Haluksy to schorzenie, które objawia się deformacją stopy i dotyka coraz więcej młodych osób. Jak powstrzymać rozwój tej choroby i uniknąć ostatecznego etapu leczenia, czyli operacji? Istotnym elementem profilaktyki jest odpowiedni masaż. W Dzień Dobry TVN przekonywała o tym Lari Yugai, ekspertka manualnego modelowania twarzy i ciała.
Haluksy - jak powstają?
Utarło się, że haluksy to schorzenie, które ma w sobie znamiona zarówno choroby cywilizacyjnej, jak i o podłożu genetycznym. Lari Yugai, ekspertka manualnego modelowania twarzy i ciała tłumaczy jednak, że genetyka nie ma z tą przypadłością nic wspólnego. To, co pacjent mógł w pewien sposób przejąć od przodków, to jedynie zachowania, które powiela po uprzedniej obserwacji. Mowa chociażby o przybieraniu nieodpowiednich pozycji podczas siedzenia czy noszeniu ciężarów w nieprawidłowy sposób.
Lari Yugai zaznacza, że jedną z przyczyn powstawania haluksów może być źle dopasowane obuwie. Duży wpływ na wygląd stopy mają również wszelkie problemy zdrowotne gromadzące się w obrębie kręgosłupa, np. ból spowodowany zwyrodnieniami.
- Kiedy odczuwamy ból kręgosłupa, chodzimy tak, aby go zminimalizować, przez co pogłębiamy problem. Zaczynamy źle stawiać nogę, starając się ułożyć ją tak, aby nie odczuwać bólu. Nasze kolano, miednica i całe ciało zaczyna się układać według tego bólu - tłumaczy ekspertka.
Jak pozbyć się haluksów we wczesnym etapie powstawania? Receptą jest masaż
Lari Yugai w Dzień Dobry TVN podkreśla, że manualna praca nad ciałem jest w stanie zahamować rozwój haluksów i wyeliminować pierwsze objawy schorzenia. O skuteczności masażu decydować będzie jednak szybkość reakcji na pojawiające się zmiany w wyglądzie stóp.
Jak podkreśla specjalistka, w tym przypadku terapia manualna nie polega wyłącznie na masowaniu skrzywionych palców, lecz na rozluźnianiu mięśni całego ciała. Jakie ćwiczenia wykonać? Czy można je robić samemu? Tego dowiecie się z naszego materiału wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Najczęstsze choroby stóp. Kiedy warto udać się do podologa?
- "Pedicure jest dla bab", czyli jak zachęcić partnera do tego, by zadbał o swoje stopy
- Ból pleców może sygnalizować problem ze stopami
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN