10. tydzień ciąży - który to miesiąc? Jak wygląda dziecko w 10. tygodniu ciąży?

kobieta z testem ciążowym
Fot. Image Source / Getty Images
W czasie ciąży z tygodnia na tydzień zachodzą dynamiczne zmiany w ciele kobiety i rozwijającego się dziecka. W 10. tygodniu ciąży płód wyglądem zaczyna przypominać miniaturowego człowieka i jest już dobrze widoczny w badaniu USG. Na tym etapie, właśnie za pomocą USG, określa się, czy dziecko rozwija się prawidłowo.

10. tydzień ciąży to połowa 3. miesiąca. W większości przypadków jest to moment, w którym pojawiają się pierwsze objawy ciąży, mimo że wielkość brzucha kobiety może nie ulec jeszcze zmianie. To także czas, kiedy rozwijające się w łonie matki dziecko przestaje być zarodkiem i zaczyna się jego okres płodowy. To odpowiedni moment na pierwszą wizytę u ginekologa.

10. tydzień ciąży - jak wygląda dziecko?

Wykonanie USG w 10. tygodniu ciąży pozwala na ocenę wielkości dziecka i stopnia jego rozwoju. Daje także możliwość usłyszenia bicia serca dziecka.. Wszystkie narządy wewnętrzne zostały już ukształtowane i następuje ich dojrzewanie. Płód posiada dużą głowę i mały tułów ze zgiętymi rękami i nogami, którymi zaczyna poruszać. Te ruchy są jednak niewyczuwalne przez kobietę ze względu na mały rozmiar dziecka. Wielkość płodu w 10. tygodniu ciąży wynosi około 3 centymetrów i waży 5 gramów.

W 10. tygodniu ciąży

Twarz płodu zaczyna przypominać twarz dziecka podczas snu - oczy są przykryte powiekami, pojawia się zalążek nosa, zrasta się podniebienie, możliwe jest otwieranie ust. Na czole może być widoczne wybrzuszenie, które powstaje w wyniku szybkiego rozwoju mózgu. Kształtuje się także małżowina uszna i narząd ślimakowy. Palce u dłoni i stóp są widoczne, na niektórych mogą pojawić się już zalążki paznokcia. W żołądku pojawiają się soki trawienne i płód może połykać płyn owodniowy, aby pobudzić działanie układu pokarmowego. Jednak za odżywianie dziecka i dostarczanie mu składników odżywczych odpowiada łożysko.

10. tydzień ciąży - objawy i zmiany w ciele kobiety

10. tydzień ciąży to zwykle czas, kiedy przyszła mama jest już pewna, że nosi w łonie rozwijający się płód. Mija 8. tydzień od zapłodnienia , dlatego w ciele kobiety nadal zachodzą duże i dynamiczne zmiany, ponieważ organizm przygotowuje się do nowej roli. Wzrasta ilość krwi krążącej w krwiobiegu, powiększa się macica i piersi, zmienia się gospodarka hormonalna, co daje różnego rodzaju objawy, które czasami mogą być bardzo uciążliwe dla kobiety.

Pierwszą zmianą, jaka zachodzi w ciele kobiety na początku ciąży, jest wyraźne powiększenie się piersi - stają się nabrzmiałe i niekiedy bolesne w dotyku. Pojawia się także mleczna wydzielina z pochwy, która jest zjawiskiem fizjologicznym i nie powinna budzić niepokoju. Przyszła mama czuje się senna, zmęczona i pozbawiona sił. Do objawów w 10. tygodniu ciąży należą:

  • Nudności i wymioty

W 10. tygodniu ciąży nadwrażliwość na zapachy, nudności i wymioty przybierają na sile. Intensywne zwracanie pokarmów wiąże się ze znacznym spadkiem wagi na początku ciąży. Należy wtedy szczególnie dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, aby nie dopuścić do groźnego dla zdrowia odwodnienia.

  • Wzdęcia i zaparcia

W czasie ciąży zwiększa się ilość progesteronu, który hamuje perystaltykę jelit. Pojawiają się wówczas zaparcia i wzdęcia, na które pomoże spożywanie większej ilości błonnika.

  • Wahania nastrojów

Kobieta w 10. tygodniu ciąży staje się bardziej wrażliwa i płaczliwa. Pojawiają się także nagłe zmiany nastroju.

  • Powiększenie się macicy

Macica zwiększa swoją wielkość do rozmiarów grejpfruta. W 10. tygodniu ciąży brzuch kobiety może się lekko zarysować, jednak nie musi, zwłaszcza jeżeli jest to pierwsza ciąża. Widoczne jest natomiast poszerzenie talii.

  • Zwiększone parcie na mocz

Związane jest z powiększeniem się macicy, która uciska na pęcherz. Z tego powodu zmniejsza się objętość pęcherza i konieczne są częstsze wizyty w toalecie.

W 10. tygodniu ciąży może pojawić się ból brzucha, przypominający ten, który występował przed menstruacją. Jest on spowodowany powiększaniem i rozciąganiem się macicy. Nie należy się zbytnio obawiać, jednak warto zgłosić ten problem lekarzowi prowadzącemu ciążę.

Poronienie w 10. tygodniu ciąży

Pełne ukształtowanie się błon płodowych i łożyska sprawia, że płód w 10. tygodniu ciąży jest odporniejszy na działanie czynników zewnętrznych. Większość poronień w tym czasie to skutek wad genetycznych. Objawia się obfitym krwawieniem z dróg rodnych i silnym bólem brzucha. Ryzyko poronienia maleje z tygodnia na tydzień, jednak ciężarna nadal powinna być ostrożna i szczególnie o siebie dbać.

Ćwiczenia w ciąży mogą zmniejszyć ryzyko cukrzycy u dzieci w późniejszym okresie życia. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości