Olej rzepakowy to bogactwo niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, kwasów omega-3 oraz witaminy E i K. Jest doskonałym nośnikiem smaku, dlatego na jego bazie warto przygotowywać marynaty oraz oleje aromatyzowane. Sprawdź, jak samemu przygotować olej aromatyzowany grzybami i suszonymi pomidorami.
Pieczony pstrąg z grillowaną papryką
Składniki:
- 4 pstrągi w całości
- po 1 pęczku koperku, pietruszki, mięty
- olej rzepakowy aromatyzowany świeżymi ziołami
- sól, pieprz do smaku
- 7 cytryn
- kilka kolorowych papryk
- mieszanka małych słodkich papryk
- opakowanie papryczek padron
- olej rzepakowy
- zioła prowansalskie
- czosnek
- mały pęczek rozmarynu
- 2 roladki koziego sera twarogowego
Sposób przygotowania:
Pstrąga dokładnie wyczyść i opłucz pod bieżącą wodą. Do środka ryby włóż małą garść świeżych ziół (koperek, pietruszka, mięta), które wcześniej były aromatyzowane z olejem rzepakowym. Wszystko powinno nam się zmieścić w środku. Ryby ułóż na blaszce, polej pozostałym olejem i dopraw solą oraz pieprzem. Przygotowaną rybę ułóż na pergaminie i zawiń w cukierka, dodając do środka kawałek cytryny i wstaw do piekarnika na 20 minut do temp. 195 st. Małe słodkie papryczki i zwykłe duże papryki przełóż do miski i dodaj olej rzepakowy, zioła prowansalskie, czosnek i rozmaryn. Dokładnie je wymieszaj i grilluj, aż nabiorą lekko czarnego koloru, przełóż je do miski i dopraw sokiem z cytryny i skrop olejem tłoczonym na zimno. Na talerzu ułóż grillowane papryki (te większe możesz pociąć na mniejsze kawałki). Następnie delikatnie wyjmij rybę z pergaminu i ułóż ją na środku. Kozi ser twarogowy pokrusz na sam koniec.
Olej aromatyzowany suszonymi grzybami: mieszankę suszonych grzybów przełóż do rondelka, a następnie dodaj ziarna pieprzu, listek laurowy, ziele angielskie i tymianek. Wszystko razem podgrzej i trzymaj 1h w wyższej temperaturze. Następnie olej odcedź, a grzyby odłóż na dalszą część przepisu. Smaż na oleju grzybowym.
Dyniowe kopytka na oleju grzybowym
Składniki:
- 1 dynia
- 100 ml miodu
- sól
- 1 sztuka chili
- 250 g puree z dyni
- 3 jajka
- 250 g mąki pszennej
- 1 kg ziemniaków
- 600 g kurek
- opakowanie jarmużu
- natka pietruszki
- 100 g parmezanu
- 50 g orzechów laskowych
Sposób przygotowania:
Dynię pokrój w kostkę i upiecz w piekarniku z miodem, solą i chili. Gdy będzie miękka, przełóż ją do garnka i gotuj, aż nadmiar płynu odparuje, a następnie w robocie kuchennym zmiksuj do gładkiej konsystencji. Ziemniaki ugotuj w posolonej wodzie, gdy będą miękkie, odcedź, ugnieć na puree i dodaj wcześniej zmiksowaną dynię, jajka i mąkę pszenną. Z powstałej masy ugnieć ciasto na kopytka, zwiń w rulon, a następnie potnij na romby. Kopytka gotuj w posolonej wodzie, aż wypłyną, następnie na patelni podgrzej olej grzybowy i smaż kopytka w głębokiej patelni, aż będą mieć złoty kolor, pod koniec smażenia dodaj posiekane grzyby, które były w oleju i kurki. Pod koniec smażenia dodaj liście jarmużu, wszystko duś aż grzyby zmiękną i nabiorą rumianego kolory, pod koniec duszenia do garnka dodaj posiekaną natkę pietruszki.
Porcję kopytek z grzybami nałóż na płaski talerz, dodaj plastry parmezany, tartego orzecha laskowego i całość skrop olejem grzybowym.
Olej aromatyzowany suszonymi pomidorkami: pomidorki żółte i czerwone przetnij na połówki, następnie ułóż na blaszce do suszenia, posyp cukrem pudrem, solą i tymiankiem. Wstaw do piekarnika na około 2h do temp. 85 st. Po wyjęciu, gdy ostygną, przełóż do głębszego naczynia i zalej olejem rzepakowym. Wykorzystamy go do smażenia, jak i do polania zupy.
Gazpacho z suszonymi pomidorami
Składniki:
- 2 kg pomidorków malinowych
- 100 ml oleju rzepakowego z suszonymi pomidorami
- 10 ząbków czosnku
- 3 cebule czerwone
- 2 papryki czerwone
- 1 chili czerwone świeże
- 50 g cukru
- 100 ml octu czerwonego winnego
- kolendra, bazylia, natka pietruszki
- 50 g kaparów
- 100 g marynowanej papryki peperoni
- sól, pieprz
- 200 g oliwek czarnych i zielonych bez pestek
- 3 ogórki zielone
Sposób przygotowania:
Pomidorki malinowe pokrój na większe kawałki, podsmaż na oleju rzepakowym z suszonymi pomidorami, dodając posiekany czosnek, cebulę czerwoną, chili i paprykę. Gdy całość się podsmaży, dodaj do smaku cukier i ocet czerwony, gdy płyny odparują, zmiksuj wszystko robotem kuchennym. Do zmiksowanego kremu dodaj posiekane zioła (kolendra, bazylia, natka pietruszki) oraz posiekane kapary, marynowaną paprykę peperoni i przyprawy. Oliwki czarne i zielone potnij na mniejsze części, dodaj od nich olej rzepakowy z pomidorkami oraz pokrojonego zielonego ogórka.
Nalej do głębokiego talerza porcje gazpacho, dodając na górę pokrojone oliwki, olej rzepakowy i suszone pomidorki, oraz liście bazylii.
Źródło: Sebastian Olma
Źródło zdjęcia głównego: Karolina Rybińska/Dzień Dobry TVN