Wioski świata. Jak mieszkają ludzie w różnych częściach globu?
"Wioski świata. Park edukacji globalnej" to niezwykłe miejsce na mapie Krakowa. Odtworzono tu tradycyjne domostwa, w których żyli lub nadal mieszkają ludzie w różnych częściach świata. Bartek Jędrzejak miał m.in. okazję zobaczyć jurtę, którą cały czas można spotkać w Mongolii. Mało kto wie, że wchodząc do jurty, obowiązkowo trzeba mieć na sobie nakrycie głowy. - Wejście do jurty bez nakrycia głowy wiąże się z obrazą gospodarza - mówiła Justyna Marczewska. Gdyby w czasie wizyty nakrycie spadło nam z głowy - trzeba je jak najszybciej ponownie założyć, przywitać się jeszcze raz i przeprosić gospodarza.
Odwiedzając park można również zobaczyć jak mieszkali Indianie oraz z bliska przyjrzeć się pióropuszowi, który nosił wódz danego plemienia. - Taki wódz nie mógł sobie po prostu zrobić pióropusza, czy uszyć. Każde pióro oznaczało zwycięską walkę, potyczkę z wrogiem albo udane polowanie - mówiła Monika Laurowska.
Do czego służyła fajka pokoju?
W indiańskiej wiosce nie może zabraknąć fajki pokoju. - Plemiona indiańskie walczyły ze sobą o terytorium, o zwierzynę. Kiedy już zawierano pokój, starszyzna obydwu plemion, razem z wodzami, siadali sobie wokół ogniska, przekazując sobie tę fajeczkę, zawierali pokój. Nie podawali sobie ręki na zgodę, a palili fajkę - dodała Monika Laurowska.
W krakowskim parku można także z bliska obejrzeć domostwa, które obecne są w Ghanie, w Afryce. Jak wyglądają? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czego nie robić na wakacjach? Turysta trafił do szpitala przez niewinną zabawę
- Powstał "Labirynt królowej Bony" w Czersku. Turyści wyruszą na poszukiwania cennych pereł
- Brunei – mały kraj, wielkie bogactwo. Co warto w nim zwiedzić?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN