Świat

"Kobieta na krańcu świata" - Izrael. Jak wygląda rozwód po żydowsku?

Świat

Aktualizacja:

Tym razem Martyna Wojciechowska wybrała się do Izraela. Jak wygląda świat widziany oczami ortodoksyjnych żydów? Podróżniczka odwiedzi miejsca, w których czas się zatrzymał. Jak wygląda życie oparte na przykazaniach zapisanych w Torze

Kobieta na krańcu świata: "rozwód po żydowsku"

Zobacz też: Martyna Wojciechowska obcięła włosy? Internet wrze. Dziennikarka zabrała głos >>>

Martyna Wojciechowska:

Pozycja kobiet w świecie ultraortodoksyjnych żydów jest... odmienna od pozycji mężczyzny. Jeśli mężczyzna chce się rozwieść wystarczy, że wyrazi swoją wolę i rozwód może dojść do skutku, w druga stronę to już tak nie działa... Dla kobiety w tej społeczności rozwód bywa wielkim dramatem. Bywa, że traci rodzinę, dzieci, przyjaciół... staje się taką persona non grata.

Martyna Wojciechowska odwiedzi Fainy, która prowadzi organizację dla ultraortodoksyjnych żydówek. Podróżniczka zajrzy również do domu Joela, ojca 18-ciorga dzieci i weźmie udział w obchodach najweselszego żydowskiego święta – Purim.

Martyna Wojciechowska:

W trakcie święta Purim ludzie przebierają się w przeróżny sposób. Tego dnia koniecznie trzeba się upić, to jest obowiązek, aż do tego momentu, kiedy fantazja zacznie mieszać się z rzeczywistością.

Życie oparte o przykazania Tory

Izrael zamieszkuje około miliona ortodoksyjnych Żydów. Najbardziej radykalni mieszkają w zamkniętych enklawach, takich jak historyczna dzielnica Jerozolimy - Me’a She’arim. Tam świat zatrzymał się w czasie. A codzienność opiera się na zakazach oraz nakazach, skromności i koszerności.

Martyna Wojciechowska:

W Me’a She’arim można poczuć się jak na planie filmowym, albo jakby człowiek przeniósł się 150 lat wstecz.

Zobacz też: Martyna Wojciechowska w Meksyku - sprawdziła, jak wygląda życie w domu emerytowanych prostytutek >>>

Jerozolima miasto trzech religii

Jerozolima to największe miasto Izraela i jednocześnie miasto święte dla trzech religii monoteistycznych. Dla chrześcijan to miejsce ukrzyżowania i zmartwychwstania Jezusa. Muzułmanie wierzą, że stąd Mahomet wstąpił do nieba. Według Żydów to historyczna stolica królestwa Izraela, gdzie spoczywała Arka Przymierza. To miejsce pełne kontrastów, ale też dzięki temu niezwykle różnorodne.

Zobacz też: Z kim Martyna Wojciechowska wzięła ślub? Odpowiedź kryje najnowszy sezon "Kobiety na krańcu świata" >>>

Podróże w technologii VR

"Kobieta na krańcu świata VR" to pierwszy polski program podróżniczy zrealizowany w technologii wirtualnej rzeczywistości, który trafił do KIN. W tym sezonie, po raz pierwszy w historii, widzowie będą mogli obejrzeć odcinek specjalny, emitowany w kinach w technologii VR! Już od 20 września seanse odbywają się w 6 kinach w Warszawie, Łodzi, Poznaniu i Szczecinie.

Autor: Anna Kobyłka

Pozostałe wiadomości