Dzieci poległych ukraińskich żołnierzy spędziły ferie w Polsce. "Wszyscy szybko dorośliśmy"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ferie bez taty
Ferie bez taty
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Z planu filmowego prosto na wojnę
Z planu filmowego prosto na wojnę
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Razem z Ukrainą
Razem z Ukrainą
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Atak Rosji na Ukrainę
Atak Rosji na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Dzieci z Ukrainy przyjechały w trakcie ferii na krótką wycieczkę do Polski. W grupie znalazły się osoby, których ojcowie polegli w trakcie obrony kraju. Przez ukraińskich wolontariuszy nazywane są metaforycznie "dziećmi niebiańskiego legionu". Spotkała się z nimi dziennikarka Dzień Dobry TVN, Bianka Zalewska.

Dzieci niebiańskiego legionu

W Polsce w okresie ferii pojawiła się grupa około 50 dzieci, które przyjechały z Ukrainy. Towarzyszy im Ruslan Telipskyi, który jest szefem ruchu wolontaryjnego pomagającego rodzinom poległych żołnierzy w Łucku. To on towarzyszył dzieciom na wycieczce w Polsce. - Największym moim sukcesem w życiu, jest ten dzień dzisiejszy, to, że dzieci zaprzyjaźniły się między sobą. Stały się dla siebie przyjaciółmi. Są na siebie otwarte, bo nikomu nie trzeba tłumaczyć tego bólu - powiedział opiekun. W wolontariacie pomagają także wdowy.

Nazywane są dziećmi niebiańskiego legionu, bo ich ojcowie, jako żołnierze, polegli w obronie kraju. Vitaliy ma 16 lat i pięcioro rodzeństwa. Chłopak jest najstarszy, dlatego opiekuje się braćmi i siostrami. Ich ojciec zginął 8 października 2022 roku.

- Ogólnie był dzielny i zdolny. U nas w domu jest, na przykład, traktor, tata sam go zmontował, od podstaw. Zginął na minie wraz z nim dwóch innych żołnierzy, jeden został ciężko ranny - wspominał w rozmowie z Bianką Zalewską.

Ojciec Romana miał na imię Aleksander. Przed wojną często spędzali razem czas nad jeziorem, chodzili po lesie. Ma 17 lat i jest spokojnym, pomocnym dzieckiem. Długo nie było go w domu, był na kontrakcie. Służył już w momencie wybuchu wojny, więc wysłali go na pierwszą linię. Zginął 3 października - mówił Roman.

Szybkie wejście w dorosłość

Anna wspomina, że 24 lutego 2022 roku obudziły ją wybuchy, pobliskie lotnisko zostało zbombardowane przez Rosjan. Wówczas jej tata dostał wezwanie do wojska. - Nawet nie pomyślał, żeby wyjechać gdzieś za granicę, gdzieś uciec. Było pragnienie obrony naszej ziemi. Wiedziałam, że zawsze mogę przyjść do taty, żartowaliśmy. wtedy powiedział: "Jeśli przyjdą, ukryjcie się, a ja będę was chronił". Zginął 6 maja o drugiej nad ranem. Uratował kolegów i sam wystawił się na uderzenie. Nad nim wybuchł pocisk, rozerwało go na strzępy - wspominała Anna.

I dodała: - Po jego śmierci wszyscy szybko dorośliśmy. 10-letni brat przestał się całkiem uśmiechać, najtrudniej było mamie. Wzięłam na siebie obowiązek dopilnowania pochówku taty. Musiałam zidentyfikować jego zwłoki. Potem wypełnić dokumenty.

Anna, jak podkreślił Ruslan Telipskyi, w bardzo młodym wieku przeszła przez dramatyczne doświadczenia i "będzie musiała żyć z tym całe życie". Dlatego on wraz z innymi wolontariuszami, chcą zapewnić jej i innym dzieciom odrobinę spokoju, normalności i pewności, że zawsze mogą liczyć na ich wsparcie.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Daria Pacańska

Reporter: Bianka Zalewska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości