Czapeczki kolarskie różnią się rodzajem materiału, z którego są uszyte. Wśród popularnych modeli znajdują się czapeczki bawełniane, ale także te uszyte z poliestru, czyli oddychające i znacznie lżejsze od tradycyjnych. Szeroka gama czapeczek kolarskich różnych modeli, kolorów i rozmiarów sprawia, że wybór tej najlepszej jest nie lada wyzwaniem.
Co warto wiedzieć o czapce kolarskiej?
Klasyczna czapeczka kolarska uszyta jest z trzech lub czterech kawałków materiału – bawełny i poliestru. Jest ona wyjątkowo przyjemna w dotyku i miękka, często wyposażona w twardy daszek, który można zablokować w pozycji pionowej. Spotykamy modele jednokolorowe, z delikatnym motywem (zazwyczaj znakiem marki lub nazwą), wyposażone w ściągacz z tyłu, który sprawia, że czapeczka ma rozmiar niemal uniwersalny. Inny rodzaj czapeczek charakteryzuje się większą sztywnością, grubszym materiałem i bogatszą grafiką.
Zobacz wideo: Jak nie zmarznąć i nie spocić się jesienią na rowerze
Modele wykonane z bawełny lepiej sprawdzają się w chłodniejsze dni, nie zaleca się ich noszenia latem, ponieważ mogą dodatkowo podgrzewać głowę. Osoby, które pocą się więcej powinny wybrać czapkę cieńszą, lepiej oddychającą, czyli tą wykonaną z poliestru. Ten rodzaj nakrycia głowy szybciej wchłonie pot i szybciej wyschnie, odprowadzając go na zewnątrz. Niektóre z modeli uszyte są z poliestru o dwóch grubościach: nad uszami zastosowany jest grubszy materiał, w pozostałej części czapki cieńszy. Czapeczka taka dobrze trzyma się głowy i zapewnia chłodzenie tam, gdzie jest ono najbardziej potrzebne. Na lato polecane są czapki kolarskie z daszkiem, na zimę czapki ocieplane.
Producenci czapek rowerowych postarali się, aby możliwe było wybranie nakrycia głowy, które spełni swą funkcję w zależności od pogody, pory roku i preferencji użytkownika, dlatego oferta rozszerzana jest o kolejne modele:
- z przedłużanymi uszami – zabezpiecza uszy,
- z przedłużanym tyłem – zabezpiecza i chroni przed zimnem potylicę,
- z daszkiem – chroni przed słońcem oraz spływającym deszczem,
- z różnej grubości warstwą izolacyjną,
- z membraną wodoodporną,
- z bocznymi otworami, dzięki którym można nosić okulary.
Czapka kolarska pod kask
Klasyczna kolarska czapka pod kask charakteryzuje się małymi gabarytami, jest wykonana z oddychającego materiału, może posiadać daszek chroniący przed słońcem i deszczem. Daszki w czapkach kolarskich wykonane są tak, by nie zmniejszały pola widzenia podczas jazdy i nie zaburzały aerodynamiki.
Czapka pod kask często wyposażona jest także w odblaski. Zimą zaleca się korzystanie z czapek kolarskich ocieplanych, z warstwą materiału wiatroszczelnego w części czołowej nakrycia głowy. Czapka kolarska zimowa powinna mieć wydłużany tył oraz boki, dzięki czemu doskonale chroni uszy i tył głowy. Zastosowana w niej warstwa polaru zabezpiecza przed wyziębieniem. Wybierając czapkę pod kask, dobrze jest przyjrzeć się, w jaki sposób jest ona uszyta. Niektóre szwy mogą po prostu przeszkadzać i uwierać pod kaskiem, najlepiej więc szukać modeli bezszwowych.
Użytkownicy czapek powinni również zwrócić uwagę na ergonomię. Czapka musi doskonale pasować do głowy, w przeciwnym razie nie dość, że nie będzie odpowiednio leżeć pod kaskiem, nie spełni swego zadania ogrzewania i ochrony głowy. Zaletą poszczególnych modeli czapek pod kask są specjalne otwory na okulary, czasem wyposażone także w pasek silikonu, który przytrzymuje je na miejscu. Czapki szyte z myślą o paniach mogą mieć otwór na kucyk. Pod kaskiem sprawdzą się zarówno czapki kolarskie z daszkiem, jak i bez niego.
Dlaczego trzeba nosić czapkę kolarską?
Wielu rowerzystów jeździ w kasku, którego głównym zadaniem jest ochrona głowy przed kontuzjami. Inną funkcją kasku jest zabezpieczenie głowy przed słońcem, dlatego latem mogą, choć nie muszą wystarczyć. Kanały wentylacyjne w kasku chłodzą i chronią przed przegrzaniem, jednak włożona pod kask cienka czapeczka zrobi to jeszcze lepiej.
Daszek zabezpieczy oczy przed promieniami słonecznymi, a oddychająca tkanina zapewni odpowiednią termoregulację. Zimą sam kask nie wystarczy, te same kanały wentylacyjne sprawią, że głowa wyziębi się błyskawicznie. Jeżdżąc w chłodniejsze pory roku, należy zaopatrzyć się w ciepłe czapki kolarskie pod kask. I tak, w zależności od temperatury, można zastosować czapkę przejściową lub typowo zimową. W przypadku czapek na chłodne dni liczy się anatomiczna budowa, ilość warstw materiału, oddychalność tkaniny czy wyposażenie w dodatkową membranę. Zaleca się wybór czapki bezszwowej, elastycznej, dobrze opinającej głowę.
Popularne są czapki uszyte z wełny merynosów, która nie drapie, nie chłonie zapachów, ogrzewa nawet, gdy jest mokra. Czapka kolarska spełnia wiele funkcji o każdej porze roku, dlatego jest jednym z elementów garderoby rowerzystów amatorów i zawodowców. Jej wyborowi trzeba poświęcić nieco czasu, a kupując warto od razu zaopatrzyć się w wersję zimową i przechodnią lub letnią.
Zobacz także:
- Tkanina softshell – większa oddychalność, mniejsza wodoodporność
- Koszulki termoaktywne – rodzaje. Jakie wybrać?
- Czy każde obuwie można prać w pralce? Jakiego programu użyć do prania butów w pralce?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Christopher Ames/Getty Images