Podział Nikozji na dwie części sprawił, że zwiedzanie miasta jest niezwykle ciekawe i zróżnicowane. Łączy ono ze sobą dwa światy, a po przejściu granicy turyści od razu są w stanie zauważyć odmienny charakter każdej części. Nikozja, jak i cały Cypr, leży w strefie klimatu subtropikalnego, z tego względu średnia roczna temperatura w dwóch najchłodniejszych miesiącach (styczniu i lutym) wynosi około 16℃. W pozostałym okresie turyści mogą cieszyć się wysokimi temperaturami – około 30℃. Ilość opadów jest tutaj niewielka, z tego powodu miasto jest doskonałym kierunkiem wakacyjnych wypraw.
Nikozja – co warto zobaczyć w części północnej?
Z uwagi na podział stolicy, turyści powinni rozdzielić plan zwiedzania pomiędzy dwie części – północną i południową. Jakie zabytki warto zobaczyć w każdej z nich? Nikozja w części północnej należy do terytorium tureckiego. W 1974 r. Turcja dokonała inwazji na Cypr w odpowiedzi na zamach stanu, który miał miejsce w tym samym roku. W wyniku konfliktu wyspę podzielono tzw. "zieloną linią", która pozostaje pod kontrolą ONZ. Wysoki pas ziemi stanowi granicę, której przejście wymaga okazania paszportu. Nikozja Północna to stolica tureckiej części wyspy. Po przekroczeniu granicy turyści spotykają się z zupełnie inną kolorystyką, zapachem i dźwiękami. Na ulicach stoją bazary, w których można zaopatrzyć się w kolorowe dywany, ceramikę i przeróżne przyprawy. Zabytki, którymi szczyci się Nikozja, wynikają z bogatej historii miasta, w którym widoczne są wpływy różnych kultur i narodów. Z czasów panowania weneckiego pozostał dawny mur – Mur Wenecki, wybudowany w XVI w. Jego szczątki są widoczne zarówno w części północnej, jak i południowej. Otacza starą część miasta. W murze znajdują się trzy bramy, z czego najsłynniejsza – Brama Famagustiańska (leżąca w części południowej) wyróżnia się wspaniałą fasadą i portalem. Obecnie w tym miejscu organizuje się liczne wystawy i koncerty. Meczet Selimiye (dawniej Katedra św. Zofii) to jeden z najwspanialszych przykładów architektury muzułmańskiej. Obiekt powstał w XIII w., w miejscu dawnego kościoła bizantyńskiego. Monumentalna budowla dawniej była miejscem koronacji królów Cypru. W XVI w. katedra została przemianowana na meczet. Buyuk Han to kolejne dzieło z okresu osmańskiego. W sukiennicach znajduje się wiele sklepików i małych zakładów. Budynki powstały w XVI w., początkowo pełniły funkcję kwater dla handlarzy, potem więzienia i na końcu schronienia dla ubogich. Popularne atrakcje turystyczne, którymi szczyci się Nikozja Północna, to również Biblioteka Sułtana Mahmuta II, Muzeum Etnograficzne w dawnym dworze Derwisza Paszy, meczet Arab Ahmet i plac Ataturka z kolumną wenecką.
Nikozja – atrakcje w części południowej
W przeciwieństwie do części tureckiej, część grecka jest znacznie bardziej uporządkowana, nowoczesna i europejska. Jakie ciekawe miejsca oferuje turystom Nikozja Południowa? Muzeum Cypryjskie – to obowiązkowy punkt dla wszystkich miłośników historii. We wnętrzu budynku można podziwiać eksponaty z czasów neolitu, aż do czasów wczesnobizantyjskich, znalezione na terenie wyspy. Muzeum powstało w XIX w. i jest otoczone przepięknymi ogrodami miejskimi. Kościół Archangelos Tripiotis – powstał najprawdopodobniej w XVI w., w czasach panowania weneckiego. W środku można podziwiać ikony z XV w. i z czasów panowania tureckiego. Będąc w okolicach, warto wejść do znajdującego się w pobliżu kościoła św. Sawy z XIX w., w którym można obejrzeć sakralne zabytki z XVI w. Ulica Lidras – to główna ulica handlowa greckiej części Nikozji. Znajduje się na niej plac Faneromeni z kościołem Najświętszej Marii Panny. Ulica słynie przede wszystkim z przejścia granicznego do tureckiej części Nikozji. Katedra św. Jana – powstała w XVII w. w miejscu dawnej kaplicy. W środku można podziwiać freski i ikony z XVIII w. Odbywają się tutaj święcenia kolejnych arcybiskupów Cypru. Tuż obok można trafić na Pałac Arcybiskupi. Kościół Chrysalionitissa – to najstarszy obiekt sakralny w tej części Nikozji. Pochodzi z XV w. i został wybudowany w stylu bizantyjskim. Wewnątrz znajdują się przepiękne freski. Bramy w murze weneckim – oprócz wspomnianej już bramy Famagustiańskiej, w południowej części miasta można podziwiać bramę Pafos i Kireńską. Hamam i meczet Omerye – hamam powstał w XIV w. jako łaźnia turecka. Funkcję tę pełni również obecnie. Meczet dawniej był kościołem chrześcijańskim, który należał do zakonników. Nazwa budynków wywodzi się od proroka Omera. Nikozja jest miastem kontrastów i podziałów. Warto je odwiedzić, aby przekonać się, jak wygląda codzienne życie dwóch żyjących obok siebie, zupełnie odmiennych kultur.
Zobacz także:
- Wróciła z urlopu na Cyprze. Gdy rozpakowała walizę, znalazła niechcianego pasażera
- Cypr w 48 godzin
- Cypr – najciekawsze atrakcje turystyczne na wyspie miłości
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Oleh_Slobodeniuk/Getty Images