Jak zrobić pyszne i zdrowe żelki w domu? Przepis krok po kroku

Autor:
Adrian
Adamczyk
Dzień żelków - jak zrobić pyszne i zdrowe żelki w domu?

Dziś Dzień Żelków! Z tej przypominamy przepis Sylwii Majcher na domowe żelki w wersji bez cukru i bez sztucznych składników. Takich żelków nie musimy chować przed naszymi dzieciakami. Sprawdź, jak je zrobić.

Do zrobienia domowych żelków potrzebujemy przede wszystkim substancji żelującej. Może to być tradycyjna żelatyna lub agar (naturalna substancja żelująca pochodzenia roślinnego). Potrzebujemy również ulubionych soków (malinowy, jabłkowy, pomarańczowy, buraczany, jarmużowy, itd.).

Domowe żelki - przepis krok po kroku

Do przygotowania żelków domowej roboty potrzebne będą specjalne formy. Mogą być to foremki sylikonowe, ze sklepów kucharskich lub można wykorzystać plastikowe słomki. Papierowe nie nadadzą się, ponieważ rozmokną, a z metalowych lub szklanych nie będzie się dało wyjąć żelki.

Składniki:

  • ulubiony sok owocowy - 300 ml,
  • żelatyna lub agar w proszku - 270 g,
  • sok z cytryny - 30 ml.

Sposób przygotowania:

  1. 1Żelatynę lub agar zalać sokiem owocowym i pozostawić do napęcznienia przez około 5-10 minut.
  2. 2Po tym czasie dodać sok z cytryny i dokładnie wymieszać, tak, aby substancja żelująca się rozpuściła.
  3. 3Całość można delikatnie podgrzać, aby składniki się połączyły, jednak nie wolno dopuścić do wrzenia. Płyn zlać do formy i pozostawić do stężenia.

Po kilku godzinach żelki można wyjąć z formy i podawać - warto sprawdzać, czy już odpowiednio stężały, ponieważ czasem wystarczą 2 godziny, innym razem nawet 12. Jeżeli używamy plastikowych słomek, to należy je umieścić w szklanym, wysokim naczyniu, a następnie zalać płynem. Kiedy całość stężeje należy wycisnąć żelki ze słomek.

28 marca - Dzień Żelków

28 marca obchodzony jest Dzień Żelków. Część osób lubi je nawet bardziej od czekolady. Kiedy powstały? Około XIX wieku cukiernicy wymyślili niezwykły przepis - dzięki połączeniu cukru pozyskiwanego z buraków cukrowych i żywicy z drzew akacjowych, czyli gumy arabskiej, powstały pierwsze żelki. Pierwszy cukierek, który był w kształcie misia, został wymyślony w 1922 roku przez niemieckiego cukiernika Hansa Riegela. Nazwał go on "Tańczącym Misiem". Miał on nawiązywać do tresowanych niedźwiedzi, pokazywanych na jarmarkach. Jest to więc najstarszy i najbardziej klasyczny kształt tych słodyczy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Pkheawtasang/Getty Images

Pozostałe wiadomości