Przemierza Polskę w poszukiwaniu synagog. "Projekt ma na celu odkopywanie pamięci o obecności Żydów"

Projekt "Smutne Synagogi"
Źródło: Dzień Dobry TVN
Przemierza Polskę w poszukiwaniu synagog
Przemierza Polskę w poszukiwaniu synagog
100 lat ambasady Szwajcarii w Polsce
100 lat ambasady Szwajcarii w Polsce
Dubaj krwią zabudowany?
Dubaj krwią zabudowany?
Fakty i mity o świecie islamu. Jak bardzo radykalna jest ta religia?
Fakty i mity o świecie islamu. Jak bardzo radykalna jest ta religia?
„Jestem ortodoksyjną Żydówką”
„Jestem ortodoksyjną Żydówką”
Rita Miernik interesuje się kulturą żydowską. Od pewnego czasu przemierza Polskę w poszukiwaniu dawnych synagog. Tak powstał projekt "Smutne Synagogi". Dlaczego zdecydowała się go rozpocząć?

Przemierza Polskę w poszukiwaniu synagog

26-letnia Rita Miernik jest prawniczką. Na co dzień przemierza Polskę z aparatem w ręku i pokazuje, co pozostało po dawnych żydowskich synagogach. - "Smutne Synagogi" to jest taki projekt historyczno-społeczny i fotograficzny, który ma na celu odkopywanie pamięci o obecności Żydów w różnych miejscowościach, głównie małych, bo prowincja jest przedmiotem moich zainteresowań głównie - mówiła Rita Miernik.

Kobieta wyznała, że będąc w liceum miała warsztaty, które polegały na wyszukiwaniu śladów kultury żydowskiej w jej miejscowości. - Tak naprawdę 60 proc. mieszkańców mojego miasta rodzinnego to byli Żydzi - mówiła. Rita dodała, że fascynacja żydowską kulturą obudziła się w niej po latach. - Chyba w momencie, gdy pojechałam na święta do Tarnowa. W Tarnowie jest piękny budynek mykwy - łaźni żydowskiej, rytualnej, która cała jest obwieszona banerami reklamowymi. To mnie strasznie uderzyło - mówiła.

Co się stało z dawnymi żydowskimi zabudowaniami?

- [...] Zwykle są to budynki przeznaczone pod działalność gospodarczą. Sklepy różnego rodzaju, szmateksy, ale często są to też ruiny - mówiła Rita. - Kiedyś jeździliśmy z Ritą, szukaliśmy jakichś miejsc związanych z kulturą żydowską. Rita potrafiła po cegiełkach albo częściach nagrobków żydowskich, które były przerobione np. na budynki gospodarcze rozpoznać, że to miejsce jest związane z kulturą żydowską i powiedzieć, że np. te części pochodzą z Cmentarza Żydowskiego w Końskich - mówił Karol Golański, przyjaciel Rity.

- Synagogi są w bardzo różnym stanie, ciężko szukać tutaj jakiejś reguły. Często to są po prostu mocno przetworzone budynki, które po części zatraciły te swoje walory architektury synagogalnej - mówiła.

Jak na jej projekt reagują ludzie? Jak go odbierają? Dowiecie się tego z materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości