Podróże

Phoenix – miasto w Arizonie: atrakcje, ciekawostki, czas lokalny

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Phoenix w Arizonie

Phoenix, Arizona to miasto osadzone w otoczeniu przypominających Wielki Kanion Kolorado masywów górskich i pustyni. Phoenix zadziwia różnorodnością i wieloetnicznością. Jaka jest historia miasta i panujący klimat? Jaki występuje w Phoenix czas i co warto zwiedzić? Sprawdzamy!

W USA Phoenix jest szóstym co do większości miast pod względem liczby mieszkańców. W pierwszej dekadzie XX wieku Phoenix było jednym z najszybciej rozwijających się ośrodków. Co ciekawe, powstało jednak dopiero pod koniec XIX wieku, a prawdopodobnie, gdyby nie utworzenie sieci kanałów z pobliskiej rzeki, miasto nigdy by nie powstało.

Podróżnicy i ich niezwykłe wyprawy

Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem
Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Południowy wschód USA – Phoenix, Arizona

Brak dwóch takich samych stanów i dwóch podobnych sobie miast to cecha charakterystyczna Stanów Zjednoczonych (USA). Phoenix jest tego idealnym przykładem – to największe miasto Arizony (i jednocześnie stolica tego stanu), które stanowi ogromną metropolię bogatą w nowoczesną architekturę, rozwinięty przemysł maszynowy i metalurgiczny. Oryginalności miastu dodaje jego położenie – na północy Phoenix sąsiaduje z pustynią Sonora, na wschodzie z rzeką Salt River, a na południu z pasmem gór South Mountains, które pod względem geologicznym i klimatycznym, idealnie odwzorowuje skalne ustępy Wielkiego Kanionu.

Historia Phoenix

Phoenix w Arizonie jest specyficznym miastem, które bardzo intensywnie się rozwija, a jednocześnie nie posiada zbyt długiej historii. Miasto zostało założone w drugiej połowie XIX wieku przez Jacka Swillinga, który dostrzegł, że tereny te – w przeciwieństwie do pobliskiej pustyni – przy odpowiednim nawodnieniu mogłyby zostać wykorzystane do upraw. W tym celu utworzony został kanał, za pomocą którego nawadniano pola wodą z pobliskiej rzeki Salt River. Udany system nawadniania pół sprawił, że założona w tym miejsca osada, początkowo pod nazwą Mill City, szybko przekształciła się w miasteczko. Głównymi uprawami była sałata, bawełna i drzewa cytrusowe. Od tej pory miasto rozwijało się bardzo prężnie, zyskując formalnie status korporacji municypalnej w roku 1881. W latach 90. XIX wieku w mieście prężnie działała sieć elektrycznych tramwajów. Wybudowanie połączeń kolejowych jeszcze w XIX wieku znacznie zintensyfikowało i tak mocno dynamiczny już proces rozwoju miasta.

Zaczęły rozrastać się przedsiębiorstwa i sektor ciężkiego przemysłu, głównie metalurgicznego, który wciąż pełni istotną funkcję. Od 1912 roku Phoenix jest stolicą Arizony – to wtedy właśnie nastąpił nowy podział i wyodrębniono nowy stan – Arizonę.

Klimat i temperatury w Phoenix

Phoenix, Arizona, z racji swojego położenia, określana bywa mianem "Doliny Słońca". Panuje tu pustynny, gorący klimat, charakterystyczny dla południowo-zachodnich stanów. Najwyższe temperatury występują w czerwcu i w lipcu – wówczas termometry wskazują średnio 33℃. Rekordową temperaturę w mieście zarejestrowano 26 czerwca 1990 roku na ekstremalnym poziomie 50 stopni ℃. Zimy w Phoenix są z kolei łagodne, a temperatury ujemne dość rzadko spotykane (rekordowa wynosi -9℃).

Pomimo trudnego położenia i nieprzyjaznych warunków atmosferycznych, Phoenix jest jednym z największych miast pod względem demograficznym – liczy niespełna półtora miliona mieszkańców (1 445 632 w 2010 r.), co sprawia, że jest to szóste co do gęstości zaludnienia miasto w Stanach Zjednoczonych – wyprzedza je Filadelfia, Houston, Chicago, Los Angeles i Nowym Jork.

Na jakie atrakcje możemy liczyć w Phoenix?

Ze względu na stosunkowo młodą historię miasta, w Phoenix raczej nie zobaczymy zbyt wielu zabytków – najstarsze obiekty pochodzą z końca XIX wieku. Początkowy, rolniczy charakter miasta wpłynął na sposób zagospodarowywania terenu i sprawił, że miasto jest bardzo rozległe terytorialnie, jednak brak w nim typowych dla największych miast Stanów Zjednoczonych drapaczy chmur. Niemniej jednak, w Phoenix istnieją atrakcje i klimat, których nie spotkamy nigdzie indziej.

W Phoenix od razu rzuca się w oczy wieloetniczność i wielokulturowość tego miejsca. Spotkamy tutaj wiele odniesień do kultury indiańskiej. Pod względem etnicznym znaczna część mieszkańców to Latynosi (głównie Meksykanie), Afroamerykanie i potomkowie Indian. Warto odwiedzić Muzeum Heardów, w którym można zobaczyć, jak wyglądała początkowa kultura miasta w procesie jego powstawania w drugiej połowie XIX wieku.

Phoenix zgodnie uznawane jest za największe centrum kulturalne Arizony i południowo-zachodnich stanów kraju. Znajduje się tutaj wiele obiektów muzycznych – hale koncertowe, opery i teatr muzyczny Orpheum Theatre . Nie brak również interesujących muzeów. Możemy udać się m.in. do Arizona Science Center , Muzeum Historii w Phoenix czy Pueblo Grande Museum and Cultural Park. W Phoenix popularne są sporty motorowe, które mogą stanowić ciekawą atrakcję dla turystów – nieczęsto bowiem można beztrosko przemierzać quadem lub motocyklem prawdziwie dziką pustynię rodem z westernów.

Phoenix – czas lokalny

Jeżeli zastanawiamy się nad podróżą do Phoenix, warto wiedzieć, jaki występuje w tym miejscu czas lokalny. W Phoenix obowiązuje czas UTC -7. Względem Warszawy (UTC +1) różnica czasowa wynosi zatem 8 godzin. Jeśli w Phoenix jest 12:00, to w Polsce będziemy wówczas mieli 20:00.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: 4kodiak/Getty Images

Pozostałe wiadomości