Styl życia

Jakie leki zabrać na wakacje? "Podczas wyjazdu chcemy korzystać z wolnego czasu, a nie spędzać go w łazience"

Styl życia

Aktualizacja:

Wkrótce rozpocznie się sezon wakacyjny, do którego warto dobrze się przygotować. Nie chodzi tu tylko o zakupy typowych gadżetów, które przydadzą się np. na plaży. Warto wziąć pod uwagę również podstawowe specyfiki medyczne, które będą pomocne w razie problemów ze zdrowiem. Co powinna zawierać wakacyjna apteczka dla dzieci i dorosłych? O tym w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała farmaceutka, Ana Krysiewicz.

Co powinna zawierać wakacyjna apteczka?

Jak zauważa nasza ekspertka, w każdej wakacyjnej apteczce powinny znaleźć się podstawowe medykamenty, które pozwolą nam na interwencję w nagłej sytuacji, zapobiegną rozwojowi choroby i pomogą zapanować nad dokuczliwymi objawami. Należy pamiętać również o naszych chorobach przewlekłych.

Jakie będzie lato w tym roku?
Jakie będzie lato w tym roku?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

- W gotowej apteczce znajdziemy opatrunki, bandaże, ustnik, jakby trzeba było reanimować kogoś i koc złoto-srebrny. Ale nie ma leków, termometru, czy kremu z filtrem. To coś, co należy skomponować w aptece - mówiła Ana Krysiewicz, farmaceutka.

- W Polsce gdziekolwiek będziemy, możemy pójść do przychodni i skorzystać z usług lekarza. Za granicą też możemy to zrobić, wykupując ubezpieczenie - dodała.

Apteczka dla dorosłych a dla dzieci na wakacje

Kompletując wakacyjną apteczkę, warto brać pod uwagę: wiek, miejsce i cel podróży. Istotne jest bowiem, czy jadą z nami dzieci lub osoby w podeszłym wieku.

- Dorośli zazwyczaj biorą coś przeciwbólowego, przeciwzapalnego dla siebie w razie przeziębienia. A jak dzieci z nami jadą, to potrzebujemy więcej produktów - ibuprofen, paracetamol. A dla większych dzieci dobre będą tabletki rozpuszczalne, czy takie, które nasza pociecha po prostu przyjmie. Warto wziąć też spray do nosa - radziła ekspertka.

Jak uniknąć poparzeń słonecznych?

Chwile beztroski na plaży możemy przypłacić poparzeniami skóry, które mogą okazać się wyjątkowo dotkliwe. Jak im zapobiec?

- Warto wziąć też maści na poparzenia. W przypadku małych dzieci przyda się do zmiany pieluszki i do poparzeń słonecznych. Na komary i kleszcze warto wziąć preparat przeciwświądowy - on też będzie działał na poparzenia, nie każdy o tym wie - mówiła Ana Krysiewicz.

Problemy żołądkowe na wakacjach - jakie leki spakować do apteczki

Zmorą turystów, a zwłaszcza tych, którzy wybierają się np. do Egiptu, jest tzw. zemsta faraona. Także temu można zaradzić, będąc odpowiednio przygotowanym.

- Na biegunkę dla dzieci powyżej 6 lat i dorosłych warto zaopatrzyć się w Loperamid. Zmniejszy on częstość i liczbę wypróżnień. Jest to lek objawowy, działa szybko, a to na wakacjach liczy się najbardziej. Węgiel wcale nie jest najlepszy. Na wyjeździe chcemy korzystać z wakacji, a nie spędzać czas w łazience - powiedziała specjalistka.

- Na ból żołądka można wypić mięte, rumianek albo wziąć Omeprazol - dodała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Autor: Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: robertprzybysz/Getty Images

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości