Sól egzorcyzmowana jest jednym z sakramentaliów ustanowionych przez Kościół katolicki. Jest ona szczególnym rodzajem świętego znaku, wykorzystywanym przy określonych posługach kapłańskich.
Znaczenie soli egzorcyzmowanej w religii katolickiej
Sakramentalia są swojego rodzaju łącznikiem pomiędzy życiem ziemskim a duchowym. Uświęcają one życie ludzi, przez co stanowią tarczę w walce z demonami oraz złymi duchami. Zgodnie z wierzeniami Kościoła katolickiego, woda, olej czy sól egzorcyzmowana oraz modlitwa mogą mieć ogromną wartość przy zmaganiach z siłami zła.
Sól egzorcyzmowana i pozostałe sakramentalia
Sakramentalia, a więc m.in. woda, olej i sól egzorcyzmowana, zostały ustanowione przez Sobór Watykański II. Ich celem ma być przede wszystkim uświęcanie określonych posług Kościoła katolickiego. Woda, olej i sól egzorcyzmowana zastosowanie znajdują także podczas pewnych szczególnych okresów i okoliczności życia wiernych. Wykorzystuje się je także do zapewnienia prawidłowego użytkowania rzeczy niezbędnych człowiekowi. Zgodnie z doktryną Kościoła, sakramentalia mogą dotyczyć potrzeb, kultury oraz historii wiernych, w zależności od regionu oraz czasów, w których oni żyją. Sakramentaliom zawsze towarzyszy modlitwa, a także określone gesty. Może być to zanurzenie ręki (na wzór chrztu świętego), wykonanie znaku krzyża lub pokropienie osoby, miejsca lub przedmiotu wodą święconą.
Sól egzorcyzmowana a sakramenty
Warto wiedzieć, że sakramentalia, w tym sól egzorcyzmowana, nie udzielają łaski Ducha Świętego w takim sam sposób, w jaki czynią to sakramenty, np. chrzest, komunia, bierzmowanie czy namaszczenie chorych. Sakramentalia, dzięki modlitwie Kościoła, umożliwiają przyjęcie łaski Ducha Świętego i sprawiają, że dana osoba, miejsce czy przedmiot mają większą możliwość do dysponowania tą łaską. Skuteczność i moc, z jaką oddziałują sakramentalia, uzależnione są od kilku czynników:
- osobistej wiary kapłana, który je uświęca, współpracy osoby, która przyjmuje sakramentalium, wiary osób wstawiających się za osobą przyjmującą sakramentalium.
Sakramentalia i sól egzorcyzmowana – jak ich używać?
Wyróżnia się trzy podstawowe sakramentalia, wykorzystywane w Kościele katolickim:
- Wodę święconą (egzorcyzmowaną) – pokropienie nią człowieka jest jednoznaczne z oddaniem go pod opiekę Bogu. Woda święcona jest środkiem, który pozwala chronić osoby, miejsca i rzeczy przed siłami zła.
- Olej egzorcyzmowany – według uznanego rzymskiego egzorcysty, księdza Amortha, spożywanie oleju pozwala usuwać z ciała wszelkie zatrute i nieczyste pokarmy oraz płyny. Sakramentalium tego można używać również do nacierania ciała.
- Sól egzorcyzmowana – zastosowanie znajduje przede wszystkim w pomieszczeniach. Rozsypana w odpowiednim miejscu oddziałuje ona na demoniczne siły. Stosuje się ją w ochronie domów czy mieszkań, ale także w celu oczyszczenia miejsc, w których odbywały się rytuały pogańskie czy satanistyczne (np. wywoływanie duchów).
- Sól egzorcyzmowana może być również dodawana do potraw, jeżeli zachodzi podejrzenie, że zostały one zatrute lub zaczarowane.
Gdzie kupić sól egzorcyzmowaną? Skąd ją wziąć?
Egzorcyzmu wody, oleju czy soli może dokonać każdy kapłan, chociaż, jak zostało wcześniej wspomniane, moc danego sakramentalium zależna jest od tego, jak silna i żarliwa jest jego osobista wiara. Teoretycznie, sól egzorcyzmowaną można otrzymać więc od dowolnego księdza. Jeżeli jednak zależy nam na tym, by moc i skuteczność sakramentalium była wysoka, wybierzmy kapłana, którego wiara jest naprawdę silna. W celu dokonania egzorcyzmu soli czy innych sakramentaliów, ksiądz powinien odmówić stosowną modlitwę i odprawić Rytuały rzymskie.
Sól egzorcyzmowana – kto może jej używać?
O ile sól może być egzorcyzmowana jedynie przez wyświęconego kapłana, o tyle do jej używania nie potrzeba żadnego szczególnego upoważnienia. Każdy chrześcijanin może, według własnego uznania, używać jej do uświęcania swojego domu, mieszkania lub swojego ciała. Najpopularniejszym sposobem zastosowania soli egzorcyzmowanej jest rozsypanie jej przy progu domu lub mieszkania, w celu uniemożliwienia przedostawania się demonicznych mocy do środka. Równie popularną metodą jest rozsypanie niewielkiej ilości soli w czterech kątach mieszkania (lub wybranego pomieszczenia), w którym mogą występować nieczyste duchy.
Zobacz także:
- Russell Crowe jako papieski egzorcysta. "Detale jego biografii sprawiły, że zdecydowałem się na tę rolę"
- Kobieca pochwa siedliskiem demonów. Tak twierdzą egzorcyści
- Egzorcyzmy – na czym polegają i kto ma prawo je wykonywać?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: homeworks255/Getty Images