Pyszne, pachnące pierniki to dla wielu osób nieodłączny element każdych świąt Bożego Narodzenia. Niektórzy je kupują, inni co roku przygotowują samodzielnie. Aby wyszły idealne, bardzo ważny jest właściwy dobór składników i odpowiednio ustawiona temperatura pieczenia.
W jakiej temperaturze i jak długo piec świąteczne pierniki?
Świąteczne pierniki można robić na różne sposoby i w wielu rozmaitych wersjach. Poniżej cała lista naszych przepisów. Jeżeli stawiamy na najbardziej klasyczny przepis na pierniki, wtedy piekarnik, w którym będą się piekły, powinien być rozgrzany do 180 stopni Celsjusza. Pierniki powinny w nim spędzić około 8-12 minut, aby wyszły idealne, pyszne, pachnące i nie przypalone. Przestygnięte pierniki można do woli ozdabiać lukrami, polewami, posypkami, suszonymi owocami, bakaliami itd. Równie dobrze mogą pozostać „naturalne” – bez żadnych dodatków.
Co zrobić, gdy świąteczne pierniki stwardnieją?
Pierniki mogą powstać nawet trzy tygodnie przed świętami, ale ważne jest, by odpowiednio je przechowywać. Powinny znajdować się w szczelnie zamkniętym pojemniku, w zacienionym miejscu. Można do tego wykorzystać pojemniki metalowe bądź szklane słoiki. Najważniejsze, by nie dostawało się do nich powietrze, pod wpływem którego pierniki mogą nie tylko wyschnąć, ale też stracić aromat. Naczynie, w którym przechowywane będą ciasteczka, może też stać się efektowną ozdobą kuchni. Jeśli będzie dopasowane do jej stylu oraz wystroju, z pewnością zachwyci wszystkich domowników jako nietuzinkowy dodatek.
Jeśli ciastka zbyt mocno stwardnieją, w pojemniku można umieścić kawałki obranych jabłek, które należy wymieniać co około 2 dni. Pierniczki będą chłonęły wilgoć z owoców, dzięki czemu znów staną się miękkie i apetyczne. Takie samo działanie mają też cytryny, skórka pomarańczowa i obierki z jabłek. Dzięki ich obecności w pojemniku, ciastka nabiorą również owocowego aromatu.
Nie każdemu jednak taka woń pasuje. W tej sytuacji świetnie sprawdzi się kromka razowego chleba. Po upłynięciu jednego dnia chleb stwardnieje, ale za to pierniczki znów staną się miękkie. Warto umieścić ją w górnej części pojemnika.
Różne przepisy na świąteczne pierniki
- Niesamowity wegański piernik z pomidorów
- Pierniczki na święta – pyszne i kolorowe. Najlepsze przepisy i wskazówki
- Przepis na pierniki z miodem – miękkie i pyszne
- Pierniczków czas! Zobacz, jak piecze je Ania Starmach
- Pierniki bezglutenowe na dwa sposoby
- Piernik z żurawiną i ciasteczka piernikowe
- Świąteczny piernik musisz zrobić już teraz. Ten przepis to hit TikToka
- Przygotuj niezwykły wieniec i inne piernikowe słodkości z przepisów Sióstr Pszczółek
- Udekoruj pierniczki i poczuj magię świąt. Pomysły Darii Ładochy
Autor: Diana Ryściuk
Źródło zdjęcia głównego: Andrea Obzerova/Getty Images