"Chleb ma być czysty". Jak powstaje pieczywo?

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Agata Zjawińska, Łukasz Zagórski
Warsztaty z pieczenia chleba
Warsztaty z pieczenia chlebaDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Większość z nas przepada za smakiem świeżego pieczywa. Sztukę wypiekania chleba można zgłębić, odwiedzając jedną ze szczecińskich piekarni. Jak powstaje prawdziwy chleb? Dowiecie się tego z naszego reportażu.

Jak robi się chleb?

Jest w Polsce miejsce, gdzie można poznać tajniki wypiekania chleba. Andrzej Reczyński od ponad 40 lat piecze chleb w swojej szczecińskiej piekarni. Raz w tygodniu organizuje nocne zwiedzanie połączone z warsztatem wypiekania. Na takie zajęcia wybrała się reporterka Dzień Dobry TVN.

Porady dietetyków

Czy makaron tuczy?
Czy makaron tuczy?Dzień Dobry TVN
wideo 2/12

Wypiekanie chleba zaczyna się od nagrzania pieca. Następnie należy "przerobić kwas". - Czyli to jest ukwaszona mąka, trzeba dodać wody, mąki, zawsze żytniej - tłumaczył Andrzej Reczyński. - U nas chleb żytni czy razowy, w jego skład wchodzi tylko woda, mąka i sól. Nie ma tam żadnych polepszaczy czy czegokolwiek, chleb ma być czysty - podkreślił doświadczony piekarz.

Czego używa się do pieczenia chleba?

Pan Andrzej w swojej piekarni korzysta ze starych, klasycznych maszyn. Jego pieczywo powstaje w oparciu recepturę sprzed kilku dekad. Jak wspomina, fachu zaczął się uczyć bardzo wcześnie. - Cały czas, mimo że chodziłem do szkoły, zawsze miałem swoje obowiązki, musiałem przychodzić do taty, pomagać przy kwasach, przy ciastach, tak że fachu uczyłem się już od samego początku - wyznał.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Agata Zjawińska, Łukasz Zagórski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości