"Coraz więcej jest interwencji policji". Czego nie wolno robić na balkonie?

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
Marta Wrońska
Czego nie wypada robić na balkonie?
Czego nie wypada robić na balkonie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Coraz więcej czasu spędzamy na swoich balkonach. Jednak obowiązują nas tam pewne zasady i konkretne przepisy. Co nam wolno, a czego nie? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała adwokat Eliza Kuna.

Życie balkonowe

Polacy pokochali spędzać czas na balkonach. Podczas pandemii działo się na nich wszystko - koncerty, przedstawienia, występy, a nawet festiwale.

- Z moją Krysią [psem - przyp. red.] bardzo często spędzamy czas na balkonie. [...] Mogę tutaj trochę się wyluzować - mówiła Zuzanna. - Jest gdzie wyjść, chociaż na sekundę. [...] Wieczorem można usiąść, wypić kawkę - dodał Marcin.

Jednak przebywanie na balkonie nieraz bywa kłopotliwe. - Czasami słyszę rozmowy, poszczególne wątki mogą rozpoznać. Czuję grilla, restauracje na dole. Zapach kotletów o 22.:00 - poskarżyła się Maryla - Jakiś czas temu miałam takich sąsiadów, którzy byli głośni i często imprezowali. To nas jako społeczność denerwowało - przyznała Zuzanna. - Przeszkadza mi smród papierosów - dopowiedział Michał.

Na jednym z warszawskich osiedli kością niezgody był odstraszacz na gołębie.

Ten odstraszacz nie jest ultrasoniczny, bo go słychać i doprowadza mnie do szału. Nie wiem, może jestem gołębiem i działa tak jak powinien, ale proszę o wyłączenie tego ustrojstwa, bo obecnie nie mogę mieć otwartych okien w mieszkaniu

Balkon - co wolno, a co jest zabronione?

Choć zazwyczaj balkon jest częścią mieszkania, to nie wolno czuć się na nim tak swobodnie jak w czterech ścianach. - Mam wrażenie, że im więcej, my jako Polacy korzystamy z doktora Google i edukujemy się, tym mniej tej wolności innym pozostawiamy. O ile, kiedyś to życie sąsiedzkie i balkonowe kwitło, o tyle teraz coraz więcej jest interwencji policji, straży miejskiej, skarg do wspólnoty mieszkaniowej i właściwie coraz mniej na tym balkonie nam wolno - zauważyła Eliza Kuna.

Zakres naszej wolności na balkonie uregulowany jest w szeregu przepisów. - Zacznę od tego, że z reguły każda wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa ma swój regulamin, statut, który określa, co tam możemy robić. W większości wspólnot mieszkaniowych niestety obowiązuje zakaz grillowania, co w tym okresie majowym budzi największe kontrowersje. Niektóre wspólnoty regulują, jaki rodzaj grilla możemy mieć, a jakiego nie. Oczywiście największe kontrowersje budzi grill węglowy z uwagi na różne substancje, które się z niego uwalniają, ale też zapach, który przeszkadza sąsiadom, zanieczyszcza ich pranie. Niektóre wspólnoty zezwalają na grill gazowy czy elektryczny - tłumaczyła adwokat.

Obok przepisów wspólnot mieszkaniowych są przepisy ogólnoobowiązujące, np. przeciwpożarowe. - Jest też cała plejada z kodeksu wykroczeń - podkreśliła ekspertka.

Czy można zostać ukaranym za palenie papierosów na balkonie lub opalanie się topless? Co należy zrobić, jeśli chcemy zabudować balkon? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w rozmowie ze studia:

Co wolno, a czego nie wolno robić na balkonie
Co wolno, a czego nie wolno robić na balkonie Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: Marta Wrońska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości