Obszar jest stosunkowo rzadko odwiedzany przez rodziny, ponieważ wiele osób uważa go za wyjątkowo cichy i nieciekawy. Jak jednak pokazuje ten tekst o atrakcjach dla dzieci na Podlasiu, to niezwykle interesujące tereny.
Podróże Michała Cessanisa
Ciekawe miejsca na Podlasiu dla dzieci – Białystok
Jedną największych na Podlasiu atrakcji dla dzieci jest Białostocki Teatr Lalek, będący jednym z najstarszych teatrów lalkowych w Polsce. Spektakle odgrywane w nim to zarówno przedstawienia dla najmłodszych, jak i dedykowane dorosłym adaptacje światowej literatury, które z pewnością przypadną do gustu również młodzieży. Aby pokazać maluchom magię teatru, warto zabrać je do otwieranej po każdym spektaklu Piwnicy Lalek, w której znajdą się lalki, maski, kostiumy, teatralne rekwizyty, a także dekoracje z wystawianych niegdyś sztuk. Ciekawe dla dzieci będzie też Muzeum Dziejów Ziemi, czyli miejsce, w którym można zobaczyć dinozaury, poznać ich fascynującą historię oraz pobawić się w miniparku rozrywki, np. zagrać w paintballa, postrzelać na strzelnicy, czy powspinać się w parku linowym. Nieopodal Białegostoku, w Wasilkowie, znajduje się Białostockie Muzeum Wsi. To skansen, w którym znajdują się dawne budynki z różnych części województwa podlaskiego. Nie lada atrakcją dla dzieci są odbywające się tam liczne festyny etnograficzne, warsztaty oraz zajęcia pozwalające na zdobycie poprzez zabawę wiedzy na temat Podlasia.
Podlasie dla dzieci – Puńsk i Zelwa, czyli Izby regionalne
Atrakcje Podlasia nie kończą się na Białymstoku. Będąc w tym regionie, warto udać się do Izby Regionalnej w Puńsku, czyli urządzonego w stuletniej plebanii warsztatu tkackiego. Można podziwiać tam tkaniny i stroje podlaskie, a także wyroby litewskie. Dla dzieci (ale i dorosłych) świetną zabawą mogą okazać się organizowane w okresie wakacyjnym warsztaty z plecionkarstwa, tkania krajek, czyli ludowych wąskich pasków o funkcji dekoracyjnej, oraz wycinankarstwa. Odbywają się tutaj także wystawy dzieł artystów ludowych z okolicy, połączone z jarmarkami, spotkaniami z twórcami, piknikami z daniami regionalnymi. Istnieje możliwość spróbowania oryginalnego podlaskiego sękacza. Izba regionalna w Zelwie zachwyci maluchy zbiorami dawnych przedmiotów z gospodarstw domowych oraz placem zabaw sprzed wieków.
Podlasie z dzieckiem: Muzeum Ikon w Supraślu oraz Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.
Mimo iż muzea wielu osobom kojarzą się z nudą, będąc na Podlasiu, warto udać się do dwóch z nich. Muzeum Ikon znajduje się w XVII-wiecznym Pałacu Archimandrytów. Jego główną atrakcją jest zrekonstruowana, XVI-wieczna cerkiew Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy. W kolekcji zbiorów muzeum znajduje się około 1200 ikon, fresków oraz przedmiotów sakralnych. Uwagę dzieci z pewnością przykuje mnich tworzący ikony w swojej celi oraz film o ich powstawaniu. Z kolei w Muzeum Rolnictwa najmłodsi mogą zapoznać się z maszynami rolniczymi i innymi przyrządami używanymi niegdyś do pracy na roli. W obiekcie organizowane są także imprezy, takie jak konkurs święconych palm, święto chleba i konkurs gry na instrumentach pasterskich.
Atrakcje Podlasia – Kanał Augustowski
Województwo podlaskie jest krainą pełną fantastycznej przyrody. Na szczególną uwagę zasługuje Kanał Augustowski. Co ważne, został on ujęty w rejestrze zabytków nieruchomych i uznany za pomnik historii. Dzieciom z pewnością do gustu przypadnie rejs statkiem lub gondolą po kanale. Jego trasa przebiega przez jeziora, skanalizowane rzeki oraz sztuczne przekopy kanału, dzięki czemu podczas wycieczki podziwia się niezwykle malownicze krajobrazy. Na swojej drodze spotkać można także śluzy, czyli hydrotechniczne budowle wodne, dzięki którym możliwe jest zachowanie stałego poziomu wód w kanale.
Atrakcje na Podlasiu dla dzieci: Biebrzański Park Narodowy
Wizyta w Biebrzańskim Parku Narodowym pewnością będzie nie lada przeżyciem dla wszystkich – nie tylko dla maluchów. To największy w Polsce park narodowy, a jego celem jest ochrona torfowisk. Na uwagę zasługuje jego wyjątkowa, rzadko spotykana flora i fauna. Warto przyjrzeć się rosnącym tu storczykom, widłakom i rosiczkom. Obserwować można wiele ptaków żyjących w bagiennym środowisku, takich jak batalion, wodniczka, kszyk, rybitwa białoskrzydła i białowąsa, a także sowa błotna czy orlik krzykliwy. Na terenie parku wytyczono szlaki piesze, rowerowe, kajakowe, konne oraz ścieżki edukacyjne – to dobry moment, aby zaszczepić w najmłodszych miłość do aktywnego spędzania wolnego czasu na łonie natury. Na terenie parku znajduje się Sala Ekspozycyjna CEiZ z wypchanymi zwierzętami, filmami edukacyjnymi oraz grami edukacyjnymi dla dzieci, a także wystawa "Ptaki biebrzańskich bagien".
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Odtwarza drewnianą historię Podlasia. "Ornament ma duże symboliczne znaczenie"
- Placki ziemniaczane z Podlasia i z Bieszczad. Zupełnie inne, a tak samo smaczne
- Gorczański Park Narodowy – miejsce warte zobaczenia
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: SW Photography/GettyImages