Razem z Ukrainą

Jakie marzenia mają teraz ukraińskie dzieci? Chwytający za serce esej ucznia

Razem z Ukrainą

Autor:
Berenika
Olesińska
Źródło:
Telegram
Chłopiec pisze list

Zwykła kartka z zeszytu ukraińskiego ucznia obrazuje, jaką tragedią dla dzieci jest wojna. Na profilu Rady Najwyższej Ukrainy na Telegramie opublikowano fragment eseju kilkuletniego chłopca z Siewierodoniecka. Praca domowa, zadana kilka dni po inwazji wojsk rosyjskich, nakłoniła małą ofiarę konfliktu militarnego do wzruszających zwierzeń.

Wojna w Ukrainie oczami dzieci. Wzruszające marzenia ukraińskiego ucznia

Czego pragną dzieci? Zaspokojenia podstawowych potrzeb, do których prawo ma każdy człowiek. W obliczu wojny marzenia kilkulatków nie są wygórowane, ale niestety trudne do spełnienia. W jednej ze szkół w Siewierodoniecku nauczyciel poprosił uczniów, by w ramach pracy domowej odpowiedzieli na proste pytanie: "Jakie masz plany na wiosnę?". Podopieczni wykonali zadanie, a efekt ich wysiłku wyciska łzy z oczu i pokazuje, jak bardzo są świadomi, co dzieje się obecnie w ich kraju. Mali Ukraińcy zamiast marzyć o nowych zabawkach, pragną jedynie bezpieczeństwa i pokoju.

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

Oleh Paska, kierownik Wydziału Oświaty i Nauki Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej, zamieścił na Telegramie zdjęcie kartki z zeszytu jednego z uczniów. Treść pracy domowej chłopca została udostępniona również przez Radę Najwyższą Ukrainy. Kilkulatek ma konkretne plany na tę wiosnę.

- Najpierw wygramy wojnę, a potem Eurowizję. Kiedy zrobi się cieplej, cały nasz kraj pojedzie nad morze na Krym - czytamy.

Ukraińskie dzieci ofiarą ataku wojsk rosyjskich

Otwarta wojna w Ukrainie, która rozpoczęła się 24 lutego, pochłonęła już tysiące ofiar. Wojska Władimira Putina nieustannie bombardują obiekty cywilne.

W wyniku rosyjskiej agresji w Ukrainie zginęło dotąd 109 dzieci. Ponad 130 zostało rannych. Jak podają ukraińskie władze, najwięcej z nich ucierpiało w obwodach: kijowskim, charkowskim, czernihowskim, mikołajowskim, żytomierskim, sumskim i chersońskim.

- Do Polski trafiło 700 tysięcy ukraińskich dzieci w wieku szkolnym. Około 10 procent z nich jest już w polskich szkołach – poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek na spotkaniu ministrów edukacji Unii Europejskiej. Liczba wszystkich uchodźców, którzy przybyli do naszego kraju zza wschodniej granicy, przekroczyła już dwa miliony.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Berenika Olesińska

Źródło: Telegram

Źródło zdjęcia głównego: Philippe Lissac/Getty Images

Pozostałe wiadomości