Tradycyjny chleb na zakwasie
Mirka Wilk wychowała się w rodzinie z tradycjami. Zarówno jej babcia, jak i mama wypiekały tradycyjny chleb. Pasjonatka gotowania zdecydowała się kontynuować ten wielopokoleniowy zwyczaj.
Nam zdradziła rodzinny przepis na tzw. zaczyn, od którego zależy jakość pieczywa. W jej kuchni powstaje on z połączenia mąki żytniej i letniej wody. - Można też dorzucić skórkę od chleba, to szybciej się ta fermentacja zacznie - tłumaczyła w rozmowie z Mikołajem Reyem. O tym, że zaczyn jest już gotowy, świadczy jego kwaśny zapach. - Jeszcze dodaję trochę drożdży, żeby chleb był pulchniejszy, można dodać też trochę słonecznika - zaznaczyła. Gospodyni wsypała też mąkę pszenną.
Przepis na domowy chleb
Pasjonatka gotowania radzi, by masę mieszać rękoma. Następnie należy zakryć ciasto ręcznikiem i poczekać około godzinę. Gdy chleb urośnie, trzeba go dokładnie uformować i znów dać mu czas, by mógł podrosnąć. Później umieszczamy go w liściu kapusty i wkładamy do pieca na około 80 minut.
- Przepis pochodzi z dawna, tak jak mama robiła, (...) później samo z siebie się doskonali - podsumowała Mirka Wilk.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jaki chleb jest najzdrowszy? "W procesie fermentacji powstają dobre bakterie"
- Maślany chlebek z truskawkami - przepis Piotra Kucharskiego
- Masło w roli głównej. Jak przygotować smaczne smarowidła do chleba na jego bazie?
Autor: Aleksandra Matczuk
Reporter: Łukasz Kowalski
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN