Porady

Czy Polakom potrzebna jest wiza na Dominikanę?

Porady

Aktualizacja:
Sprzedawca kokosów na plaży

Dominikana przyciąga turystów pięknymi plażami i krystalicznie czystą wodą Morza Karaibskiego. Czy na Dominikanę trzeba mieć wizę?

Dominikana to jedna z największych wysp leżących na Morzu Karaibskim. Turyści z całego świata odwiedzają ten piękny kraj, żeby odpoczywać na rajskich plażach i cieszyć się wspaniałą pogodą, trwającą tam cały rok. Czy na Dominikanę potrzebna jest wiza?

Dominikana – wiza dla Polaków

Polacy wybierający się na Dominikanę nie mają obowiązku wyrabiania wizy. Mogą wjechać do tego kraju na podstawie ważnych paszportów. Okres ważności paszportu powinien wynosić co najmniej tyle, ile będzie liczył nasz pobyt w tym kraju. Wiza na Dominikanę nie jest potrzebna, jeśli zamierzamy tam zostać nie dłużej niż 90 dni.

Przy przekraczaniu granicy będziemy musieli okazać urzędnikowi imigracyjnemu bilet powrotny. Musimy też mieć pieniądze na pokrycie kosztów pobytu, jednak przepisy nie określają jednoznacznie, jaką kwotą powinniśmy dysponować.

Wiza na Dominikanę dla Polaków nie jest wymagana, ale podczas przekraczania granicy mamy obowiązek wykupić kartę turystyczną. Jej koszt wynosi około 15 dolarów i nierzadko jest już wliczony w cenę biletu lotniczego. Karta turystyczna jest ważna 30 dni. Jeśli zamierzamy przedłużyć pobyt, konieczne jest wykupienie kolejnej karty za tę samą kwotę.

Po przyjeździe do hotelu, hostelu czy pensjonatu musimy się zameldować. Służy do tego specjalny formularz i powinniśmy go otrzymać od obsługi hotelu, w którym się zatrzymamy.

Ubezpieczenie podczas pobytu na Dominikanie

Władze Dominikany nie wymagają od obcokrajowców obowiązkowego ubezpieczenia na czas pobytu w tym kraju. Mimo to – jak podczas każdej zagranicznej podróży – warto wykupić polisę ubezpieczeniową , która pokryje ewentualne koszty leczenia.

Szczepienia przed wyjazdem na Dominikanę

Przed wyjazdem na Dominikanę nie są wymagane szczepienia ochronne , ale ponieważ na wyspie występują pewne zagrożenia epidemiologiczne, obywatele krajów Europejskich są zachęcani do zaszczepienia się m.in. przeciwko żółtej febrze, tężcowi i zapaleniu opon mózgowych. Jeśli planujemy zostać na Dominikanie dłużej, powinniśmy również rozważyć zaszczepienie się przeciwko durowi brzusznemu. Na Dominikanie istnieje także niebezpieczeństwo zarażenia się malarią i wścieklizną.

Ośrodki dla turystów mają wysoki standard pod względem higieny , ale wybierając się w dalsze podróże po kraju, należy zachować ostrożność. Nie powinniśmy pić wody z kranu – najbezpieczniej jest kupować wodę w butelkach. Należy też dbać o to, by zawsze mieć przy sobie spray czy inny środek na komary.

Dominikana – warunki pogodowe

Piękna pogoda trwa na Dominikanie przez okrągły rok . Jednocześnie na wyspie występuje wysoka wilgotność, a opady deszczu nie są rzadkością. Najgoręcej jest pod koniec lata – w sierpniu i we wrześniu. W tych miesiącach temperatury mogą sięgać 35 stopni Celsjusza. Jeśli wybierzemy się na Dominikanę zimą, będziemy się cieszyć piękną pogodą i temperaturą około 25 stopni Celsjusza. Dla wielu osób to idealny komfort termiczny. W zimie jednak na wyspie najczęściej pada – zwłaszcza na początku roku. Zazwyczaj są to przelotne deszcze, ale trzeba to brać pod uwagę przy planowaniu wypoczynku.

W jakim języku porozumiewać się na Dominikanie?

Oficjalnym językiem na Dominikanie jest język hiszpański . Warto mieć na uwadze, że używany tam hiszpański różni się od „tradycyjnego” języka hiszpańskiego. Na przestrzeni lat wykształciła się bowiem specyficzna lokalna odmiana. Na wyspie powszechnie używany jest również język angielski, więc nie powinniśmy mieć problemu, żeby porozumieć się z miejscowymi mieszkańcami.

Gdzie się zatrzymać na Dominikanie?

Dominikana ma bardzo dobrze rozwiniętą bazę noclegową . Nic w tym dziwnego, ponieważ kraj od wielu lat przyciąga turystów z całego świata, spragnionych odpoczynku na rajskich plażach. Noclegi są zróżnicowane pod względem jakości i ceny. Jeśli podróżujemy budżetowo, nie będziemy mieć problemów ze znalezieniem tańszych hosteli i pensjonatów. A jeżeli marzy nam się wypoczynek w luksusowym hotelu, także będziemy mieli wiele miejsc do wyboru.

Republika Dominikany nie wymaga wiz od obywateli Polski, którzy przyjeżdżają do tego kraju w celach turystycznych. Dzięki takiemu udogodnieniu nie musimy się stresować całym procesem związanym z aplikowaniem o wizę i możemy się skupić na planowaniu niezapomnianych wakacji.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości