Andrzej Wajda

  Józef Turbasa zapoczątkował rodzinną tradycję i został krawcem. Ubierał Andrzeja Wajdę, Czesława Miłosza, Stanisława Lema czy Krzysztofa Pendereckiego. Teraz tym zawodem zajmują się również jego syn i wnuk. O swojej pracy opowiedzieli w Dzień Dobry TVN.

  Andrzej Wajda był jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów. Aby upamiętnić i przybliżyć jego mniej znane dzieła, w Suwałkach powstała niezwykła wystawa. Można na niej zobaczyć plakaty, które promowały filmy Mistrza. Jej pomysłodawcą jest Andrzej Pągowski, grafik i autor plakatów do dzieł Wajdy.

  Karolina Wajda opowiedziała o tym, w jakim stanie zastała dom, który przepisał jej ojciec. Kobieta poświęciła dwa lata na jego wyremontowanie. Wcześniej w willi mieszkała czwarta żona reżysera.

  O spuściznę po wybitnym polskim reżyserze walczyła zarówno jego córka Karolina Wajda, jak i żona 91-letnia Krystyna Zachwatowicz. Okazało się, że Andrzej Wajda czterokrotnie zmieniał zapis testamentu.

  Wiesław Wójcik zmarł w Niedzielę Wielkanocną. Aktor był znany m.in. z filmów Andrzeja Wajdy. Odszedł w wieku 75 lat.

  Czesław Mozil gościł na kanale na YouTube u Tomasza Sekielskiego. W szczerej rozmowie muzyk opowiedział m.in. o swoim życiu, dojrzewaniu, hazardzie i polityce. Na koniec zaliczył jednak niefortunną wpadkę stwierdzając, że Andrzej Wajda obchodził ostatnio 95. urodziny. Muzyk szybko uświadomił sobie, co właśnie powiedział, a Tomasz Sekielski nie krył zaskoczenia.

  Reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta i scenograf - Andrzej Wajda był jednym z najwybitniejszych artystów w historii światowego kina. W 2000 r. otrzymał Oscara za całokształt twórczości. Miał wpływ na wielu wybitnych dziś twórców, którzy w Dzień Dobry TVN wspominali początki swojej współpracy z mistrzem.

  Beata Tyszkiewicz i Andrzej Wajda znowu wzbudzają zainteresowanie prasy. Ich małżeństwo sprzed wielu lat do dziś podgrzewa atmosferę w show-biznesie. Przyjaciel dawnej pary zdradził prawdziwy powód ich rozstania. Tego jeszcze o nich nie wiedzieliśmy.

  Bez Krystyny Zachwatowicz nie powstałoby wiele projektów Andrzeja Wajdy, ważnych dla kultury polskiej. O ich małżeństwie i niezwykłej relacji rozmawialiśmy z gośćmi Dzień Dobry TVN: dziennikarzem Witoldem Beresiem i publicystą Krzysztofem Burnetko.

  Andrzej Wajda był obecny w Cannes wielokrotnie. W tym roku na festiwalu oddano hołd reżyserowi, pokazując jego film "Człowiek z żelaza". Kto przybył z tej okazji do Cannes? Z gośćmi z Polski rozmawiała dziennikarka Grażyna Torbicka.

  Ostatni film Andrzeja Wajdy "Powidoki" opowiada o dramatycznych skutkach życiowych i artystycznych wyborów Władysława Strzemińskiego. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy aktorów, którzy w obrazie zagrali studentów malarza: Paulinę Gałązkę, Irenę Melcer, Mateusza Rzeźniczaka, Tomasza Włosoka. Jak wspominają pracę z Andrzejem Wajdą? Dostali się do filmu z castingu? Dowiedzieliśmy się również, co młodzi aktorzy sądzą o historii Strzemińskiego.

  "Kiedy pierwszy raz zobaczyłem ten scenariusz, starałem się uciec od tego, nie mogłem bo to jednak Andrzej Wajda. (...) Odmówiłem ze dwa razy. Mówiłem, że się boję. Andrzeju proszę Cię może weź kogoś innego." O ostatnim filmie Andrzeja Wajdy pt. "Powidoki", który właśnie wszedł na ekrany kin, rozmawialiśmy z Bogusławem Lindą - odtwórcą głównej roli niepełnosprawnego malarza, teoretyka sztuki i pedagoga - Władysława Strzemińskiego.

  W Łodzi odbyła się premiera filmu "Powidoki" w reżyserii Andrzeja Wajdy, który zmarł 9 października 2016 roku. Jak aktorzy: Maja Ostaszewska, Andrzej Seweryn, Daniel Olbrychski, Borys Szyc, Cezary Pazura i Bogusław Linda wspominają mistrza? Jak wyglądała praca na planie Wajdy? Z artystami rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Wendzikowska.

  W zeszłym tygodniu zmarł Andrzej Wajda. Dzisiaj w Krakowie odbędzie się pogrzeb reżysera. Na miejscu był prowadzący Dzień Dobry TVN Andrzej Sołtysik. Z producentem Michałem Kwiecińskim wspominali Wajdę. Jak go zapamiętają?

  Reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta i scenograf Andrzej Wajda był jednym z najwybitniejszych twórców w historii światowego kina. W 2000 roku otrzymał Oscara przyznanego za całokształt twórczości. W Dzień Dobry TVN - wraz z dziennikarką Grażyną Torbicką i menedżerem kultury Pawłem Potoroczynem - wspominaliśmy niedawno zmarłego reżysera. Jakie sceny z filmów Wajdy najbardziej zapadły w pamięć naszym gościom? Jaka jest szansa, aby ostatni film reżysera "Powidoki" został doceniony przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej, która przyznaje Oscary?

  Rzym, ten piątkowy wieczór miał być wieczorem Andrzeja Wajdy. Tu podczas festiwalu filmowego miał zaprezentować swój najnowszy obraz Powidoki - film, który jest polskim kandydatem do Oscara. Tuż po pokazie przewidziano spotkanie z reżyserem. Niestety do spotkania nie doszło... Jak wypadła rzymska premiera filmu?

  Córka Aleksandry Justy i Zbigniewa Zamachowskiego - Bronia zagrała w ostatnim filmie Andrzeja Wajdy - Powidoki. Otrzymała rolę córki głównego bohatera. Ile kandydatek musiała pokonać podczas castingu? Jak wyglądała współpraca z reżyserem? Bronię i jej mamę gościliśmy W Dzień Dobry TVN. Czy Pani Aleksandra mówiła córce, jak ma grać?

  Miał 90 lat, ale mało kto dopuszczał do siebie myśl, że Andrzej Wajda nas opuści. Ten dzień niestety nadszedł. Poprosiliśmy przyjaciół reżysera: Krystynę Jandę, Janusza Gajosa i Jana Englerta, aby powiedzieli, jak go zapamiętają.

  Polska kultura straciła wielkiego człowieka - w wieku 90 lat odszedł od nas ceniony reżyser filmowy i teatralny Andrzej Wajda. Miał w swoim dorobku wiele filmów, a wśród nich: Kanał, Popiół i diament, Ziemia obiecana, Człowiek z żelaza i Katyń. Za zasługi dla rozwoju kinematografii reżyser był wielokrotnie nagradzany, m.in. otrzymał Oscara za całokształt twórczości.

  Rusza 6. edycja prestiżowego konkursu na scenariusz filmu i serialu Script Pro. Jury nagrodzi cztery specjalne prace. Nad konkursem czuwa szkoła Wajdy i Fundacja Off Camera i Canal plus. Zgłoszenia można nadsyłać do 22 lutego. Czy w Polsce brakuje dobrych scenarzystów? Jak stworzyć ciekawy scenariusz? Czy można się tego nauczyć na kursie? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Wojciecha Marczewskiego, reżysera i scenarzystę oraz Jakuba Szurmieja, dyrektora kanałów filmowych NC+.

  Matka czwórki dorosłych już dzieci, od lat zaangażowana i ceniona aktorka. I choć Andrzej Wajda nie widział w niej potencjału na wielką gwiazdę, ona do dziś zachwyca. Meryl Streep podczas spotkania z dziennikarką Dzień Dobry TVN Anną Wendzikowską powiedziała, jak wspomina współpracę z polskim reżyserem. Czy jako studentka szkoły teatralnej wyniosła coś z tej przygody? Co Meryl „ukradła” polskiej aktorce Elżbiecie Czyżewskiej? Na kim wzoruje się najczęściej?

  Film „Ida” Pawła Pawlikowskiego zdobył już ponad 30 nagród. Teraz cała Polska czeka na Oscara. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi były: Anna Trzebiatowska, dyrektor artystyczna Festiwalu Off Plus Camera, oraz Magdalena Koszalińska, koordynator konkursu scenariuszowego Script Pro. Konkurs organizuje szkoła Wajdy. W tym roku konkurs przerósł najśmielsze oczekiwania organizatorów. Dlatego w tym roku postanowili przedłużyć termin nadsyłania prac.

  Ród Pellowskich zajmuje się wypiekaniem chleba od pokoleń. W 1947 roku z Wejherowa do zrujnowanego Gdańska przybyli piekarze Stanisław Pellowski i jego syn Józef. Dziś firmę Piekarnia - Cukiernia "Pellowski" w Gdańsku prowadzi razem z rodziną Grzegorz Pellowski, który 23 lata temu przejął ją po ojcu Józefie. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli Grzegorz Pellowski, Jakub Pellowski, który pracuje w rodzinnej piekarni oraz Łukasz Pellowski. W filmie Andrzeja Wajdy "Wałęsa. Człowiek z nadziei" zagrali słynnych piekarzy, a Dorota Wellman tramwajarkę. Jak to się stało, że wystąpili w filmie Mistrza?

  Z laureatką plebiscytu "Ludzie Wolności" Krystyną Jandą spotkała się dziennikarka Dzień Dobry TVN. Czy to ważna dla Jandy nagroda? Dlaczego, odbierając tę nagrodę, szczególnie dziękowała Andrzejowi Wajdzie? Na ile postać Agnieszki z "Człowieka z marmuru" wpłynęła na postawę Krystyny Jandy w życiu? Czym dla Jandy jest wolność?

  Po wielkim sukcesie filmu "Wielki błękit" odtwórca jednej z głównych ról - Jean-Marc Barr, zamiast iść za ciosem i grać w wielkich produkcjach filmowych, postanowił zamknąć ten rozdział w życiu i zacząć od zera. Dlaczego zdecydował się na taki krok? Co robił po zagraniu w Wielkim błękicie? O tym aktor powiedział dziennikarzowi Dzień Dobry TVN Marcinowi Sawickiemu.

  Debiutował w „Kanale” Andrzeja Wajdy. Jak sam mówi - wychowany na Powstaniu Warszawskim. Kazimierz Kutz powiedział kiedyś o nim, że „pachnie XIX wiekiem”. Krytycy nazwali go „amantem, który chodzi pod prąd”. Dziś, w naszym cyklu "Warsztat mistrza", wzięliśmy "na warsztat" Jana Englerta. Jak aktor definiuje patriotyzm?

  Nie znajdzie się Polak, który nie zna jej charakterystycznego ruchu potrząsania głową. Jej rola Agnieszki w filmie „Człowiek z marmuru” Andrzeja Wajdy stygmatyzowała wielu dzisiejszych dziennikarzy. Ma własny teatr, prowadzi bloga. Tym razem wzięliśmy "na warsztat" Krystynę Jandę. Zapraszamy na kolejny odcinek naszego cyklu "Warsztat Mistrza. Tym razem Mistrzyni:)

  Dziennikarka Dzień Dobry TVN Kinga Burzyńska, prosto z filmowej Łodzi, dla Dzień Dobry TVN! Spotkała się tam z Jerzym Stuhrem. Jak wyczarował słońce, czy siedzi mu się wygodnie w reżyserskim fotelu, o czym będzie jego nowy film, kim są jego bohaterowie oraz czy jest zadowolony z ekipy na planie? Kim jest "Obywatel"?

  Z kim Rafał Rutkowski dzielił łoże na studiach? Czego można się nauczyć w Akademii Teatralnej i czy od zawsze lubił rozśmieszać? Zobaczcie czego, o Rafale, dowiedział się Kuba Gąsowski i co zdradził nam, w studiu, Cezary Kosiński.

  Prosto z Gdyni, Marcin Sawicki w rozmowie z Agnieszką Grochowską o wrażeniach z planu filmu Andrzeja Wajdy "Wałęsa". Aktorka opowiedziała także o spotkaniu z Danutą Wałęsową. Agnieszka udziela się w kampanii "Legalna kultura". Jaki cel przyświeca temu przedsięwzięciu?