Zobacz też: Jak posługiwać się kompasem w terenie, z mapą, na telefonie? >>>
Cypr to wyspa położona u wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu, we wschodniej części Morza Śródziemnego. Obszar ten nie należy do żadnego sąsiedniego państwa. Czy Cypr należy do Grecji? Wiele osób tak przypuszcza, jednak nie jest to prawdą. Istnieje tutaj oddzielne, suwerenne państwo – Republika Cypryjska. Można powiedzieć, że państwa tu są dwa, z tym że drugie nie jest oficjalnie uznawane. W mentalności Cypryjczyków jednak podział ten jak najbardziej funkcjonuje. Cypr południowy to oficjalnie uznana na świecie Republika Cypryjska. Drugie państwo, Cypr Północny, to inaczej Turecka Republika Cypru. Podział ten uznaje wyłącznie Turcja i mieszkający w tej części wyspy mieszkańcy, jednak przemieszczać się pomiędzy obiema częściami Cypru można tylko poprzez przejście w Nikozji (stolicy Cypru). Od 2004 roku wyspa należy do Unii Europejskiej.
Zobacz też: Bursztynowa Komnata – historia i ciekawostki >>>
Cypr – klimat
Pogoda na Cyprze jest idealna dla miłośników ciepłych klimatów – większość dni jest słonecznych. Latem średnie temperatury to 31℃ w lipcu i sierpniu. Najlepiej przyjechać na Cypr w październiku – wtedy temperatura sięga 26℃. Nie jest więc zbyt gorąco ani tłoczno. w przeciwieństwie do miesięcy letnich, kiedy ruch na tutejszych plażach jest bardzo duży. Wczasy na Cyprze we wrześniu to też niezły pomysł, szczególnie dla tych, którzy lubią upały. Sezon się kończy, plaże pustoszeją, a pogoda jest nadal wspaniała. Najzimniej jest w styczniu i lutym. Nie przeszkadza to jednak w zwiedzaniu, ponieważ Cypr zimą jest bardzo przyjazny – temperatura w ciągu dnia raczej nie spada poniżej 16℃.
Bogactwa naturalne Cypru
Cypr to nie tylko piękne plaże, ale też wiele innych ciekawych atrakcji. Należą do nich między innymi góry Troodos, półwysep Cape Greco i dziki Akamas . Ten ostatni to raj dla osób kochających piesze wędrówki i cudowne krajobrazy. Szlaki turystyczne wiodą przez dzikie pustkowia, gdzie zostajemy sam na sam z przyrodą i wspaniałymi widokami. Trasy trekkingowe są dość strome, skaliste, pełne wybojów i kolein, dlatego warto mieć ze sobą porządne buty. Można wypożyczyć rower, jednak tylko pod warunkiem, że jesteśmy nauczeni jazdy w bardzo trudnych warunkach, po nierównomiernym podłożu i stromych nachyleniach pełnych zakrętów. Całkiem niedaleko stąd, kierując się na południe, dotrzemy do plaży Lara Beach , gdzie znajduje się rezerwat przyrody, który chroni przed wyginięciem rzadkie gatunki żółwi. Będąc tam, należy jednak przestrzegać obostrzeń dotyczących kąpieli w morzu i plażowania – w niektórych miejscach takie działania są zabronione, aby nie przeszkadzać żółwiom. Co ciekawe, w pobliżu nie ma żadnej restauracji ani sklepu. Nawet brak asfaltowej drogi. Jadąc jednak dość wyboistą żwirówką, zobaczymy po drodze liczne plantacje bananów, z których słynie Cypr . Zwiedzanie okolic gór Troodos również powinno być punktem obowiązkowym wizyty na Cyprze. Znajdują się tutaj zabytkowe klasztory, zielone winnice i owocowe sady. Nie brakuje również szlaków pieszych i rowerowych o różnych stopniach trudności i długości. Warto wybrać się na górę Olympos, na którą prowadzi niezwykle malownicza ścieżka. W górach należy zobaczyć jeszcze urokliwe wioski, takie jak Gourii, Lazanias i Fikarou . Zapoznamy się tam z tradycyjną, cypryjską architekturą i spróbujemy miejscowej kuchni. Ważnym punktem jest także Wodospad Kaledoński.
Zobacz też: Wyprawa w Beskid Niski – ciekawe miejscowości, atrakcje, szlaki piesze i rowerowe >>>
Cypr – miasta
Istnieje kilka miast–kurortów na Cyprze . Co warto w nich zobaczyć? W jednych oprócz plaż i hoteli znajdziemy ogrom zabytków, inne zostały sztucznie stworzoną enklawą dla turystów lub mają charakter częściowo przemysłowy – np. Ayia Napa i Limassol. Niezwykle ciekawym miastem jest Pafos . To tutaj znajduje się miejsce narodzin mitologicznej Afrodyty, czyli skała nazwana jest imieniem. Możemy tu również odnaleźć ruiny jej świątyni z czasów antycznych. Oprócz nich warto zobaczyć zamek bizantyjski z XIII wieku i Grobowce Królewskie . Ciekawe są również pochodzące ze starożytności mozaiki w parku archeologicznym w Domu Tezeusza i Ajona. Dobrze jest także odwiedzić Nikozję, czyli stolicę Cypru. To jedyna na świecie stolica, która pełni rolę miasta stołecznego dla dwóch państw. Przez nią przebiega również granica dzieląca Cypr turecki i Republikę Cypryjską . Widoczna jest na starówce i składa się z murów i drutów kolczastych. W Nikozji najciekawsze zabytki to Pałac Arcybiskupów, Muzeum Cypru i brama Famagusta. Warto przejść się po uliczkach Starego Miasta, aby poznać tutejszy klimat.
Zobacz też: Odprawa przez internet – jak ją przeprowadzić i na czym polega?>>>
Cypr – przydatne informacje
Waluta Cypru to euro. Na wyspie jest bardzo drogo, więc trzeba odpowiednio przygotować się finansowo. Dzienne wyżywienie na Cyprze, biorąc pod uwagę tylko żywność kupowaną w sklepach, to koszt ok. 10 euro. Jeśli chcemy się stołować w restauracjach, porządny obiad będzie kosztował ok. 11 euro, w barze nawet 5 euro. Butelka wody kosztuje 1,5 euro. Dotrzeć na Cypr jest bardzo łatwo – z Warszawy polecimy bezpośrednio do Larnaki za ok. 500 zł. Baza noclegowa jest bardzo dobrze rozwinięta – z łatwością znajdziemy nocleg w przystępnej cenie, wystarczy skorzystać z dowolnego portalu rezerwacyjnego.