Świat

Zwiedzanie Bergamo, jak je zaplanować, gdzie warto się wybrać?

Świat

Aktualizacja:

Włochy to bardzo popularny kierunek podróży. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. Słońce, malownicze krajobrazy, wino i oczywiście wspaniała architektura. Warto poznać atrakcje Bergamo i wybrać się tam chociażby na weekend.

Zwiedzanie Bergamo można zaplanować, by zwiedzić jego najciekawsze miejsca. Podróż do tego miasta spodoba się zwłaszcza podróżnikom, którzy nie lubią tłumów. Co koniecznie trzeba zobaczyć w Bergamo?

Bergamo – co warto wiedzieć?

Bergamo to miasto znajdujące się w północnej części Włoch w regionie Lombardia i na terenie prowincji Bergamo. Warto wiedzieć, że pierwsze ślady osadnictwa odnalezione na terenie tego położonego u podnóża Alp Bergamskich miasta pochodzą z XII wieku przed naszą erą. Zatem Bergamo to mnóstwo ciekawej historii, którą warto poznać bliżej. Z miastem jest związanych wiele postaci historycznych, artystów, polityków i naukowców czy duchownych. Tam urodził się pułkownik Francesco Nullo, powiernik Giuseppe Garibaldiego, a w tamtejszym seminarium uczył się Angelo Giuseppe Roncalli, czyli święty papież Jan XXIII. Bilety do Bergamo są dość tanie, a samo miasteczko można zwiedzić w weekend, więc jest to idealna opcja dla wszystkich, którzy nie mają zbyt wiele czasu i pieniędzy, ale pragną gdzieś pojechać na chwilę. Dłuższa podróż także będzie udana, miasto bowiem może być dobrym punktem wypadowym do oddalonego o około 40 kilometrów Mediolanu czy parków z dziką przyrodą. We Włoszech walutą jest euro. Ciekawostką może być fakt, że dostęp do WiFi we Włoszech jest płatny także na lotniskach, w hotelach i innych miejscach publicznych. Oczywiście zdarzają się wyjątki, ale są one rzadkością.

Co warto zobaczyć w Bergamo?

W Bergamo wyróżnia się jego dwie części. Pierwszą jest Citta Alta, czyli część górna ze starym miastem oraz Citta Bassa, czyli jego dolna część. Większość turystów praktycznie z marszu kieruje swoje pierwsze kroki na stare miasto, które opowiada o przeszłości i historii miasta. Citta Alta jest niezwykłym miejscem, które pozwala przenieść się w czasie. Tutaj znajdują się najciekawsze zabytki, natomiast wszystko, co współczesne, można znaleźć w dolnej części miasta.

Położone na wzgórzu Citta Altta można zwiedzić w zaledwie kilka godzin, choć warto przeznaczyć na to nawet cały dzień, by po prostu kontemplować tę niewielką przestrzeń. Na stare miasto najwygodniej dostać się kolejką Funiculare. Można także wybrać się na spacer pod górę lub skorzystać z autobusu numer 1. Miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić w części Citta Altta, jest Piazza Vecchia, czyli miejski plac z XV wieku i serce tutejszej starówki. W pobliżu znajduje się wieża Nempanone, na której szczyt można wjechać windą, a także Palazzo della Ragione z freskami słynnego Bramantego. Na placu znajduje się także piękna fontanna Contarini. Kolejny plac znajdujący się na tyłach Piazza Vecchia to Plac Katedralny, czyli Piazza del Duomo z Katedrą św. Aleksandra i Bazyliką Santa Maria Maggiore wzniesioną w XII wieku. Z zewnątrz bazylika jest świetnym przykładem lombardzkiego stylu romańskiego, natomiast bogato zdobione wnętrze reprezentuje styl barokowy. W sąsiedztwie bazyliki znajduje się Cappella Colleoni, czyli kaplica i jednocześnie mauzoleum Bartolomea Colleoniego i jego córki Medei. Kaplica jest nazywana klejnotem lombardzkiego renesansu. Ciekawostką jest, że Bartolomeo Colleoni urodził się z trzema jądrami, które uważał za szczególny dar i postanowił umieścić je w swoim herbie. Przy wyjściu z kaplicy warto zwrócić na niego uwagę i potrzeć go dłonią, co podobno przynosi szczęście i bogactwo. Charakterystycznym elementem architektury starego miasta są mury, które warto obejść, podziwiając piękne widoki i przysiadając od czasu do czasu na jednej z tamtejszych ławek, by cieszyć się słońcem. Bergamo ma dwie kolejki, pierwsza prowadzi na starówkę, a druga ze starówki na wzgórze San Vigilio, z którego roztacza się wspaniały widok na okolicę.

Dolne miasto to miejsce codziennego życia Bergamo. Tutaj najłatwiej o nocleg, pyszne jedzenie oraz zakupy. W centrum Bergamo Bassa znajduje się Porta Nuova, wokół której toczy się miejskie życie. Warto wybrać się na spacer deptakiem Sentierone z ciekawymi budynkami pochodzącymi z różnych epok. W pobliżu znajduje się także przyjemny park miejski, ratusz i różne, pełne uroku skwery z fontannami. Koneserom sztuki warto polecić najważniejszą galerię sztuki w regionie, czyli Accademia Carrara z dziełami takich artystów jak Botticelli, Rafael, czy El Greco. Koniecznie trzeba też skosztować włoskiej kuchni, która będzie idealnym dopełnieniem wyprawy do Bergamo.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości