysoka, a muszę Wam zdradzić, że kiedy pierwszy raz ją zobaczyłem, to byłem niższy od niej

- powiedział sportowiec.

W krakowskim domu Zawrotniaków rośnie już nowe pokolenie szermierzy, bowiem dwa lata temu małżeństwo doczekało się bliźniąt.

Rozalia i Karol zaczęli chodzić, kiedy mieli osiem miesięcy, czyli bardzo wcześnie, a kiedy syn miał rok zrobił sobie własną szpadę i maskę ze znacznika lekkoatletycznego

- wspomina z uśmiechem dumny tata.

Zawrotniak-trener

Stałym punktem na mapie małżeństwa jest hala sportowa krakowskiego AWF-u. Gdy Beata szkoli młodzież, Radek trenuje w sali obok. Dzięki opracowanemu przez siebie programowi sportowiec jest w stanie pogodzić rolę zawodnika i trenera. Obecnie szkoli Aleksandrę Zamachowską, 25-letnią szpadzistkę, naszą olimpijską nadzieję.

Od kiedy z zaczęłam z nim trenować, odnoszę sukcesy na pucharach świata seniorek

- powiedziała Ola.

Zarówno ona, jak i jej trener są na najlepszej drodze, aby wystąpić na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Zawrotniak pierwszy raz w podwójnej roli.

Obojgu życzymy powodzenia!

Szermierka – sport dla każdego?

Szermierką nazywamy sztukę władania białą bronią. Jej myślą przewodnią jest trafienie przeciwnika tak, aby samemu jednak uniknąć trafienia. Takie założenie wymaga od zawodnika bardzo dobrego wyszkolenia zarówno technicznego, jak i taktycznego.

W szermierce sportowej wyróżnia się trzy konkurencje, które różnią się od siebie techniką walki, wyglądem broni i ważnym polem trafienia:

  • szpada – zawodnicy walczą bronią kolną, a trafienia zadawane są poprzez pchnięcia. Punktowane są uderzenia, w których koniec broni (punta) umieszczony został w ważnym polu trafienia. W przypadku szpady jest nim całe ciało;
  • szabla – zawodnicy walczą bronią sieczno-kolną, którą zadaje się przeciwnikowi cięcia, rzadziej pchnięcia. Ważnym polem trafienia jest powierzchnia od pasa w górę;
  • floret – zawodnicy walczą, używając broni kolnej, a trafienia zadawane są poprzez technikę pchnięcia. Ważnym polem trafienia jest powierzchnia całego tułowia wraz z podbrzuszem. Floret zakazuje trafień w ręce, nogi i głowę.

Więcej informacji o szermierce znajdziecie w poniższym wideo. Gościem w naszym studiu była Monika Maciejewska - olimpijka, medalistka mistrzostw Europy, trener w Akademii Szermierki.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

>>> Zobacz także:

Autor: Iza Dorf

podziel się:

Pozostałe wiadomości