Przepisy kulinarne

Jak przygotować włoskie espresso w domu? Rady doświadczonego baristy

Przepisy kulinarne

Kawa dziełem sztuki

Wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez kawy. W domowym zaciszu można przygotować idealne espresso, które nie tylko pobudzi, ale przede wszystkim będzie wyśmienicie smakować. Arkadiusz Domurad, trener Lavazza i doświadczony barista z 14-letnim stażem, pokazał w Dzień Dobry TVN, jak przyrządzić najlepszą włoską kawę.

Włoskie espresso - jak je zrobić?

Miłośnicy kawy uwielbiają jej intensywny aromat i doceniają głęboki smaki. Takim napojem możemy się delektować nie tylko w kawiarni, ale też we własnym domu. Kluczem do sukcesu jest dobór odpowiednich ziaren.

- Dziś mamy okazję pracować z kawą Espresso Barista w dwóch rodzajach: kawą 100 proc. arabicą oraz kawą, która jest w blendzie z robustą - powiedział Arkadiusz Domurad, trener Lavazza.

Sposób palenia ziaren kawy ma istotny wpływ na smak napoju. - Palenie bębnowe pozwala nam się skupić bardziej na produkcie. Mówiąc w cudzysłowie, wyciągnąć więcej potencjału z kawy. Ona pali się wolniej, w trochę niższej temperaturze - wyjaśnił ekspert.

Jak przygotować włoskie espresso w domowych warunkach?

- Należy zachować kilka poprawnych parametrów. Czas ekstrakcji nie powinien być dłuższy w przypadku espresso niż 30 sekund. Potrzebujemy minimum 7 g kawy, żeby przygotować idealne espresso. Powstaje ok. 30 ml, jeżeli mówimy o jednej filiżance. Ważne, żeby filiżanka była ciepła, bo faux pas w pracy baristy jest podanie kawy w zimnej - podkreślił Arkadiusz Domurad, trener Lavazza.

Sposób na pyszne cappuccino

Kiedy mamy już gotowe espresso, można dodać mleko - to dobra opcja dla fanów delikatniejszej kawy i mlecznej pianki.

- Sam o poranku lubię wypić kawę z mlekiem. Przede wszystkim trzeba sięgać po takie mleka, które nam smakują. Co za tym idzie, jeżeli lubimy pić mleko bez laktozy, to od dobrego producenta ono się fantastycznie spieni. Mamy dziś napoje roślinne, które również są świetnym rozwiązaniem. Ja jestem fanem mlek migdałowych, owsianych, rewelacyjnie się spieniają, na nich normalnie można rysować i bardzo podobnie smakują do tych klasycznych, krowich - zachwalał ekspert.

Przyrządzając cappuccino, warto zwrócić uwagę na temperaturę mleka.

- W zaciszu domowym łatwiej spieniać mleko, które jest wyciągnięte z lodówki, czyli zimne. Wtedy ten czas procesu pienienia jest dłuższy, lepiej pozwalamy tym pęcherzykom powietrza się zachować, wydostać się i to mleko powinno mieć taką jedwabistą strukturę. Jak sędziujemy zawody dla baristów, to mówimy, że mleko powinno być takie shine and glossy, czyli bardzo błyszczące i aksamitne - wskazał Arkadiusz Domurad.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Pozostałe wiadomości