Sport i fitness

Koszulki termoaktywne – rodzaje. Jakie wybrać?

Sport i fitness

Aktualizacja:
Fot. InnerVisionPRO/ Getty Image

Koszulki termoaktywne to rodzaj odzieży, który pomaga m.in. szybko odprowadzać wilgoć. Z tego powodu koszulki termoaktywne (z długim lub krótkim rękawem) świetnie nadają się do wykonywania sportu. W tym zakresie wyróżniamy m.in. koszulki termoaktywne na siłownię, bardzo wytrzymałe, jak i niezwykle chłonne koszulki termoaktywne do biegania lub jazdy na rowerze. Wybór jest z pewnością szeroki i stanowi trudny orzech do zgryzienia!

Koszulki termoaktywne to koszulki do zadań specjalnych: wchłaniają pot i pozbywają się wilgoci, a najlepsze koszulki termoaktywne wysychają w przeciągu godziny. Produkowane są zwykle z tworzyw sztucznych takich jak poliamid, elastan, wełna Merino czy poliester, dzięki czemu świetnie regulują przepływ powietrza, ale zapewniają także dużo ciepła (szczególnie koszulki termoaktywne na zimę). Co więcej, na rynku możemy znaleźć także wiele koszulek termoaktywnych polskich producentów, którzy tworzą koszulki z nadrukami, np. patriotycznymi.

Koszulka termoaktywna – co to jest? Jakie ma właściwości?

Koszulki termoaktywne już jakiś czas temu zrewolucjonizowały odzież sportową . Niegdyś najpopularniejszą odzieżą do biegania, na rower i na siłownię były zwykłe koszulki bawełniane. Korzystanie z nich wiązało się jednak z wieloma wadami, w przeciwieństwie do specjalnych koszulek termoaktywnych (damskich i męskich).

Koszulki termoaktywne to rodzaj odzieży, która poprawia warunki termoregulacyjne naszego ciała, zwłaszcza w trakcie wysiłku fizycznego. Odzież taka produkowana jest ze specjalnych włókien syntetycznych (np. poliamid, elastan), które w trakcie użytkowania zapewniają m.in.:

· lepsze względem bawełnianych koszulek zdolności odprowadzania wilgoci ze skóry

· właściwości pomagające w odparowywaniu wody z zewnątrz koszulki

· dużo szybszy proces schnięcia

· mniejsze przełożenie zawilgocenia na poczucie chłodu (właściwości termoaktywne)

Dzięki powyższym cechom najlepsze koszulki termoaktywne są w stanie sprawić, że w trakcie wysiłku fizycznego nie będziemy mieli wrażenia pocenia się (mimo że będzie ono w jakimś stopniu występować). Nadmiar wilgoci powinien być szybko wchłaniany i odparowywany dzięki właściwościom koszulek termoaktywnych. Na siłowni, w trakcie naprawdę dużego obciążenia ciała, możemy czuć się swobodniej i lżej niż w koszulce bawełnianej, która wraz z zawilgoceniem stałaby się znacznie cięższa i utrudniałaby dalsze ćwiczenia.

Rodzaje koszulek termoaktywnych

Zarówno koszulki termoaktywne męskie, jak i damskie dzielą się na kilka rodzajów w zależności od ich przeznaczenia oraz wyglądu. Po pierwsze, możemy wyróżnić koszulki termoaktywne z długim rękawem i krótkim . Te pierwsze sprawdzą się doskonale w bardziej wymagających warunkach atmosferycznych. Najczęściej są to koszulki termoaktywne na zimę i jesień , które pozwalają lepiej od swoich klasycznych, bawełnianych odpowiedników utrzymać stałą temperaturę ciała.

Omawiane koszulki są co prawda bardzo uniwersalne, jednak pod kątem zastosowania możemy je podzielić na koszulki termoaktywne na siłownię, odzież przeznaczoną na rower i na koszulki termoaktywne do biegania . Istnieją także koszulki termoaktywne piłkarskie, które są wykorzystywane przez profesjonalnych zawodników. Każda z nich charakteryzuje się minimalnie innymi właściwościami. Przykładowo, koszulki na siłownię powinny być wykonane z mocniejszego materiału, którego połączenia (szwy) powinny być szyte dwutorowo. Dzięki temu przy największym naprężeniu mięśni koszulka nie będzie sprawiała nieprzyjemnego wrażenia, jakby „wbijała się” w ciało.

Specjalna odzież przydaje się także do uprawiania sportów terenowych i strzelniczych. Wówczas możemy zdecydować się na koszulkę termoaktywną khaki , która nie tylko zabezpieczy dodatkowo ciało, ale wizualnie świetnie wpasuje się w klimat wykonywanego sportu. Do sportów kontaktowych, takich jak zapasy lub coraz popularniejsze MMA, polecane są koszulki termoaktywne typu Rashguard gwarantujące dodatkową ochronę przed urazami w kluczowych miejscach ciała (splot słoneczny, żebra, kręgosłup, łokcie).

Koszulki termoaktywne z nadrukiem

Koszulki termoaktywne zwykle są jednolitego koloru, najczęściej czarnego lub grafitowego. Nikt jednak nie powiedział, że odzież sportowa musi być monotonna – w szerokim asortymencie znajdziemy także koszulki termoaktywne z nadrukiem , wśród których do najpopularniejszych należą:

Koszulki termoaktywne patriotyczne – to koszulki bogate w różne motywy historyczne, a także symbole narodowe. Przykładem mogą być koszulki termoaktywne „Husaria”, które przedstawiają motywy znamienitego zwycięstwa polskiej jazdy pod Wiedniem za czasów Jana III Sobieskiego.

Koszulki termoaktywne z superbohaterami – wielką furorę, zwłaszcza wśród młodszych osób, robią także motywy znane z komiksów i filmów, m.in. serii Marvela. Popularne są koszulki termoaktywne „Superman”, jak i koszulki z Batmanem, które upodobnią naszą sylwetkę do wysportowanych sylwetek powyższych superbohaterów. Choć często są to koszulki termoaktywne dla dzieci, bez trudu możemy również znaleźć fasony i rozmiary męskie oraz damskie.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości