Ekologia według BMW
BMW nie pozostaje obojętna na wyzwania, z jakimi mierzy się współczesny świat. Tym bardziej, że jest istniejącą od wielu lat firmą produkcyjną, a więc generuje odpady i zużywa surowce. W związku z tym postanowiła podjąć jak najwięcej działań, które zbliżają do neutralnej przyszłości. Firma poddaje recyklingowi już 99% odpadów z całej globalnej produkcji wewnętrznej. 100% wykorzystywanej energii elektrycznej pochodzi ze źródeł odnawialnych, a wszystkie zakłady BMW są neutralne pod względem emisji CO2. Nie poprzestaje na tym - ma ambitne plany na przyszłość, którymi zresztą chętnie dzieli się ze światem. Do 2030 roku BMW chce osiągnąć:
- Emisja CO2 na każdy pojazd ma zostać zmniejszona o co najmniej 1/3.
- Emisja CO2 w fazie użytkowania pojazdów w porównaniu z rokiem 2019 ma zostać zredukowana o 40 proc. na każdy przejechany kilometr.
- Po zmniejszeniu od 2006 roku emisji CO2 na jeden wyprodukowany pojazd o ok. 78 proc., w latach 2019-2030 emisja BMW Group (produkcja i zakłady) ma zostać obniżona o kolejne 80 proc.
Zachodzące we współczesnym świecie zmiany i konieczność ochrony środowiska przez jak najwięcej ludzi i firm stały się dla BMW inspiracją do stworzenia pionierskiego, przełomowego i wyznaczającego nowe kierunki rozwoju samochodu elektrycznego.
W jaki sposób nowoczesny samochód może być ekologiczny?
Najczęściej z samochodem przedstawianym jako ekologiczny kojarzone jest przede wszystkim to, że jest właśnie elektryczny. A to nie wszystko. BMW iX nie jest tylko kolejnym samochodem, który nie potrzebuje do działania paliwa, a podłączenia na jakiś czas do prądu. Przy jego projekcie zastosowano możliwie najwięcej rozwiązań w duchu idei zrównoważonego rozwoju oraz wypuszczenia na świat produktu, który jest jakościowy, wartościowy i nieszkodliwy jednocześnie.
Do stworzenia BMW iX użyto między innymi drewnianych elementów z certyfikatem FSC oraz skórzanych obić garbowanych naturalnym ekstraktem z liści oliwnych. Dzięki współpracy z rybakami bawarska firma jest w stanie odzyskać nylon z zagubionych na morzu rybackich sieci i wykorzystać go do produkcji samochodowych mat podłogowych. Z kolei materiały tapicerskie wykonane zostały dzięki zużyciu i przetworzeniu plastiku. Komponenty te powstają więc dzięki zastosowaniu zasad i metod recyklingu, co rzeczywiście czyni je, a także cały samochód, ekologicznym.
Takie rozwiązania mogą być inspiracją dla innych i wyznacznikiem nowych, wartościowych, korzystnych dla świata standardów. A to niezwykle ważne, zwłaszcza w branży motoryzacyjnej, która jest współodpowiedzialna za problemy, z jakimi zmaga się nasza planeta. Firma BMW jest tego świadoma i co najważniejsze, nie pozostaje bierna. Rozwiązania, które proponuje i wprowadza, pozwalają optymistyczniej myśleć o przyszłości. Jak widać, można stworzyć produkt, który nie tylko ułatwia życie jego posiadaczowi i daje gwarancję jakości, ale też pokazuje, jak marka za niego odpowiedzialna patrzy na świat i angażuje się w jego zrównoważony rozwój.
Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe