Czachochbili - kurczak duszony w sosie pomidorowym
Składniki:
- cały kurczak - ok.1,2-1,4 kg,
- doniczka kolendry,
- pół doniczki bazylii,
- natka pietruszki,
- 1-2 strączki papryczki ostrej zielonej,
- 3-4 ząbki czosnku,
- 300 g cebuli,
- 50 g masła,
- 300 ml białego wina,
- 700-800 g pomidorów w puszczce,
- 50 g przecieru pomidorowego.
Sposób przygotowania:
Kurczaka trybujemy. Odcinamy uda, skrzydła i kroimy wzdłuż stawów. Obieramy czosnek, cebulę i oddzielamy liście pietruszki, kolendry oraz bazylii (łodygi bazylii wyrzucamy).Cebulę kroimy w półplasterki, a łodygi pietruszki oraz kolendry kroimy drobno.Konserwowe pomidory wyjmujemy z soku, kroimy wzdłuż na cztery części. Do garnka wkładamy kawałki kurczaka, całe ząbki czosnku, całe strączki papryczki ostrej, przecier pomidorowy, pokrojone pomidory oraz sok z pomidorów.
Solimy, pieprzymy dodajemy wino i masło. Mieszamy i wstawiamy na bardzo mały ogień. Dusimy na najmniejszym ogniu przez około godzinę, aż mięso kurczaka będzie miękkie. 5 minut przed wyłączeniem dodajemy niepokrojone liście kolendry i bazylii. Po wyłączeniu gazu zostawiamy jeszcze pod pokrywą przez około 20 minut.
Sałatka z bakłażana z orzechami włoskimi na plackach kukurydzianych
Składniki:
- 800 g bakłażana,
- 1-2 łyżeczki słodkiej papryki,
- łyżeczka suchej kolendry w proszku,
- łyżeczka kozieradki w proszku,
- 50 g czerwonej cebuli,
- olej słonecznikowy,
- papryczka ostra zielona,
- 1-2 łyżli winnego octu czerwonego,
- 80 g orzechów włoskich,
- 1-2 ząbki czosnku,
- 1-3 łyżeczki kozieradki,
- doniczka kolendry,
- granat.
Sposób przygotowania:
Bakłażana obieramy, kroimy wzdłuż na plasterki o grubości 0.5 cm, a potem smarujemy olejem za pomocą pędzelka. Smażymy na suchej patelni z obu stron do złocistego koloru, na średnim ogniu. Odkładamy na ręcznik papierowy i studzimy do temperatury pokojowej. Czosnek obieramy, kroimy wzdłuż na pół i wyjmujemy kiełki. Kolendrę świeżą kroimy na kawałki o długości około 2 cm. Wyjmujemy ziarna z granatu, paprykę ostrą pozbawiamy pestek i kroimy na kawałki. Orzechy włoskie mielimy przez maszynkę do mięsa. Cebulę obieramy i kroimy na cieniutkie półplasterki.
Wkładamy do moździerza czosnek, kolendrę świeżą, paprykę ostrą(zieloną), kolendrę suchą, kozieradkę suchą, paprykę słodką i tłuczemy do jednorodnej masy. Smażonego bakłażana kroimy na paseczki o szerokości 1 cm. W misce łączymy ziołowo-czosnkową masę, orzechy mielone, bakłażana, 2/3 ilości ziaren granatu, cebulę, ocet, a także doprawiamy solą i mieszamy delikatnie, tak żeby w najmniejszym stopniu zgniatać ziarna granatu. Formujemy kuleczki w rozmiarze orzecha włoskiego i kładziemy na placki kukurydziane. Dekorujemy resztką pestek granatu.
"Czwisztari" - Placuszki kukurydziane z serem
Składniki:
- 300 g mąki kukurydzianej,
- 100 g sera feta,
- 200 g mozzarelli.
Sposób przygotowania:
W misce pomieszać starty ser feta, startą mozzarellę, mąkę, zimną wodę (250 ml). Następnie wyrobić ciasto. Konsystencja powinna być taka, żeby ciasto po formowaniu w ręce - placuszek o grubości 1 cm - nie pękało. Smażyć placuszki na małym ogniu z obu stron do złocistego koloru.
Kuleczki "Nadugi" w ziołach
Składniki:
- 250 g sera ricotta,
- 100 g twarogu półtłustego,
- 5-6 gałązek świeżej mięty,
- 1-2 ząbki czosnku,
- 10 g orzechów włoskich,
- 1-2 natki pietruszki,
- papryka słodka,
- 100 g sera żółtego.
Sposób przygotowania:
Zdjąć liście z mięty. Czosnek obrać i zetrzeć na tarce przez małe oczka. Tak samo zetrzeć orzechy. Wszystkie te składniki włożyć do miski, dodać twaróg oraz ricottę i wymieszać. Doprawić solą i uformować kuleczki o rozmiarze orzecha włoskiego. Z pietruszki zdjąć liście, pokroić drobniutko (liście, przed krojeniem należy wysuszyć).
Obtoczyć połowę kulek w liściach pietruszki, a pozostałą część w papryce czerwonej. Ser żółty zetrzeć na tarce przez małe oczka. Na suchej patelni usmażyć placuszki z sera z obu stron, do złocistego koloru. Odłożyć i wystudzić. Kuleczki z masy serwujemy na placuszkach.
"Matsoni" z bakaliami i miodem
Składniki:
- 500 g jogurtu greckiego,
- 50 g orzechów włoskich,
- 50 g śliwek suszonych,
- 50 g moreli suszonych,
- kilka gałązek świeżej mięty,
- 1/5 łyżeczki ostrej papryki czerwonej w płatkach,
- cynamon,
- cytryna,
- 60 g miodu,
- 50 g brązowego cukru,
- 1/5 łyżeczki imbiru w proszku.
Sposób przygotowania:
Jogurt odcedzić przez sitko od zbędnego płynu. Proces ten może potrwać kilka godzin. Śliwki i morele pokroić w małą kostkę. Na patelni roztopić cukier z sokiem cytrynowym i w tym karmelu podgrzać suszone owoce. W trakcie karmelizacji dodać cynamon, płatki ostrej papryki i imbir. Ostudzić. Gęstą część jogurtu wymieszać z masą. Nałożyć do szklanych kieliszków lub pucharków. Polać miodem i udekorować orzechami włoskimi oraz listkami mięty.
Zobacz także:
- Kuchnia gruzińska i jej smaki. Jakich dań z Gruzji warto spróbować?
- Ogromna popularność gruzińskiej kuchni w Polsce. "My sami byliśmy zdziwieni"
- Sprawdzony przepis na gruzińską zupę charczo
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: Aleksy Khunjua
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News