Czy trzeba iść do kościoła w Boże Narodzenie?
Kwestię tę wyjaśnia Kodeks Prawa Kanonicznego "niedziela, w czasie której jest czczona tajemnica paschalna, na podstawie tradycji apostolskiej winna być obchodzona w całym Kościele jako najdawniejszy dzień świąteczny nakazany. Ponadto należy obchodzić dni Narodzenia Pana naszego Jezusa Chrystusa, Objawienia Pańskiego, Wniebowstąpienia oraz Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, Jej Niepokalanego Poczęcia i Wniebowzięcia, Świętego Józefa, Świętych Apostołów Piotra i Pawła, wreszcie Wszystkich Świętych".
Oznacza to, że w Boże Narodzenie katolicy mają obowiązek uczestniczyć we mszy świętej. Nie musi to być jednak Msza Pasterska. Może to być każda inna msza odprawiana tego dnia.
Wiele polskich rodzin, tradycyjnie, co roku w Wigilię udaje się na pasterkę do kościoła, żeby świętować Boże Narodzenie. W dwa poprzednie lata w związku z pandemią, wiele osób z obawy o zdrowie swoje i innych członków rodziny, nie zdecydowało się na uczestnictwo w liturgii. Jak będzie w tym roku?
- Na pewno to nie jest równorzędne doznanie religijne. Spotkanie na żywo jest zawsze czymś bliższym, piękniejszym. Jest większym doznaniem, niż tylko przez telewizję, Internet – zauważa duchowny. To nie oznacza jednak, że nie idąc do kościoła popełniamy grzech. - Dyspensa obowiązuje w kościele, jeżeli ktoś się obawia, jeżeli ktoś jest chory, to może uczestniczyć we mszy świętej w sposób zdalny – dodaje.
Spowiedź przed świętami - czy jest obowiązkowa?
Według Kodeksu prawa kanonicznego chrześcijanie powinni wyspowiadać się przynajmniej raz w roku. Święta Bożego Narodzenia to dla wielu osób dobra okazja, by to zrobić. Zwłaszcza, jeśli w okresie świątecznym planują przyjąć Eucharsytię.
Co się dzieje, kiedy nie wyspowiadamy się przed świętami?
- Wiadomo, że jeśli ktoś nie dlatego, że nie chce, tylko, że w obiektywny sposób nie może, Pan Bóg nie jest jakimś urzędnikiem, który odfajkowuje czy jest zrobione, czy załatwione. Pan Bóg zna naszą sytuację, Pan Bóg wie, co się dzieje na świecie, więc jest wyrozumiały dla człowieka (…) Nie ma możliwości spowiedzi zdalnej, przez telefon – odpowiada ks. Przemysław Krawiec.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- Symbole i zwyczaje świąt Bożego Narodzenia - co oznaczają i skąd pochodzą?
- Przesądy wigilijne – co warto robić, a czego należy unikać w Wigilię?
- Adwentowe zwyczaje i symbole. Jak katolicy przygotowują się na święta Bożego Narodzenia?
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Autor: Anna Korytowska/Diana Ryściuk
Źródło zdjęcia głównego: Jakub Kamiński/East News