Świat

  Symbolem Grecji jest niewątpliwie górujący nad Atenami Akropol i znajdujące się na nim świątynie. Przez lata z miejsca kultu Akropol ateński stał jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych na świecie. Czym właściwie jest Akropol i jaka jest jego historia?

  Albania wciąż jest mało popularnym kurortem wybieranym na wypoczynek podczas wakacyjnych wyjazdów. Według obiegowej opinii są tam jedynie piękna pogoda oraz stosunkowo niskie ceny. Państwo to zachwyca jednak również wieloma zabytkami i zapierającymi dech w piersiach obiektami sakralnymi. Mimo małej popularności i obiegowej opinii, że Albania nie może zaoferować nic więcej niż plażowanie, warto udać się do Durres, w którym można znaleźć wszystko niezbędne do udanego wypoczynku.

  Siofok to węgierska miejscowość, która jest popularnym celem wyjazdów wakacyjnych Europejczyków. To nie tylko urocze miejsce nad brzegiem Balatonu, ale i ośrodek rozrywki. Infrastruktura turystyczna w Siofok jest bardzo dobrze rozwinięta i cały czas obserwuje się jej unowocześnienie. Tuż nad brzegiem Balatonu na turystów czekają hotele, obiekty gastronomiczne, dyskoteki czy wypożyczalnie sprzętów sportowych.

  Prawo szariatu ma obowiązywać każdego muzułmanina, regulować życie religijne i świeckie. Święta Księga Islamu mówi o zasadach, jakimi należy kierować się w życiu rodzinnym, społecznym, tłumaczy, jak należy traktować innowierców i jakie obowiązki ma każdy muzułmanin. Szariat jest interpretacją zapisów Koranu, hadisów, przypowieści o życiu proroka Mahometa. Według szariatu największą zbrodnią jest odstępstwo od wiary.

  Stavanger to nie tylko nazwa miasta leżącego na południowo-zachodnim wybrzeżu Norwegii, ale również całego regionu. To idealne miejsce dla miłośników natury, wodnych aktywności, a także wydarzeń kulturalnych. Atrakcje Stavanger to nie tylko fiordy i zapierające dech w piersiach, długie piaszczyste plaże. Turyści mogą liczyć na sporą liczbę muzeów, restauracji serwujących lokalne przysmaki i interesujące zabytki.

  Tybet to część należącego do Chin Tybetańskiego Regionu Autonomicznego, który coraz częściej jest celem podróży turystycznych. Przyjeżdżają tu osoby zafascynowane buddyzmem, pragnące zobaczyć zabytki związane z lamaizmem oraz podziwiać unikalną przyrodę tego regionu.

  Curaçao to niewielka wyspa położona niedaleko od Wenezueli, na Morzu Karaibskim. Choć mało osób w Europie wie o jej istnieniu, to świetne miejsce na odpoczynek - można uciec od zgiełku miasta i podziwiać piękną przyrodę, a jednocześnie mieć wszystkie udogodnienia. Zobacz, jakie ciekawe miejsca można zobaczyć na Curaçao.

  Stolicę Egiptu, Kair, nazywa się często Matką Świata. Ta ogromna metropolia ma bogatą historię, która sięga 3 tys. lat p.n.e. Wtedy niedaleko dzisiejszego Kairu powstało Memfis – stolica kraju faraonów. Co warto zobaczyć w tym historycznym mieście?

  Riwiera Turecka to region w południowo-zachodniej Turcji, słynący głównie z wielu piaszczystych plaż, na których można spędzić wspaniały urlop. Chyba najbardziej popularną miejscowością na Riwierze Tureckiej jest Alanya.

  Delft jest położone w zachodniej Holandii nad rzeką Schie. To jedno z najstarszych, holenderskich miast z niezwykle ciekawą historią. Pod koniec XVI wieku Delft zasłynęło jako jeden z najważniejszych w Europie ośrodków produkcji porcelany i fajansu. Miasteczko to jest chętnie odwiedzane przez turystów ze względu na swój urokliwy i romantyczny charakter.

  Na społeczność miasta Dallas duży wpływ wywierają liczne chrześcijańskie kościoły protestanckie, które trzymają w szachu również uniwersytety. Warto jednak w Dallas zwiedzić nie tylko kościoły, ale również operę oraz kilka innych ciekawych miejsc.

  Na wyjazdach wakacyjnych różnie bywa. Jakość wypoczynku uzależniona jest od wielu czynników: destynacji, pogody, ale też towarzystwa, w jakim przyszło nam spędzać wakacje. Niestety na niektóre elementy zupełnie nie mamy wpływu - to jest jak loteria, szczególnie jeśli chodzi o to, kto będzie wypoczywał w tym samym hotelu. Najgorzej, jeśli trzeba dzielić przestrzeń z hedonistami, którzy wychodzą z założenia, że wszystko im wolno.

  Hajdarabad tętni życiem – mieszka w nim ponad 9 milionów ludzi, a historia tego miejsca odbija się w licznych zabytkach architektury i sztuki. Symbolem miasta jest budowla Charminar, zwana Łukiem Triumfalnym Wschodu. Tuż obok znajduje się targowisko Laad Bazaar i jeden z największych meczetów na świecie – Mekka Masjid.

  Kajmany to trzy niewielkie wyspy odkryte przez Krzysztofa Kolumba. Ich piaszczyste plaże z turkusową wodą, błękitne niebo i gorący klimat sprawiają, że jest to wymarzone miejsce na rajskie wakacje. Kajmany słyną jednak nie tylko wśród turystów – jest to również znany raj podatkowy.

  Leżące w południowych Indiach Bengaluru to jedno z najszybciej rozwijających się miast świata. Aglomeracja o powierzchni 709 km² liczy obecnie ponad 10 milionów mieszkańców – po Mumbaju i Deli jest to więc trzecie najliczniej zaludnione miasto w Indiach. Co przyciąga tak wielu ludzi do Bengaluru?

  Fuzhou jest jednym z piękniejszych miast w Chinach. Znajduje się w nim wiele wspaniałych zabytków oraz atrakcji turystycznych. Są one przykładem tradycyjnej chińskiej architektury i dziedzictwa kulturowego. Planując wycieczkę do Chin, warto zajrzeć również do Fuzhou.

  Przełom lipca i sierpnia to tradycyjnie szczyt sezonu urlopowego. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, planowanie zagranicznych wakacji jest utrudnione ze względu na pandemię koronawirusa. Teraz eksperci mówią o jej czwartej fali. Sytuacja zmienia się z dnia na dzień, podobnie jak obowiązujące w poszczególnych krajach przepisy i obostrzenia covidowe. Sprawdź, gdzie można podróżować, a dokąd raczej się nie wybierać.

  Republika Nauru to państwo położone na jednej z wysp Mikronezji, zlokalizowanych w zachodniej części Oceanu Spokojnego. Kraj jest bardzo rzadko odwiedzany przez turystów – szacuje się, że rocznie dociera tam ok. 200 przybyszy z zagranicy. Czym wyróżnia się Nauru i co warto tam zobaczyć?

  Mozambik to kraj leżący w południowo-wschodniej Afryce. Są tu organizowane safari, jest także możliwość nurkowania w jednym z najpiękniejszych podwodnych miejsc na Ziemi. W parkach narodowych żyją egzotyczne zwierzęta. Warto jednak pamiętać, że poziom bezpieczeństwa jest tu niski i są rejony, do których nie należy podróżować.

  Sezon urlopowy trwa w najlepsze, ale podjęcie decyzji o idealnej wakacyjnej destynacji nie zawsze jest proste. Każdy z nas ceni sobie inne formy wypoczynku, niektórzy nie wyobrażają sobie urlopu bez leżaka, plaży i szumu morza, inni wolą spędzać czas aktywnie. Wydawnictwo podróżnicze "Time Out" opublikowało zestawienie najfajniejszych ulic na świecie, które warto odwiedzić tego lata. Przedstawione w nim propozycje to doskonała inspiracja dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, gdzie chcieliby spędzić wakacje.

  Termopile (Grecja) to ważne historycznie miejsce dla rdzennych mieszkańców i cel podróży obcokrajowców przyjeżdżających na wakacje. W polskich szkołach o bitwie pod Termopilami słyszeli chyba wszyscy uczniowie. Odbyła się ona w 480 roku p.n.e., a zobaczenie tego miejsca nawet po tysiącach lat robi ogromne wrażenie. Poznaj historię Termopil i ich atrakcje. Może to zachęci cię, by sprawdzić temperaturę termopilskich gorących źródeł.

  Monachium, o którym często mówi się jako o "najbardziej wysuniętym na północ miastem Włoch", wyróżnia się dużą liczbą zabytków w stylu renesansowym i barokowym. Jego wizytówką jest Marienplatz, czyli Plac Mariacki, na którym można zobaczyć najważniejsze zabytki miasta, czyli dwa ratusze oraz Stary Dwór. Można podziwiać tu także fontannę z rybą, która została zaprojektowana w XIX w. przez Konrada Knolla.