Tradycyjne rogale świętomarcińskie
11 listopada obchodzony jest w Polsce Dzień Świętego Marcina. To data wyczekiwana przez miłośników słodkości, którzy zajadają się wtedy pochodzącymi z Wielkopolski rogalami świętomarcińskimi. Od 2008 roku metoda ich wypieku jest chroniona certyfikatem.
Zwyczajowo do ciasta dodaje się margarynę, jednak mistrz cukiernictwa poleca użyć masła. - Tradycyjnie była to margaryna. Tak zostało to określone w certyfikatach. Natomiast są cukiernicy, którzy przechodzą w tę wersję premium, czyli z dodatkiem masła. Trzeba pamiętać, że są wokół nas osoby, które są wegetarianami, weganami i niekoniecznie preferują masło, więc dla nich pewnie będzie margaryna odpowiedniejsza. Musimy mieć dwie drogi - tłumaczył Paweł Mieszała.
Mistrzowski przepis na rogale świętomarcińskie od Pawła Mieszały
Ciasto drożdżowe
- mleko 200 ml
- masło 75 g.
- jaja 75 g.
- cukier 75 g.
- drożdże 40 g.
- mąka typ 550 530 g.
- sól 2 g.
- masło do przekładania 250g
Jaja, cukier, mleko i drożdże podgrzewamy do temp. 45 st. Celsjusza. Następnie dodajemy połowę mąki i dokładnie łączymy. Dodajemy rozpuszczony tłuszcz, sól i pozostałą część mąki. Ciasto chłodzimy ok. 20 min i zaciągamy z tłuszczem metodą 3x3.
Na 1000 g gotowego ciasta dodajemy 250g tłuszczu do zaciągania.
Składniki na masę makową:
- 40 dag białego maku
- 30 dag cukru
- 10 dag pokruszonych herbatników
- 5 dag rodzynek
- 5 dag kandyzowanej skórki pomarańczowej
- 5 dag orzechów arachidowych
- 5 dag figi kandyzowane
- 6 dag masła
- 2 białka
Przepis na nadzienie. Orzechy i figi posiekać. Mak sparzyć i zemleć. Mak wymieszać z rozpuszczonym masłem, herbatnikami, bakaliami, cukrem. Dodać ubite białka. Ciasto podzielić na 3-4 części, rozwałkować na cienkie, prostokątne kęsy. Wykrawać równoramienne trójkąty o podstawie ok. 8 cm i wysokości 20 cm Na środek nakładamy porcje nadzienia. Zwinąć rogi i zagiąć. Rogale ułożyć na blasze i odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce. Piec na złoto w temp. 200 st. C. Ozdobić lukrem z cukru pudru utartego z łyżką wrzącej wody, posypać orzechami.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak przygotować włoskie espresso w domu? Rady doświadczonego baristy
- Masaż na haluksy. Jakie ćwiczenia wykonać, by pozbyć się problemu?
- Jak wyznać miłość tatuażem? Te pary są połączone wyjątkowymi obrazkami na ciele
Autor: Agnieszka Mrozińska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN