Co się dzieje w sanatoriach?
Sami kuracjusze zapewniają, że w sanatorium bawią się bardzo dobrze i przyznają, że zdarza im się pić alkohol. - Najczęściej piwo, jakiś drink. Nie ma tak, żeby się przewracali pijani - powiedział mężczyzna, z którym rozmawiała nasza reporterka. - Jak idą do kawiarni na potańcówkę, to myślę, że piją piwko, winko - stwierdziła jedna z pań.
- Byliśmy w Polańczyku, tak pili ludzie. Pili, pili, pili i wracali na czworakach. Było tak. Ja byłam zniechęcona na wyjazd do sanatorium - dodała inna kobieta.
Czy seniorzy nadużywają alkoholu?
Powodem, dla którego starsze osoby sięgają po alkohol, może być samotność. - Niektórzy trochę zaczynają pić alkohol, bo on im właśnie pomaga nawiązać kontakty, otworzyć się, stać się bardziej odważnym. Niektórzy ze smutku, niektórzy z jakichś innych powodów, jak strata kogoś bliskiego, a niektórzy po prostu jak pili, tak piją - powiedziała w Dzień Dobry TVN Barbara Tukendorf, seniorka.
Krzysztof Waszkiewicz jest zdania, że alkoholizm wśród seniorów to marginalny problem. - Rzeczywiście w pewnym wieku staje się wokół człowieka trochę pusto, inni przenoszą się na drugą stronę tęczy. Czy to jest powód do tego, żeby sięgnąć po kieliszek? W moim przypadku i w moim środowisku - nie, ale jednak wyobrażam sobie, że niektórzy mają tę inklinację. Jest też kwestia bytowa. Niektórzy są w jakiś sposób niedowartościowani, życiowo niewydolni, to też jest powód. Inni - po drugiej stronie - mają zaspokojone wszystkie potrzeby bytowe, czują się bezpiecznie. Kolejna potrzeba, czyli potrzeba miłości, potrzeba akceptacji, potrzeba integracji. W żaden sposób się nie wyróżniamy - stwierdził Krzysztof Waszkiewicz, senior.
Eryk Matuszkiewicz, toksykolog, zapytany, czy alkoholizm wśród seniorów to naprawdę marginalny problem odpowiedział, że to kwestia, o której się nie mówi. Badań w tym kierunku jest stosunkowo niewiele. Faktem jest natomiast to, że osoby starsze inaczej, gorzej metabolizują alkohol. - Wynika to z fizjologii, procesu starzenia, który jest fizjologiczny. Enzymy, które metabolizują alkohol, mają trochę mniejszą aktywność, dlatego stężenie alkoholu utrzymuje się wyższe i dłużej, co może prowadzić do konsekwencji zdrowotnych, czy to będzie uszkodzenie i marskość wątroby, czy samego efektu upojenia. To jest jedna rzecz. Druga rzecz - statystycznie im jesteśmy starsi, więcej leków przyjmujemy, jakieś interakcje lekowe zachodzą. I też to, co jest istotne, moja indywidualna odpowiedź, moja indywidualna wrażliwość, jak będę na ten alkohol odpowiadał, jest to też istotne zagadnienie - tłumaczył Eryk Matuszkiewicz.
Jak jeszcze może szkodzić alkohol? Co można zrobić, aby seniorzy po niego nie sięgali? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jaka jest jakość powietrza w polskich uzdrowiskach? Zatrważające wyniki raportu NIK
- Iwonicz-Zdrój – poznaj atrakcje turystyczne tego wyjątkowego miasta uzdrowiskowego
- Co się dzieje w polskich sanatoriach? "Siedemdziesiątka, to się szaleje teraz"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Anita Walczewska/East News