Żur a żurek - na czym polega różnica?
Żur i żurek to najczęściej używane nazwy potraw podczas świąt wielkanocnych. Wiele z nas stosuje je zamiennie, twierdząc, że są to synonimy. Czy słusznie?
Jak się okazuje, na przestrzeni lat powstało wiele teorii, które punktują różnice między tymi określeniami. Jedna z nich utrzymuje, że wszystko zależy od użytych przypraw i dodatków. Inni natomiast przekonują, że żur jest bardziej intensywny w smaku niż żurek. Dodatkowo jest gęstszy i bardziej zawiesisty. Podczas gdy żurek ma być lżejszą wersją tej zupy.
Czy żur i żurek to ta sama zupa?
Michał Sobieszuk, założyciel Eat Polska w rozmowie z Onetem powiedział, że podstawowa różnica w nazwie "żur" i "żurek" wynika z regionalizmów. - W środkowej Polsce może być to nazywane "zalewajką" - dodał.
- Ogólnie chodzi o zupę na wywarze z kiszonego żyta z dodatkami. Ona może się nazywać "żurem" na Śląsku, "żurkiem" bardziej w centrum. W tej zupie są też widoczne regionalizmy i ona nie wszędzie będzie smakować tak samo, ale koncept jest ten sam - przyznał ekspert.
Michał Sobieszuk zaznaczył, że żurek jest niedocenionym skarbem kuchni polskiej. - Kiedyś żur to była zupa inna, niż wyobrażamy sobie dzisiaj. Była to często po prostu zupa z fermentowanej mąki - mówił.
- W tej formule, jaką znamy ją dzisiaj, przypomina japoński ramen, w tym sensie, że jest daniem samym w sobie. Jest tam superintensywny wywar: kremowy, gęsty, umamiczny, a oprócz tego mamy mnóstwo składników, które same w sobie stanowią danie: ziemniaki, gotowane jajko, kiełbasa, boczek. To mogłoby być serwowane jako osobne danie, a nie zupa. Możemy być dumni z żurku - podsumował.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Tradycje wielkanocne - zwyczaje, ciekawostki i symbole Wielkanocy. Co powinno być w koszyczku wielkanocnym?
- Czego nie wkładać do święconki? Sprawdź, co nie powinno trafić do wielkanocnego koszyczka
- Zawartość koszyczka wielkanocnego zależy od miejsca zamieszkania. Co do niego włożyć?
Autor: Anna Gondecka
Źródło: Onet
Źródło zdjęcia głównego: Royalty-free/GettyImages