Styl życia

Co zmienia się w życiu kobiety po 40. urodzinach? "Panie podkreślają, że nic nie muszą, ale wszystko mogą"

Styl życia

Autor:
Nastazja
Bloch
Czy życie kobiety zaczyna się po 40-tce?

Często mówi się, że życie kobiety zaczyna się po 40-stce. Wokół tej magicznej liczby krąży jednak wiele mitów. Jak jest naprawdę? O tym opowiedziały nam Anna Głogowska, tancerka, Anna Zejdler dziennikarka oraz Maria Rotkiel psycholog.

Magiczne życie po 40-stce

Życie kobiet po 40. prawdopodobnie nabiera innego wymiaru. Doświadczone panie są już nieco pewniejsze, świadome swoich wad i zalet, a także znacznie spokojniejsze. To właśnie w tym czasie 40-latka najczęściej decyduje się poświęcić czas po prostu sobie. Nie kolejnym obowiązkom, nie karierze czy dzieciom, lecz rozwijaniu własnych pasji i zainteresowań. Anna Zejdler zdradziła, że sama nie odczuła zmiany tuż  po okrągłych urodzinach. Czas ten jest dla niej jednak sprzyjający.

Kobieta, która kończy 40 lat jest doświadczona życiowo, mądrzejsza, ma świadomość swoich wad i zalet, ma pewność siebie i dystans do pewnych rzeczy więc z życia inaczej korzysta

Ania Głogowska dodał natomiast, że sama zmaga się z tzn. kryzysem wieku średniego. Objawia się tęsknotą i ciągotami od rzeczy szalonych, intymnych. - Nie wiem, czy mi wypada, czy jeszcze zdążę. Mam takie uczcie, że jak skończyłam 40 lat, to na początku kupiłam sobie tort z krewetek, byłam bardzo szczęśliwa. Myślałam, że będzie wszystko inaczej, ale nie jest. Może jestem bardziej doświadczona i inaczej na wszystko patrzę, jestem mniej ekstremalna, kiedy było szczęście albo dół – przyznała.

Równowaga po 40. urodzinach

Głos w sprawie zabrała także psycholog Maria Rotkiel. Specjalistka dodała, że obserwując kobiety, z którymi pracuje, dostrzega wspólny mianownik – równowagę. Panie podkreślają "że po 40. nic nie muszą, ale wszystko mogą" i to jest właśnie piękne. Dlaczego więc często mówimy o kryzysie?

 - Kryzys pojawia się wtedy, gdy musimy coś przeorganizować, gdy coś kończy, coś się zaczyna - wyjaśniła.

Psycholog przyznała, że wiele pań potwierdza, że nareszcie znalazły czas, aby zająć się sobą. A ich potrzeby nie są spychane na dziesiąty plan. - Ten wiek konfrontuje z poczuciem, że ja chce się zając sobą. Kobiety robią fenomenalne rzeczy. Zwróceniu się ku sobie jest wiec faktycznie domeną kobiet dojrzałych- podsumowała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości