Styl życia

Boazeria wraca do łask. Jak sprawić, by znów wyglądała modnie?

Styl życia

Autor:
Adam
Barabasz
Jak wykorzystać stare boazerie?
Jak wykorzystać stare boazerie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Boazeria przeszła tradycyjną drogę w świecie wyposażenia wnętrz - będąc obiektem pożądania w latach 80. i 90., zamieniła się we wstydliwy relikt minionej epoki. Dziś powraca w glorii i chwale. Ola Ziarek, architektka wnętrz, wyjaśnia, co zrobić, by stare drewno zalśniło współczesnym blaskiem.

Renowacja boazerii

Potrzeba 20 lat, aby przedmioty, które wyszły z mody, znów stały się jednym z najgorętszych trendów. I gdy na wybiegi powracają ultrakrótkie biodrówki lansowane niegdyś przez Britney Spears i Paris Hilton, tak w świecie projektowania wnętrz znów króluje marzenie każdego aspirującego estety z czasów transformacji: boazeria. Oczywiście ta dzisiejsza wygląda nieco inaczej, niż znane sprzed lat lakierowane na wysoki połysk listewki. Niemniej jednak tam, gdzie się uchowała, można jej nadać nowoczesny i modny wygląd. Co więcej - nie wymaga to wielkich nakładów i specjalistycznej ekipy.

Renowację boazerii należy rozpocząć od oczyszczenia drewna z warstw lakieru. Następnie deski należy odtłuścić - do tego świetnie nada się tradycyjne szare mydło.

- Jeśli nie chcemy zrywać tych starych warstw i nie chcemy się z tym bawić, to używamy trochę droższej farby kredowej - radzi Ola Ziarek. - Ale jak już starliśmy to wszystko, przygotowaliśmy, to możemy użyć farby akrylowej - dodaje.

Malowanie boazerii

Osiągnięcie założonego efektu powinno udać się przy nałożeniu dwóch warstw. Aby zabezpieczyć drewno przez zabrudzeniami, całość należy zabezpieczyć lakierem.

- To powłoka, którą łatwo sobie wyczyścimy - wyjaśnia architektka.

Wśród najmodniejszych kolorów króluje biel, mięta i grafit. W łączeniu kolorów króluje dowolność. Wystarczy dać ponieść się fantazji, a nowa odsłona boazerii z pewnością będzie w dechę.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości