Najciekawsze muzea na świecie - które warto odwiedzić?

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
bakier.pl/wprost.pl
Osoba chodząca po muzeum

Nie sposób odwiedzić wszystkich muzeów na świecie. Na które z nich powinniśmy więc zwrócić szczególną uwagę? Wszystko oczywiście zależy od tego, co lubimy zwiedzać - jedni preferują galerie sztuki, drudzy muzea etnograficzne, a jeszcze inni muzea techniki. Jednak niezależnie od tego, jaki okres historii najbardziej nas interesuje, jest kilka takich instytucji kultury, które trzeba znać.

18 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzeów. Święto ustanowiono już w 1977 roku. Jest to idealna okazja, aby udać się do muzeum lub poznać te, które warto zobaczyć w przyszłości. 

Najciekawsze muzea w Europie, które warto odwiedzić

Luwr - Paryż

To jedno z najsłynniejszych muzeów na całym świecie. Pełniło funkcję średniowiecznej fortecy i pałacu królów Francuskich. Znajdujące się w nim kolekcje pozwalają poznać niemal wszystkie epoki, od czasów antycznych po współczesność i wiek XIX.

Pozytywki

Widzowie wybrali lutową Pozytywkę DDTVN
Widzowie wybrali lutową Pozytywkę DDTVNDzień Dobry TVN
wideo 2/9

Muzeum Figur Woskowych w Londynie

Jeżeli marzy nam się spotkać ważną osobistość, zrobić zdjęcie z celebrytą lub z kimś, kogo na żywo już nie będziemy mieli okazji zobaczyć, to warto udać się do słynnego muzeum figur woskowych Madame Tussauds. Powstało ono w 1835 roku i podzielone jest na sekcje tematyczne, jak postaci ze świata kina, muzyki, sportu czy polityki.

Galeria Uffizi we Florencji

To jedno z najbardziej znanych muzeów, które mieści się w dawnych biurach rodziny Medyceuszy. W kolekcji ma dzieła renesansu, takie jak Narodziny Wenus, Wiosna czy Bachus.

Muzeum Prado w Madrycie

Uznawane za jedno z najbardziej cenionych, a do tego najczęściej odwiedzanych muzeów. Można tu obejrzeć kolekcje obrazów Valesqueza Goyi, Murilla czy El Grevo. Sam budynek jest również dziełem sztuki ze swoją neoklasycystyczną fasadą, typową dla architektury XVIII wieku.

Muzeum Brytyjskie w Londynie

Muzeum powstało w 1753 roku. Można w nim oglądać 4 miliony spośród zebranych 7 milionów artefaktów. Rocznie jego mury odwiedza ponad 6 milionów turystów.

Muzea Watykańskie

Muzea watykańskie należą do grupy najważniejszych, a także najbogatszych muzeów na świecie. Wszystko dzięki papieżom, którzy gromadzili dzieła sztuki. Eksponaty można podziwiać już od 1787 roku. Muzeów Watykańskich jest w sumie 20, a ich łączna długość to 7 km. Łącznie obejmują 22 kolekcje, a najstarsze sięgają czasów Egipcjan i Etrusków.

Najciekawsze muzea na świecie, które warto odwiedzić

Miejskie Muzeum Sztuki w Nowym Jorku

Muzeum założono w 1870 roku. Można w nim oglądać ponad 2 miliony dzieł sztuki z całego świata. Najważniejszą atrakcją jest rycina "Adam i Ewa" Albrechta Dürera.

Muzeum Egipskie w Kafirze

Powstało w 1835 roku i mieści się w dwupiętrowym, neoklasycystycznym budynku. Można w nim znaleźć 120 tysięcy eksponatów. Główną atrakcją jest Mumia króla Tutenchamona oraz artefakty z grobów królów i ich rodzin. W muzeum można znaleźć przede wszystkim eksponaty pochodzące z okresu prehistorycznego do czasów grecko-rzymskich.

The Samithsonian Instytute w Waszyngtonie

Jes to kompleks muzeów i ośrodków edukacyjno-badawczych, uznawany za największy na świecie. Liczy on 16 instytucji muzealnych, galerii, a także ogród zoologiczny. Można tu znaleźć muzeum sztuki afrykańskiej, muzeum nauki i technologii lotnictwa i lotów kosmicznych, muzeum historii i historii naturalnej, czy muzeum kultury społeczności afroamerykańskich.

Muzeum Filmowe w Szanghaju

To interaktywne muzeum kina, w którym można stać się uczestnikiem historii kina chińskiego oraz światowego. Muzeum liczy sobie 3000 eksponatów oraz 70 interaktywnych instalacji, które mieszczą się na 4 piętrach.

Narodowe Muzeum Antropologiczne w Meksyku

To muzeum, które warto odwiedzić... nie wychodząc z domu. Jego eksponaty można zobaczyć online. Obiekt posiada najbogatsze zbiory sztuki prehiszpańskiej na świecie. Można tu znaleźć artefakty Azteków, Majów, Olmeków i Tolteków.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: bakier.pl/wprost.pl

Źródło zdjęcia głównego: Barry Winiker/Getty Images

Pozostałe wiadomości