12 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko? USG genetyczne i badania prenatalne

kobieta w ciąży leży na łóżku
NIKOLA MILJKOVIC/Getty Images
Źródło: E+
W 12 tygodniu ciąży płód rośnie coraz szybciej i staje się bardziej aktywny. Jest to odpowiedni moment na wykonanie pierwszych badań prenatalnych, które pozwolą wcześnie wykryć ewentualne wady rozwojowe. To także czas na nawiązanie więzi z dzieckiem, ponieważ zaczyna ono reagować na bodźce z zewnątrz.

12 tydzień ciąży to koniec 3 miesiąca, a tym samym pierwszego trymestru. To czas, kiedy zmiany hormonalne zachodzące w ciele kobiety tracą na sile, dzięki czemu przyszła mama czuje się zdecydowanie lepiej niż na początku ciąży. Mija także okres największego ryzyka poronienia i wad rozwojowych płodu.

Jak wygląda płód w 12 tygodniu ciąży

Wielkość płodu w 12 tygodniu ciąży wynosi już 6 centymetrów, a jego waga to około 15 gramów. Jego wzrost od tego momentu będzie następował coraz gwałtowniej. Palce u dłoni rozdzielają się, a paznokcie są już w pełni wykształcone. Skóra staje się coraz grubsza i bardziej różowa. Pojawiają się pierwsze cebulki włosów. Rozwinął się także układ pokarmowy: na całej długości pokrywa się błoną śluzową, a jelita wykonują pierwsze ruchy perystaltyczne za sprawą połykanego płynu owodniowego. Na USG 3D w 12 tygodniu ciąży można zobaczyć, że dziecko uśmiecha się, ssie kciuk i marszczy czoło. W tym czasie rozwijają się także jajniki u płodów żeńskich.

Zwiększa się ilość płynu owodniowego, dlatego płód w 12 tygodniu ciąży ma więcej miejsca, aby wykonywać swobodne ruchy. Nie są one jeszcze wyczuwalne przez kobietę. Jednak dziecko zaczyna reagować ruchem całego ciała na bodźce pochodzące z zewnątrz, a dokładniej na dotykanie i głaskanie brzucha. Pozwala to na wytworzenie więzi matki z dzieckiem i daje mu poczucie bezpieczeństwa i spokoju.

12 tydzień ciąży - płeć dziecka

Płeć dziecka, a właściwie zewnętrzne narządy męskie, zaczyna kształtować się w 11 tygodniu ciąży za sprawą testosteronu. Na zewnątrz tworzy się penis, natomiast jądra znajdują się jeszcze w jamie brzusznej. Określenie płci dziecka w 12 tygodniu ciąży jest trudne i w większości przypadków niemożliwe. Czasami, kiedy płód odpowiednio się ustawi, a lekarz wykonujący USG ma doświadczenie, można wstępnie ustalić czy urodzi się chłopiec, czy dziewczynka. Jednak najbardziej wiarygodne jest określenie płci dziecka w późniejszym terminie.

12 tydzień ciąży - USG genetyczne i badania prenatalne

Pierwsze badanie ginekologiczne i ultrasonograficzne (USG) w ciąży powinno zostać wykonane w dwóch wcześniejszych tygodniach. 12 tydzień ciąży jest dobrym momentem na wykonanie USG genetycznego płodu, przesiewowego badania prenatalnego, w czasie którego oceniane jest ryzyko wystąpienia u dziecka wad genetycznych, takich jak: zespół Downa, zespół Patau czy zespół Edwardsa. Badanie przypomina zwykłe USG, jednak trwa dłużej, a lekarz ocenia inne parametry.

Inną zalecaną metodą diagnostyczną pozwalającą stwierdzić obecność zespołu Downa lub Patau jest analiza biochemiczna z krwi matki. Laboranci szukają w pobranej próbce specyficznych białek. To badanie wraz z USG genetycznym daje 98% pewności co do ryzyka wystąpienia tych wad. Inną metodą jest test Nifty, który polega na ocenie DNA dziecka wyizolowanego z krwi matki. W wyjątkowych przypadkach lekarz zaleca wykonanie amniopunkcji, która jest badaniem inwazyjnym. Polega na wprowadzeniu igły przez powłoki brzuszne kobiety ciężarnej w celu pobrania płynu owodniowego do badań. Badania prenatalne w 12 tygodniu ciąży są szansą na wczesne wykrycie wad wrodzonych. Są one bezpłatne dla kobiet, które znajdują się w grupie ryzyka, oprócz Nifty.

12 tydzień ciąży - objawy

W 12 tygodniu ciąży wielkość brzucha przyszłej mamy jest na tyle duża, że ciąża może już być widoczna. Macica staje się coraz większa i jest łatwo wyczuwalna w badaniu palpacyjnym. Zaczyna uciskać na duże naczynia krwionośne jamy brzusznej, co może skutkować zasłabnięciami i zawrotami głowy. Zdarzają się również wahania stężenia glukozy we krwi, dlatego należy pamiętać o racjonalnym odżywianiu się. Może pojawić się również uporczywa zgaga. Natomiast w większości przypadków całkowicie ustępują nudności i wymioty. Przyszła mama powinna spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu i wykonywać aktywność fizyczną dostosowaną do stanu. Poprawi to jej samopoczucie oraz zredukuje dolegliwości związane ze zmianami w krążeniu krwi.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Ćwiczenia w ciąży mogą zmniejszyć ryzyko cukrzycy u dzieci w późniejszym okresie życia

Cover Video/x-news

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:
Tagi:

Pozostałe wiadomości