Podróże

Jak będą wyglądać wakacje 2022? Wpływ pocovidowego kryzysu, wojny i inflacji

Podróże

Autor:
Nastazja
Bloch/Diana Ryściuk
Źródło:
TVN24
Czy to dobry czas na planowanie wakacji?
Czy to dobry czas na planowanie wakacji?Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

Wakacje 2022 coraz bliżej. Słoneczna pogoda powoduje, że wiele osób zaczyna myśleć już o urlopach i podróżach. Choć nie obowiązują już pandemiczne obostrzenia, sytuacja w Polsce i na świecie nie jest spokojna. Trwa wojna, gwałtownie zmienia się sytuacja geopolityczna, rosną ceny, polskie lotnictwo ma problemy. Jak będą kształtować się ceny oraz jakie kierunki podróży warto wybierać na wakacje 2022?

Najpierw dwa lata pandemii i właściwie wstrzymanie światowej turystyki, później rosyjski atak na Ukrainę oraz niedawny, chwilowo zawieszony konflikt na linii Polska Agencja Żeglugi Powietrznej - Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego. Sytuacja i nastroje nie sprzyjają zagranicznym podróżom. Do tego dochodzi jeszcze pędząca, rekordowa inflacja. Wakacje 2022 będą najdroższe i najbardziej niepewne od lat.

Wakacje 2022 po pandemii COVID-19

Większość krajów ma teraz liczne problemy związane z rzeczywistością postcovidową. Polska również. Straty poniesione w ciągu ostatnich trzech lat przez hotele, pensjonaty, linie lotnicze czy biura podróży uniemożliwiają utrzymanie niskich cen. Do tego dochodzi inflacja, która nie jest zjawiskiem występującym obecnie tylko w Polsce. Kiedy wszystko jest droższe, a w dodatku branża ucierpiała w poprzednich sezonach, nie można od niej oczekiwać, że nadal będzie kusiła klientów usługami w niskich cenach.

Wakacje 2022 – kiedy rezerwować loty i noclegi?

Wyjazd wakacyjny zawsze warto rezerwować z odpowiednim wyprzedzeniem, bo niezależnie od sytuacji, występują dwa korzystne dla kupującego efekty. Pierwszy z nich to większy wybór miejsc. W szczególności przy pokojach rodzinnych, które najszybciej się wyprzedają. Sprawa druga to finanse. Rezerwując loty i noclegi kilka miesięcy wcześniej, mamy gwarancję najniższej ceny.

Boom na wakacje we wrześniu
Boom na wakacje we wrześniu Źródło: Dzień Dobry TVN

Wakacje 2022 a wojna w Ukrainie

Polacy bardzo zaangażowali się w pomoc Ukrainie i jej obywatelom, również tym, którzy schronienie znaleźli właśnie w Polsce. Wiele osób zastanawia się, czy w obecnej sytuacji wypada w ogóle wyjeżdżać na wakacje. Poza tym trwająca wojna i związane z nią liczne zmiany w stosunkach między państwami powodują, że ludzie zwyczajnie obawiają się wyjeżdżać nawet na krótki urlop.

- Teraz jest moment, kiedy Polacy planują (w tych normalnych latach) urlopy w lipcu i sierpniu. (...) Zadajemy sobie pytanie, czy wypada, czy można? My stoimy na stanowisku, że lepiej jesteśmy w stanie pomóc naszym sąsiadom z Ukrainy wtedy, gdy mamy bezpieczne miejsca pracy, gdy zarabiamy pieniądze, jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować – powiedział Maciej Nykiel w Dzień Dobry TVN.

Wakacje 2022 - inne niż dotychczas. Polacy pytają o turystów z Rosji

- Te wakacje zapowiadają się inaczej niż wszystkie poprzednie - przyznał specjalista. - Wielu klientów pyta: "czy w moim hotelu będą Rosjanie?". To jest taki trend, w tej chwili zastanawiamy się, czy wypada nam w ogóle wypoczywać w tym samym miejscu razem z Rosjanami. Są takie cztery kraje, które akceptują turystów z Rosji. Są to: Turcja, Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Wietnam.

Co z cenami? Kurs euro i dolara dynamicznie się zmienia. Możemy więc spodziewać się nieco większych wydatków za noclegi oraz atrakcje na miejscu.

Jak wyglądają procedury covidowe? - W Europie COVID przestał istnieć. Na granicach celnicy czy służby przestają o to pytać. Ci, którzy są zaszczepieni trzema dawkami lub są ozdrowieńcami, podróżują bez problemu. Znikają też wszystkie inne restrykcje - podsumował ekspert turystyki.

Wakacje 2022 - które kierunki najpopularniejsze wśród Polaków?

Zmienia się wszystko, ale ulubione wakacyjne preferencje wyjazdowe Polaków pozostają te same. Jak podkreślają eksperci w rozmowie z TVN24, wśród kierunków obieranych przez Polaków nadal królują Turcja i Grecja, głównie w ofercie all inclusive. Poza tym w Turcji zniesiono obowiązek paszportowy dla Polaków, wystarczy już dowód osobisty, co jeszcze zwiększa popularność tego kierunku.

Popularna jest również Hiszpania z Wyspami Kanaryjskimi, Egipt, Albania, Bułgaria, Włochy z Sardynią, Sycylią i Kalabrią. Z dalej położonych miejsc: Dominikana, Zanzibar, Malediwy i Wyspy Zielonego Przylądka

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl. Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch/Diana Ryściuk

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości