Podczas 8. tygodnia ciąży w organizmie dziecka trwa intensywny proces rozwojowy. Jego sylwetka prostuje się, kończyny stają się dłuższe, a na ich końcach widać paluszki - płód coraz bardziej przypomina małego człowieka. Jeżeli kobieta nie odwiedziła jeszcze ginekologa, powinna zrobić to niezwłocznie. Badanie USG wykaże, czy dziecko rozwija się prawidłowo.
8. tydzień ciąży to koniec drugiego miesiąca i zarazem środek pierwszego trymestru. Choć sylwetka przyszłej mamy nie wskazuje jeszcze na jej stan, w organizmie kobiety i dziecka cały czas zachodzą ogromne zmiany!
Jak rozwija się dziecko w 8. tygodniu ciąży - wielkość płodu
Na początku ósmego tygodnia ciąży zaczynają rozwijać się wszystkie narządy, znacznie wydłużają się kończyny malucha, kształtują się też palce u rąk i stóp. W dalszym ciągu trwa rozwój układu mięśniowego i kostnego - w ciele dziecka stopniowo pojawia się cienki jak niteczka kręgosłup i żebra. Wykształcone narządy umożliwiają mu swobodne pływanie w wodach płodowych. Ósmy tydzień to czas, kiedy u dziecka zachodzi determinacja płci, ale na tak wczesnym etapie lekarz nie jest jeszcze w stanie precyzyjnie jej określić. Zmienia się też wygląd płodu - z każdym dniem zaczyna coraz bardziej przypominać małą istotę ludzką!
Dolegliwości w drugim miesiącu ciąży
Przyszła mama może wciąż narzekać na zmęczenie i zawroty głowy. Często pojawia się ból podbrzusza i intensywne skurcze – spowodowane jest to znacznie rozszerzoną macicą. Wiele kobiet na tym etapie ciąży cierpi na bóle głowy. Często występuje niestrawność i zaparcia, mogą też nasilać się nudności i wymioty. Pojawia się biała wydzielina z pochwy. W tym czasie piersi są wyjątkowo tkliwe i przyszła mama często odczuwa w nich ból. Wzrasta apetyt, a wraz z nim kobieta odczuwa różne zachcianki.
Choć w 8. tygodniu ciąży brzuch nie jest jeszcze widoczny, to macica się już powiększyła. Na tym etapie kobieta może już zauważyć niewielki wzrost wagi i poszerzoną talię.
Badania i zalecenia lekarskie w drugim miesiącu ciąży
Jeżeli pacjentka nie była jeszcze na pierwszej wizycie u lekarza, 8. tydzień ciąży to ostatni moment na ten krok. W tym czasie bowiem niezwykle ważne jest przeprowadzenie badania USG , na podstawie którego będzie można określić, czy ciąża rozwija się prawidłowo. Należy też wykonać szereg badań w celu wykluczenia ewentualnych schorzeń, które mogłyby zagrażać zdrowiu matki i dziecka. Lekarz z pewnością zleci wykonanie badania na grupę krwi, morfologię, poziom glukozy (żeby wykluczyć cukrzycę), TSH (u kobiet w ciąży często diagnozuje się problemy z tarczycą), badanie w kierunku chorób zakaźnych (różyczka, wirusowe zapalenie wątroby typu B i C, choroby przenoszone drogą płciową, toksoplazmoza) i oczywiście badanie moczu, które kobieta powinna wykonywać przed każdą kolejną wizytą kontrolną. O ile nie występują żadne niepokojące objawy, przyszła mama powinna odwiedzać lekarza raz w miesiącu.
W 8. tygodniu ciąży kobieta powinna zapewniać sobie jak najwięcej wypoczynku i relaksu. Świetnym rozwiązaniem jest aktywnie spędzony czas poza domem. Ciąża nie oznacza wcale rezygnacji ze sportu. Bezpieczne formy aktywności fizycznej, takie jak pływanie, joga, czy gimnastyka dla ciężarnych, poprawią samopoczucie i złagodzą przykre dolegliwości (m.in. bóle brzucha, bóle pleców).
Zobacz także:
- 10. tydzień ciąży - który to miesiąc? Jak wygląda dziecko w 10. tygodniu ciąży?
- 12 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko? USG genetyczne i badania prenatalne
- 15. tydzień ciąży – który to miesiąc? Wygląd i waga dziecka w 15. tygodniu ciąży
Zobacz wideo: Jak zredukować stres i niepokój w ciąży?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Karl Tapales/Getty Images