Styl życia

Latami marzyły o macierzyństwie. Dziś wiedzą, jak walczyć z niepłodnością

Styl życia

Zosia i Ania to przyjaciółki, które pokazują, jak dietą można wspomóc walkę z niepłodnością. Połączyło je marzenie o macierzyństwie, bo jeszcze nie tak dawno, same myślały, że nigdy nie poczują rodzicielskiej miłości. Dziś dietetyczki pomagają innym parom.

Historia Zosi i Ani – jak wyglądała walka o szczęście?

Zosia Mazurek-Dudek przez cztery lata starała się z mężem o dziecko. Niestety zapłodnienie utrudniały choroby, o których para dowiadywała się wraz z kolejnymi badaniami. U kobiety zdiagnozowano PCOS, endometriozę, Hashimoto i insulinooporność, a lekarze nie pozostawiali wielkich nadziei na powiększenie rodziny.

- Bardzo często zdarzało mi się odbijać od drzwi lekarzy, profesorów, którzy mówili, że są szczerzy ze mną i po prostu nie widzą zbyt wielu szans. Robiłam wszystko i wiem, że gdybym przeczytała gdzieś, gdyby ktoś by mi powiedział, że pomoże rozbełtane krowie łajno, to ja bym to wpiła, wierząc w to, że mi pomoże - powiedziała Zosia Mazurek-Dudek, dietetyczka.

Zosia przyznała, że medyczne ingerencje zakończyły się w momencie inseminacji. Kolejne niepowodzenia mocno odbiły się na relacji małżeństwa, które o mały włos się nie rozstało.

- W pewnym momencie nie walczyliśmy już o dziecko tylko o to, żeby siebie uratować – dodała.

Anna Mazur-Gajo bardzo dobrze rozumiała historię koleżanki. Sama przez trzy lata walczyła o dziecko. Plany przez długi czas krzyżowała jej choroba.

- W związku z zespołem policystycznych jajników owulacja występowała dość rzadko. Ja myślałam, że się uda od razu, a rozczarowanie przyszło bardzo szybko – powiedziała Anna.

Mimo ogromu niepowodzeń dziewczyny postanowiły zadbać siebie i własną dietę. To właśnie wtedy na testach ciążowych pojawiły się dwie upragnione kreski i zainspirowały je do działania.

Zdrowa dieta i jej wpływ na płodność

Ania i Zosia wkrótce urodziły wyczekane dzieci, a także postanowiły ruszyć z projektem, który może pomoc kolejnym przyszłym mamom. Dziewczyny czerpiąc wiedzę z badań naukowych, układają diety, które wspierają płodność.

Zmiana diety może przywrócić owulacje, może poprawić parametry nasienia. Robimy bardzo smaczne diety, zwracając uwagę na wiele propłodnościowych składników. Dla nas ta płodność to jest taka układanka. My zajmujemy się dietą, ale bardzo ważny jest też lekarz, fizjoterapeuta, psychoterapeuta. Wiemy, że te składowe przybliżają, do spełnienia marzenia

– powiedziała Ania.

Akademia Płodności to nie tylko układanie planu żywieniowego. Dziewczyny nagrywają także filmiki na YouTube, publikują podcasty, wydają e-booki oraz tworzą diety sezonowe.

- Zawsze zdrowy tryb życia sprzyja i produkcji komórki jajowej i jakości nasienia, a te dwa elementy są jednymi z kluczowych do tego, aby doszło do zapłodnienia i do rozwoju ciąży. Sama dieta jest pewnym początkiem procesu zachodzenia w ciążę. W przypadku zdrowej pary, która popełniała błędy żywieniowe, sama modyfikacja i skupienie się na żywieniu może spowodować, że w ciążę będzie łatwiej zajść - powiedział dr hab. n. med. Krzysztof Nowosielski, ginekolog.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Zamiast walentynek - galentynki, czyli święto kobiecej przyjaźni

Józef Opalski, Anna Polony i Jerzy Trela o przyjaźni na lata. Jak poznali się krakowscy artyści?

Grażyna Wolszczak o przyjaźni damsko-męskiej. Komu zwierza się aktorka?

Autor: Nastazja Bloch

Reporter: E. Owczarek, B. Zalewska

Pozostałe wiadomości