12-latek i jego 10-letni brat uratowali dwie młodsze siostry z pożaru. Zostali nagrodzeni

Autor:
Daria
Pacańska,
eŁKa/tam
Źródło:
TVN24
Bohaterski dziesięciolatek
Bohaterski dziesięciolatek Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

12-letni Bartek oraz jego 10-letni brat Piotr uratowali z pożaru dwie młodsze siostry. Kiedy ich mama zobaczyła ogień w domu i wpadła w panikę, przejęli inicjatywę. Wezwali straż pożarną, wyprowadzili rodzeństwo, a później rzeczowo przedstawili sytuację służbom.

12-latek i jego brat uratowali młodsze siostry z pożaru

12-letni Bartek i 10-letni Piotr są braćmi i mieszkają w Boninie w województwie zachodniopomorskim. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji odznaczył ich Medalem Młodego Bohatera. To nagroda za bohaterską postawę, którą się wykazali, kiedy w ich domu wybuchł pożar.

- Mam nadzieję, że kiedyś zasilą szeregi straży - powiedział komendant zachodniopomorskiej Państwowej Straży Pożarnej.

Chłopcy przyznali, że kiedy wybuchł pożar nie mieli czasu na zastanawianie się i strach. - Siedziałem u siebie w pokoju, mama zaczęła krzyczeć, że się pali - relacjonował pożar z 25 lutego Bartek Matysek. Bracia uspokoili mamę, zadzwonili po pomoc, a następnie wyprowadzili z domu młodsze siostry. Zamknęli także okna i drzwi. Kiedy przyjechała straż pożarna konkretnie opowiedzieli o tym, co się wydarzyło. Pożar wybuchł w kotłowni i nikomu nic się nie stało.

Medale dla bohaterskich braci

W sobotę dzieci zostały odznaczone Medalem Młodego Bohatera.

- Dzisiaj mam ogromny zaszczyt wręczyć wyjątkowe odznaczenia dla wyjątkowych bohaterów. Wykazali się odwagą, ale i wiedzą. Stali się osobami godnymi naśladowania. Mam nadzieję, że kiedyś zasilą szeregi straży. Gratuluję rodzicom fantastycznych chłopaków - powiedział generał Jarosław Tomczyk, Zachodniopomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.

Pani Marlena, mama braci była niezwykle wzruszona. Chłopcy uczęszczali na szkolenia, dlatego wiedzieli, jak powinni się zachować w tak niebezpiecznej sytuacji.

Więcej na ten temat przeczytasz w serwisie TVN24.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska, eŁKa/tam

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: SOPA/Getty Images/Facebook

Pozostałe wiadomości