Podróże

Nagoja to ciekawe i zróżnicowane miasto w Japonii. Co warto w nim zobaczyć?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Nagoja

Jedną z największych metropolii Japonii jest Nagoja, która status miasta posiada od 1889 roku. Charakterystyczne miejsca japońskiej Nagoi to Central Towers, centrum handlowe Oasis 21 i wieża telewizyjna Nagoja. Jakie jeszcze atrakcje skrywa ta wyjątkowa aglomeracja?

Nagoja to jedno z trzech najbardziej zaludnionych miast Japonii, które zamieszkuje 9 milionów ludzi. Powierzchnia Nagoi wynosi 326,45 km², natomiast gęstość zaludnienia to 7 tysięcy osób na km².

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Historia miasta Nagoja

To bogato zurbanizowane miasto Japonii niegdyś zamieszkiwali głównie rybacy. Nagoja była mało rozwiniętą wsią rybacką aż do początku okresu Meiji, który zapoczątkował wiele zmian w życiu mieszkańców Japonii. Okres zmian politycznych trwał od 1868 do 1912 roku i niósł za sobą rewolucyjne reformy, modernizacje oraz intensyfikację rolnictwa. W 1889 roku Nagoja otrzymała status miasta, a blisko 20 lat później utworzono 4 dzielnice: Naka, Nishi, Higashi i Minami. Otworzono również port morski na zatoce Ise oraz linię autobusową i trolejbusową. Nagoi nie ominęły tragiczne skutki II wojny światowej, jednak szybko zrehabilitowano wszelkie szkody.

Nowoczesna Nagoja

Czas powojenny w mieście Nagoja doprowadził do szeregu zmian urbanizacyjnych, które uczyniły to miasto najnowocześniejszym w Japonii. Sytuacja podziału miasta z 1908 roku uległa zmianie i obecnie Nagoja posiada 16 dzielnic. Miasto wyróżnia się rozwiniętym sektorem gospodarczym i słynie z przemysłu środków transportu (Toyota), porcelanowego, hutniczego, włókienniczego i elektronicznego. Nagoja posiada dwa lotniska, największą stację kolejową na świecie oraz dobrze rozwiniętą sieć linii metra. Ponadto wyróżnia się znaczną ilością uniwersytetów i uczelni wyższych, dzięki czemu przyciąga dużą liczbę studentów z całej Japonii.

Atrakcje turystyczne Nagoi

Nagoja to jedno z najbardziej zaludnionych i rozwiniętych miast Japonii, które cieszy się wielkim zainteresowaniem wśród turystów z całego świata. Najpopularniejsze zabytki tego miasta to zamek Nagoya oraz chram Atsuta Jingū. Budowa zamku w Nagoi rozpoczęła się w 1525 roku z inicjatywy Imagawy Ujichika, który po kilku latach ustąpił miejsca Oda Nobuhide, a ostatecznie zamkiem rządził ród Tokugawa. W trakcie II wojny światowej zamek uległ dużemu zniszczeniu, a ocalały głównie obrazy i reprodukcje. W 1959 roku zakończyła się odbudowa zamku Nagoya, który unowocześniono i udoskonalono o nowe urządzenia techniczne. Obrazy uratowane z pożaru w 1945 roku zostały przeniesione do Muzeum Sztuki Tokugawa w Nagoi. Atsuta Jingū to miejsce modlitw i spotkań Japończyków zlokalizowane w dzielnicy Atsuta. Jingū jest jednym z najważniejszych chramów w Japonii, a w jego wnętrzu znajduje się święty Miecz-Trawosiecz. W ciągu roku na terenie chramu odbywa się łącznie 70 festiwali, które przyciągają mnóstwo turystów i mieszkańców Japonii. Najpopularniejsze ceremonie to Hatsu-Ebisu, Shinyo-Togyo oraz Rei Sai.

Muzea w Nagoi

Będąc w Nagoi, warto odwiedzić Muzeum Tokugawy, Muzeum Miasta Nagoja i Muzeum Morskie. Pozostałe muzea to:

  • Muzeum Teatru Nō, Muzeum Pieniędzy, Muzeum Techniki, Muzeum Elektryczności, Muzeum Uniwersytetu Nagoja, Muzeum Atsuta, Muzeum Sztuk Pięknych.

Atrakcje turystyczne japońskiej Nagoi

W jednej z dzielnic miasta Nagoja – Higashi, znajduje się popularny stadion Nagoya Dome, na którym rozgrywają się mecze baseballa. Poza nim, w Higashi znajduje się nowoczesny obiekt Oasis 21, który zawiera sklepy, restauracje i dworzec autobusowy. Budowlę wyróżnia owalna, szklana konstrukcja, tęczowe podświetlenie oraz nietypowe wykorzystanie przestrzeni. Około 1700㎡ powierzchni "statku" wypełniono wodą, której zadaniem jest schłodzenie temperatury powietrza obiektu. Innym interesującym miejscem w Higashi jest japoński ogród Tokugawa, który oprócz kwiatów, drzew i krzewów posiada duży staw zlokalizowany pośrodku układu kompleksu.

Inna dzielnica miasta o nazwie Shōwa kryje w sobie piękny park Tsuruma z XX wieku. W parku znajdują się urokliwe drzewa wiśni Yoshino, japońskiej andromedy, kwitnącej pigwy i wiele gatunków kwiatów. Warto odwiedzić to miejsce szczególnie wiosną, w trakcie kwitnienia kwiatów i uczestniczyć w festiwalu Nagoya Walkathon dla całych rodzin.

Z dzielnicy Nishi pochodzi gra pachinko, czyli połączenie bilardu i pinballa, która doczekała się własnego muzeum. Dzielnica Naka słynie z zamku Nagoya, świątyni buddyjskiej Ōsu Kannon i kilku ciekawych muzeów, natomiast w dzielnicy Midori zobaczymy ruiny zamku Narumi i Odaka.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Zeshan Anjum/EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości