Wkrótce rozpocznie się sezon wakacyjny, do którego warto dobrze się przygotować. Nie chodzi tu tylko o zakupy typowych gadżetów, które przydadzą się np. na plaży. Warto wziąć pod uwagę również podstawowe specyfiki medyczne, które będą pomocne w razie problemów ze zdrowiem. Co powinna zawierać wakacyjna apteczka dla dzieci i dorosłych? O tym w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała farmaceutka, Ana Krysiewicz.
Co powinna zawierać wakacyjna apteczka?
Jak zauważa nasza ekspertka, w każdej wakacyjnej apteczce powinny znaleźć się podstawowe medykamenty, które pozwolą nam na interwencję w nagłej sytuacji, zapobiegną rozwojowi choroby i pomogą zapanować nad dokuczliwymi objawami. Należy pamiętać również o naszych chorobach przewlekłych.
Lato
Lato
- W gotowej apteczce znajdziemy opatrunki, bandaże, ustnik, jakby trzeba było reanimować kogoś i koc złoto-srebrny. Ale nie ma leków, termometru, czy kremu z filtrem. To coś, co należy skomponować w aptece - mówiła Ana Krysiewicz, farmaceutka.
- W Polsce gdziekolwiek będziemy, możemy pójść do przychodni i skorzystać z usług lekarza. Za granicą też możemy to zrobić, wykupując ubezpieczenie - dodała.
Apteczka dla dorosłych a dla dzieci na wakacje
Kompletując wakacyjną apteczkę, warto brać pod uwagę: wiek, miejsce i cel podróży. Istotne jest bowiem, czy jadą z nami dzieci lub osoby w podeszłym wieku.
- Dorośli zazwyczaj biorą coś przeciwbólowego, przeciwzapalnego dla siebie w razie przeziębienia. A jak dzieci z nami jadą, to potrzebujemy więcej produktów - ibuprofen, paracetamol. A dla większych dzieci dobre będą tabletki rozpuszczalne, czy takie, które nasza pociecha po prostu przyjmie. Warto wziąć też spray do nosa - radziła ekspertka.
Jak uniknąć poparzeń słonecznych?
Chwile beztroski na plaży możemy przypłacić poparzeniami skóry, które mogą okazać się wyjątkowo dotkliwe. Jak im zapobiec?
- Warto wziąć też maści na poparzenia. W przypadku małych dzieci przyda się do zmiany pieluszki i do poparzeń słonecznych. Na komary i kleszcze warto wziąć preparat przeciwświądowy - on też będzie działał na poparzenia, nie każdy o tym wie - mówiła Ana Krysiewicz.
Problemy żołądkowe na wakacjach - jakie leki spakować do apteczki
Zmorą turystów, a zwłaszcza tych, którzy wybierają się np. do Egiptu, jest tzw. zemsta faraona. Także temu można zaradzić, będąc odpowiednio przygotowanym.
- Na biegunkę dla dzieci powyżej 6 lat i dorosłych warto zaopatrzyć się w Loperamid. Zmniejszy on częstość i liczbę wypróżnień. Jest to lek objawowy, działa szybko, a to na wakacjach liczy się najbardziej. Węgiel wcale nie jest najlepszy. Na wyjeździe chcemy korzystać z wakacji, a nie spędzać czas w łazience - powiedziała specjalistka.
- Na ból żołądka można wypić mięte, rumianek albo wziąć Omeprazol - dodała.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Zobacz także:
- Gadżety, które przydają się podczas urlopu. Co spakować do wakacyjnej walizki?
- Wakacyjne grzechy, czyli savoir-vivre w podróży.
- Możesz kupić bilet na lot, który nie istnieje. Jak działają wakacyjni oszuści internetowi i jak się przed nimi chronić?
Autor: Oskar Netkowski
Źródło zdjęcia głównego: robertprzybysz/Getty Images