Styl życia

Andrzej Pągowski o ulubionym plakacie do filmu Wajdy. "Powiem bezczelnie - wyszedł mi ten plakat"

Styl życia

Aktualizacja:

Andrzej Wajda był jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów. Aby upamiętnić i przybliżyć jego mniej znane dzieła, w Suwałkach powstała niezwykła wystawa. Można na niej zobaczyć plakaty, które promowały filmy Mistrza. Jej pomysłodawcą jest Andrzej Pągowski, grafik i autor plakatów do dzieł Wajdy.

Wajda na nowo

Z okazji 95. urodzin i 5. rocznicy śmierci Andrzeja Wajdy w Suwalskim Ośrodku Kultury odbył się festiwal filmowy poświęcony reżyserowi. "Wajda na nowo" to także tytuł wystawy przygotowanej przez Andrzeja Pągowskiego. Grafik postanowił przygotować nowe wersje plakatów, które tworzył dla nieżyjącego już reżysera. Festiwal i wystawa mają pokazać jego inne, mniej znane oblicze.

- Andrzej zrobił 60 filmów, a my znamy może 10-15. Zupełnie nie znamy dokumentów, etiud, czyli tego wszystkiego, co tworzy reżysera - podkreślał w rozmowie z naszą reporterką Andrzej Pągowski. Jego znajomość z Andrzejem Wajdą zaczęła się pracy nad filmem "Człowiek z żelaza".

- Mam do niego największy sentyment, dlatego plakat został tylko minimalnie zmieniony. Jedyna różnica jest taka, że nowa wersja jest pionowa. Nigdy w życiu bym się nie odważył, żeby cokolwiek w tym plakacie zmienić - zapewnił grafik.

Ulubiony plakat Andrzeja Pągowskiego

Grafik zdradził, że jego ulubionym plakatem jest ten, który stworzył do filmu "Kanał". - Powiem bezczelnie - wyszedł mi ten plakat. Do tego, podobnie jak film, nigdy się nie zestarzał. Nie można oderwać od niego wzroku, aż do ostatniej sceny - podkreślił.

Artysta w rozmowie z naszą reporterką przyznał, że bardzo ucieszył go odbiór wystawy. - Jeśli ludzie tak zainteresowali się moimi plakatami, to mam nadzieję, że zaczną też oglądać filmy - mówił. Nadzieję na to, że Andrzej Wajda zostanie na nowo odkryty ma też Maja Komorowska. Aktorka, która pojawiła się na wernisażu, stwierdziła, że być może dzięki wystawie wielu młodych ludzi odkryje twórczość Wajdy. - Ta wystawa jest hołdem i przypomnieniem - dodała.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Miłka Fijałkowska

Pozostałe wiadomości