Świat

  Świat

  Johannesburg to jedno z największych miast w Afryce, które zamieszkuje blisko 5 milionów osób. Określa się je również mianem Joburga lub Jozi. Miasto oferuje szereg atrakcji, które spodobają się nie tylko miłośnikom natury, poszukującym przede wszystkim relaksu, lecz także osobom spragnionym rozrywki i badaczom kultury afrykańskiej.

  Jezioro Tanganika to najstarsze jezioro w Afryce. Dzięki temu obfituje w wiele gatunków endemicznych ryb, zarówno nadających się do hodowli w akwarium, jak i poławianych w celach spożywczych. Jest jednym z najważniejszych źródeł żywności dla Afryki Wschodniej. Tanganika należy do najgłębszych i największych jezior świata.

  Zwiedzając lazurową Prowansję, nie można przegapić położonego niedaleko małego, portowego miasteczka Cassis. To miejsce, gdzie czas dyktuje życie w porcie. Rytm dnia większości mieszkańców reguluje historyczny port morski, który wraz z małymi, klimatycznymi knajpkami oferuje turystom świeże ryby. Niespotykane smaki, piękne plaże i magiczny klimat miejsca sprawiają, że Cassis jest punktem obowiązkowym na mapie każdego podróżnika.

  Jaskinie i wierzchołki góry Ural pochodzą sprzed tysięcy lat. Według naukowców są to jedne z najstarszych gór na Ziemi. Jednak Ural znany jest przede wszystkim jako pasmo górskie oddzielające Europę od Azji. Sprawdź, kiedy warto tu przyjechać i co należy wiedzieć o górach Ural.

  Tokio to nie tylko stolica Japonii i jej najbardziej zaludnione miasto, ale również największy obszar metropolitalny na całym świecie. Nic dziwnego, że co roku odwiedza je masa turystów z całego świata. Na zwiedzanie Tokio warto przeznaczyć około kilkunastu dni, które pozwolą zwiedzić chociaż część najciekawszych atrakcji turystycznych.

  Bogota to stolica Kolumbii i zarazem największe miasto w całych Andach. Mimo że o bezpieczeństwie w Bogocie (a raczej jego braku) krążą legendy, od dłuższego czasu stolica Kolumbii stara się walczyć z tą łatką. Obecnie wiadomo już, że miasto jest na tyle spokojne, iż odwiedza je tysiące turystów z całego świata. A dzieje się tak nie bez powodu.

  Porto Santo jest niewielką wyspą należącą do Portugalii, wyróżniającą się idealnymi warunkami do wypoczynku. Długa, piaszczysta plaża i krystalicznie czysta woda sprawiają, że niektórzy mówią o tym miejscu, że jest to raj na ziemi. Porto Santo, położone tuż obok Madery, zachwyca również zróżnicowaniem terenu – od płaskiego wybrzeża po wzgórza i wyspy wulkaniczne.

  Saint-Malo to malownicza miejscowość położona u wybrzeży Francji. Połączenie historycznego miasta z licznymi szlakami turystycznymi z lazurowym morzem i piaszczystą plażą czyni to miasto jednym z ciekawszych na mapie Francji. Otoczone obronnymi murami miasto swoją nazwę zawdzięcza mnichowi, świętemu Maklowiuszowi biskupowi Aleth. Saint-Malo na przełomie XVII i XVIII wieku było jednym z najważniejszych portów Francji.

  Jest stolicą i jednocześnie największym ośrodkiem Danii. Miasto zamieszkuje ponad pół miliona osób. Czym zaskoczy nas Kopenhaga? Zwiedzanie warto zacząć od parku rozrywki zlokalizowanego w samym centrum miasta. Ogrody Tivoli to drugi najstarszy obiekt tego typu na świecie. Po raz pierwszy został otworzony w połowie XIX wieku.

  W odróżnieniu od innych europejskich stolic, Sofia wydaje się być znacznie mniej atrakcyjna. Co prawda, nie jest to miasto oferujące tyle, co Paryż, Praga czy Berlin, lecz mimo to wciąż można w interesujący sposób spędzić tam urlop. Poznaj najważniejsze atrakcje Sofii.

  Trogir w Chorwacji ma do zaoferowania turystom liczne atrakcje. To miejsce idealne dla miłośników historii. W Trogirze znajduje się wiele średniowiecznych zabytków (np. katedra św. Wawrzyńca, pałac Cipiko), których zwiedzanie może być niezapomnianą przygodą.

  Wyspy Galapagos, należące do Ekwadoru, to archipelag o pochodzeniu wulkanicznym, oddalony od wybrzeża Ameryki Południowej o około 1000 km. To park narodowy wpisany na listę UNESCO w celu chronienia różnorodności zwierząt, jakie można tu spotkać, a są to często gatunki niespotykane nigdzie indziej na świecie.

  O Montpellier często mówi się, że jest to „mały Paryż”. Miasto o wspaniałych tradycjach uniwersyteckich jest najszybciej rozwijającym się ośrodkiem miejskim we Francji i do tego – najbardziej tętniącym życiem miejscem w południowej części tego kraju. Znajdujące się w samym sercu Langwedocji, słynie z rozległych pól winogron. Jak się również okazuje, to mało znane w Polsce miasto jest prawdziwym zagłębiem winiarstwa.

  Makarska to „polski” kurort położony nad Adriatykiem. Mówi się tak o nim ze względu na niesamowitą popularność, jaką cieszy się właśnie wśród Polaków. Jest to idealne miejsce nie tylko do leniwego plażowania nad wodą, ale również do zwiedzania. To również świetna baza wypadowa do zwiedzania chorwackich miast zlokalizowanych na wybrzeżu.

  Symbolem Grecji jest niewątpliwie górujący nad Atenami Akropol i znajdujące się na nim świątynie. Przez lata z miejsca kultu Akropol ateński stał jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych na świecie. Czym właściwie jest Akropol i jaka jest jego historia?

  Albania wciąż jest mało popularnym kurortem wybieranym na wypoczynek podczas wakacyjnych wyjazdów. Według obiegowej opinii są tam jedynie piękna pogoda oraz stosunkowo niskie ceny. Państwo to zachwyca jednak również wieloma zabytkami i zapierającymi dech w piersiach obiektami sakralnymi. Mimo małej popularności i obiegowej opinii, że Albania nie może zaoferować nic więcej niż plażowanie, warto udać się do Durres, w którym można znaleźć wszystko niezbędne do udanego wypoczynku.

  Siofok to węgierska miejscowość, która jest popularnym celem wyjazdów wakacyjnych Europejczyków. To nie tylko urocze miejsce nad brzegiem Balatonu, ale i ośrodek rozrywki. Infrastruktura turystyczna w Siofok jest bardzo dobrze rozwinięta i cały czas obserwuje się jej unowocześnienie. Tuż nad brzegiem Balatonu na turystów czekają hotele, obiekty gastronomiczne, dyskoteki czy wypożyczalnie sprzętów sportowych.

  Prawo szariatu ma obowiązywać każdego muzułmanina, regulować życie religijne i świeckie. Święta Księga Islamu mówi o zasadach, jakimi należy kierować się w życiu rodzinnym, społecznym, tłumaczy, jak należy traktować innowierców i jakie obowiązki ma każdy muzułmanin. Szariat jest interpretacją zapisów Koranu, hadisów, przypowieści o życiu proroka Mahometa. Według szariatu największą zbrodnią jest odstępstwo od wiary.