Dzięki tarczy antyinflacyjnej VAT na paliwo zmniejszył się z 23 na 8%, jednak niższe ceny nie utrzymały się długo. W obecnej sytuacji kluczowe w oszczędzaniu na benzynie może okazać się stosowanie pięciu sposobów obniżających jej zużycie podczas jazdy. Sprawdź je.
Zmiana techniki jazdy - pozwala na zmniejszenie zużycia paliwa
Sposób prowadzenia auta na znaczący wpływ na ilość spalanego paliwa. Tak zwana rwana jazda, czyli częste i gwałtowne przyspieszanie oraz hamowanie, a więc i duże wahania prędkości, zwiększają zużycie z powodu wyższych obrotów silnika. Im bardziej płynna jazda, odpowiednio niskie obroty i stałe tempo, tym mniejsze będzie zużycie paliwa.
Motoryzacja
Motoryzacja
Przyjmuje się, że optymalna prędkość, która umożliwia ograniczać spalanie w warunkach miejskich to około 50 km/h, a na trasach między 90 a 120 km/h. Jest to zauważalne na długich trasach - część samochodów osiągnie najniższe spalanie przy prędkości 90 km/h, inne przy 100 km/h, a jeszcze inne przy 120 km/h. Jest to spowodowane różnicami w budowie i konstrukcji silników - ich sprawności, tym, jakim paliwem są napędzane oraz samej masy samochodu - im większy, tym więcej energii będzie potrzeba do jego rozpędzenia, a zatem więcej paliwa zużyjemy.
Technika jazdy, która umożliwia na zmniejszenie paliwa to tzw. eco-driving. Przy manualnej skrzyni biegów polega dodatkowo na hamowaniu silnikiem - czyli zmiana wyższego biegu na niższy. Taki rodzaj hamowania zdecydowanie zmniejsza spalanie, ponieważ podczas wykonywania tego manewru ograniczany jest dopływ paliwa do silnika. Powoduje to stopniowo malejącą siłą rozpędu oraz zwiększanie oporu w układzie przeniesienia napędu. Taka technika hamowania umożliwia nie tylko oszczędzanie paliwa, ale również zmniejszenie obciążenia tarcz i klocków hamulcowych.
O tym, jak jeździć ekonomicznie różnymi rodzajami pojazdów dowiesz się z tego artykułu: Sprawdź, jak jeździć ekonomicznie i oszczędnie
Oszczędna jazda a stanu pojazdu
Przed przestąpieniem do zmiany stylu jazdy na ekonomiczny warto jest wykonać przegląd auta. Często bywa, że większe spalanie spowodowane jest zaniedbaniem podzespołów auta. Należy sprawdzić, czy wszystkie systemy są sprawne, np. wtryski paliwa, amortyzatory oraz klocki hamulcowe. Trzeba również skontrolować stan zawieszenia, geometrię i wyważenie kół oraz wymienić filtry.
Na spalanie ma również wpływ nieodpowiednie ciśnienie w oponach - zbyt niskie doprowadza do spłaszczenia się opony, a zatem zwiększenia tarcia podczas przemieszczania się, a w efekcie do zwiększenia poboru paliwa celem przełamania zwiększonego oporu.
Jak mówi Dariusz Wójciski, ekspert z platformy Motointegrator.com: - Dbanie o auto to także odpowiedni sposób tankowania. W obecnej sytuacji, wielu z nas próbuje na zapas dolewać paliwa pod tzw. korek. Taka taktyka, może i opłacalna w krótkim horyzoncie czasowym, w rzeczywistości jest "niezdrowa" dla naszego auta. Może prowadzić do poważnych awarii związanych z układem paliwowym, za które później przyjdzie nam słono zapłacić w warsztacie. Zgodnie z zaleceniami producentów tankować należy jedynie do momentu pierwszego "odbicia" pistoletu dystrybutora. Jeśli zależy nam, by zniwelować wpływ podwyżek cen paliwa na nasz portfel, a jednocześnie uchronić się przed poważnymi problemami, warto częściej odwiedzać stację benzynową i tankować mniej.
Oszczędzanie paliwa a klimatyzacja
Klimatyzacja i ogrzewanie znacząco wpływają na komfort jazdy zwłaszcza latem i zimą. Jest to układ, który ma duży wpływ na poziom spalania. Zimą im wyższe temperatury ogrzewania zostaną ustawione - tym więcej paliwa zostanie pobrane. Odwrotna sytuacja jest latem - im niższe temperatury i im system musi bardziej chłodzić pomieszczenie w porównaniu do zewnętrznego otoczenia, tym większe spalanie. Klimatyzacja powinna być używana, jednak warto włączać tryb eko, a kiedy temperatura jest odpowiednia dla użytkowników - rezygnować z korzystania z niej.
Oszczędzanie paliwa i planowanie trasy
Planowanie tras ma ogromny wpływ na spalanie. Wbrew pozorom to nie dłuższa trasa zwiększy zużycie paliwa, a styl jazdy. Niestety nie zawsze możemy cokolwiek zmienić w stylu jazdy, np. podczas stania w korku spalanie będzie wyższe, aniżeli na trasie, po której będziemy poruszać się ze stałą prędkością. Zatem niezależnie, czy to krótka podróż do pracy, czy długa do innego miasta, warto zaplanować podróż tak, aby można było jechać ze stałą prędkością. Jaka będzie najbardziej optymalna? Najlepsze będą obwodnice i trasy szybkiego ruchu, na których jest mało skrzyżowań i sygnalizacji świetlnej, a ograniczenie prędkości wynosi do 70 do 120 km/h.
Autostrady nie są najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o zużycie paliwa. Dla większości pojazdów rozwinięcie i utrzymanie prędkości powyżej 120 km/h do 140 km/h będzie związane ze znacznym zwiększeniem spalania.
Oszczędzanie paliwa i kontrola obciążenia auta
Kolejnym czynnikiem, na który mamy wpływ i może powodować większe zużycia paliwa, jest obciążenie samochodu i nieodpowiednie dostosowanie ciśnienia opon w nadmiernie obciążonym aucie. Powinno się wyjmować zbędne narzędzia i bagaże, jak np. sprzęt sportowy. Dodatkowe obciążenie zawsze zwiększy ilość spalanego paliwa. Jeśli jednak nie ma możliwości uniknięcia dodatkowych kilogramów, to należy sprawdzić, czy ciśnienie w kołach jest odpowiednie - jeśli będzie za niskie, opona będzie bardziej przylegać do podłoża, tworząc zwiększone tarcie, co będzie miało wpływ na większe zużycie.
Zobacz także:
- Urząd Skarbowy dowie się, ile kosztował twój samochód i jaki podatek należy odprowadzić
- Rząd zapowiedział, do kiedy należy wymienić bezterminowe prawo jazdy na terminowe
- Niebieski dym z rury wydechowej - czy jest zwiastunem dużych wydatków?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: CCG
Źródło zdjęcia głównego: mladenbalinovac/Getty Images