Świat

Wyżyna Brazylijska – klimat, ukształtowanie, ciekawe fakty

Świat

Autor:
Adrian
Adamczyk
Wyżyna Brazylijska

Tereny wyżynne stanowią dwie trzecie powierzchni całej Brazylii, a Wyżyna Brazylijska rozciągająca się na około 60% powierzchni kraju i liczy łącznie aż 6 mln km². Jest ona jedną z dwóch głównych wyżyn w kraju (drugą jest Wyżyna Gujańska).

Wyżyna Brazylijska zajmuje południową część tzw. platformy południowoamerykańskiej. Wschodni fragment tej platformy położony jest najwyżej i sięga nawet 3000 metrów. Wyżyna stopniowo "opada" ku północy, a w jej ukształtowaniu wydzielić można 3 płaskowyże: Płaskowyż Atlantycki, Płaskowyż Centralny oraz Płaskowyż Południowy.

Zobacz wideo: Podróże po świecie

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Jak zbudowana jest Wyżyna Brazylijska?

Płaskowyż Atlantycki to pas o szerokości od 100 do (miejscami) ponad 600 km. Ciągnie się wzdłuż Oceanu. Jego północna część osiąga wysokość nawet 800 m n.p.m. Płaskowyż Atlantycki najwyższy jest w okolicach Rio De Janeiro, przebiega nim kilka górskich pasm, a najwyższy szczyt, Pico da Bandeira, wznosi się 2890 m n.p.m. (trzeci w Brazylii szczyt pod względem wysokości). Planalto Central, czyli Płaskowyż Centralny, zajmuje łagodną północ Wyżyny Brazylijskiej. Przecinają go liczne rzeki, które później wpadają do oceanu lub Niziny Amazonki. Płaskowyż Południowy, czyli Planalto Meridional charakteryzuje się występowaniem licznych wodospadów.

Nad Oceanem Atlantyckim Wyżyna Brazylijska tworzy miejscami bardzo stromą krawędź, ciągnącą się przez ponad 2500 kilometrów wzdłuż wschodniego i południowo-wschodniego wybrzeża.

Rolnictwo, uprawy na Wyżynie Brazylijskiej

Wielkość Wyżyny Brazylijskiej i klimat tam panujący mają oczywiście wpływ na dość duże zróżnicowanie upraw oraz hodowli na jej terenie. Występują tu plantacje kawowca, kakaowca, pomarańczy, bananów, mandarynek, trzciny cukrowej, kukurydzy, fasoli czy manioku. Rolnicy trudnią się też hodowlą trzody chlewnej, koni czy owiec.

Klimat Wyżyny Brazylijskiej

Na większości terenów panuje wilgotny klimat podrównikowy, a suma opadów w ciągu roku wynosi od 1000 do 2000 mm. Południowa część Wyżyny charakteryzuje się klimatem podzwrotnikowym morskim z sumą opadów do 1800 mm rocznie. Z kolei najniższa suma opadów (500 mm) występuje na północnym wschodzie Wyżyny, gdzie panuje klimat podrównikowy, z tym że jest on tu klimatem suchym. Liczne doliny rzek urozmaicone są przez tzw. lasy galeriowe, tworzone przez porastające brzegi rzek korony drzew, które stykają się ze sobą w miejscach, gdzie koryto jest najwęższe.

Zobacz wideo: Jadą Haliki przez Ameryki

Jadą Haliki przez Ameryki
Jadą Haliki przez Ameryki Źródło: Dzień Dobry TVN

Co warto zobaczyć na Wyżynie Brazylijskiej?

Pomiędzy Brazylią a Argentyną mieści się Park Iguaçu (po stronie argentyńskiego nazywany Iguazú) odwiedzany rocznie przez prawie 1,6 mln turystów. Przyciągają ich tu głównie piękne wodospady, których naliczono prawie 300, z czego 19 stanowią wodospady duże. Największą atrakcję stanowi Wodospad Iguazu o szerokości około 2 km. Jak policzono, w ciągu sekundy spływa nim 1756 m³ wody, co daje też niesamowity efekt akustyczny. Huk spadającej wody słyszany bywa w promieniu 20 kilometrów. Co ciekawe 80% wodospadu znajduje się na terytorium Argentyny. Dokładnie pośrodku granicy argentyńsko-brazylijskiej znajduje się tzw. Diabelska Gardziel – czyli najwyższa kaskada wodospadu Iguazu, mającą wysokość 82 m.

Sam Park Narodowy Iguaçu utworzono formalnie w 1939 roku, a w 1986 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Panuje tu wilgotny klimat subtropikalny, z roczną suma opadów przekraczającą 2000 mm. Co ciekawe, w okresie suszy w 1978 roku wodospad wysechł i ponoć przez całe 28 dni nie przypłynęła przez jego krawędź ani jedna kropla wody. W parku naliczono 120 gatunków ssaków, ponad 550 gatunków ptaków, 79 gatunków gadów i 55 płazów. Poza tym występuje tu aż 635 gatunków motyli.

Wyjątkowe miasta na Wyżynie Brazylijskiej

Wyżyna Brazylijska jest zaludniona w dużo większym stopniu niż Nizina Amazonki. Znajduje się tu wiele miejsc tłumnie odwiedzanych przez turystów – wystarczy wspomnieć choćby Rio de Janeiro, czy stolicę Brazylii, Brasilię, miasto zbudowane w 1960 roku na płaskowyżu Wyżyny Brazylijskiej na wysokości około 1000 m n.p.m. Budowa tego miasta trwała niespełna 4 lata, a jego plany przygotowało dwóch architektów (Lucio Costa i Oscar Niemeyer). Niejako przy okazji stworzono tu sztuczne jezioro Paranoá

Słynne Rio de Janeiro, choć formalnie nie jest stolicą kraju, to niewątpliwie jest stolicą dobrej zabawy, szczególnie podczas karnawału. Do miasta co roku ciągną miliony turystów z całego świata. Oczywiście najbardziej charakterystyczny dla miasta jest posąg Chrystusa Odkupiciela. Pomnik ma wysokość 30 metrów, a ustawiony jest dodatkowo na 38-metrowym cokole. Z tarasu widokowego można podziwiać wspaniałą panoramę, równie piękną co ta widziana z tzw. Głowy Cukru, czyli góry nad Zatoką Guanabara (396 m n.p.m.). Na górę wjeżdża się kolejką linową. Obowiązkowym punktem w wycieczkach wielu turystów jest też stadion Maracana, dla brazylijskich fanów piłki nożnej miejsce niemal święte. Legendarna jest także Plaża Copacabana, prawdopodobnie najpopularniejsza plaża świata. To tu 18 lutego 2006 roku zespół The Rolling Stones zgromadził milion osób chcących bawić się przy jego muzyce. Do popularnych miast Wyżyny Brazylijskiej zaliczyć należy też Belo Horizonte, liczące 2,5 miliona mieszkańców oraz potężne São Paulo.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego:  Ramesh Thadani/Getty Images

Pozostałe wiadomości