Podróże

Wakacje w tym roku droższe o 20 proc. Czy jest szansa na last minute?

Podróże

Autor:
Daria
Pacańska
Wakacje w tym roku droższe o średnio 20%

Za wakacje w tym roku zapłacimy zdecydowanie więcej niż w latach ubiegłych. Jak więc planować urlop? Które miejsca wybierać - w Polsce czy za granicą? W jakim kraju ceny spadły? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Maciej Nykiel, ekspert rynku turystycznego.

Wakacje 2022 - ile będą kosztować

W tym roku ceny wakacji zagranicznych, ale także tych w Polsce będą zdecydowanie wyższe. Do problemów z cenami dochodzą jeszcze restrykcje covidowe w niektórych krajach, a także problemy związane ze sporem kontrolerów lotów w naszym kraju. Mimo wszystko, jak zaznacza ekspert, to właśnie podróże po Polsce będą najpopularniejsze w tym roku.

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

- Oczywiście czym dalej wschodniej granicy, tym bardziej ten rozkład popularności rozkłada się bardziej na zachód, całe Pomorze Zachodnie, Sudety. Tam zdecydowanie więcej klientów zdecyduje się pojechać na majówkę niż do części wschodniej. Są też nowe ofert na rynku, czyli samolotem można podróżować po Polsce - powiedział Maciej Nykiel w Dzień Dobry TVN.

Takie wakacje w Polsce mogą mieć formułę "all inclusive". Biura podróży oferują przeloty np. z Krakowa do Szczecina czy hotele z rezydentami.

Jak zorganizować tanie wakacje?

Ceny zdecydowanie wzrosły od początku roku. Niestety nie zanosi się na to, że będzie taniej. Nawet osoby, które wcześniej rezerwowały wycieczki, płaciły więcej niż w poprzednich latach.

- Przyczyna jest prosta. Koszty życia wzrosły wszędzie, również w tych krajach, do których tradycyjnie lubimy podróżować, najbardziej na południe Europy, np. Grecja, Turcja, Hiszpania, Włochy czy Chorwacja. Tam też prąd, ceny w sklepach mają identyczną sytuację jak w Polsce. Między innymi ze względu na to ceny wakacji płacone przez nas w złotówkach nie będą niższe - tłumaczył ekspert rynku turystycznego.

Ceny w wielu miejscach nadal rosną i z tygodnia na tydzień są wyższe. Średnio wakacje są wyższe o około 500 zł. niż rok temu. Najbardziej wzrosły w Hiszpanii o około 1 000 złotych i w Turcji o około 400 złotych. Na Malcie natomiast ceny spadły o 61 zł.

- Klasycznego "last minute" w tym roku prawdopodobnie nie będzie. Rekomenduje jednak, żeby zdecydować się wcześniej na zakup wakacji, z odpowiednim wyprzedzeniem. Te ceny wydają się jeszcze być umiarkowane, mimo, że już wyższe niż przed rokiem. Trzeba pamiętać, że w przedsprzedaży "first minute" atrakcyjniejsze są i ceny, i taryfy, i również większy wybór miejsc - podsumował Maciej Nykiel.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości