Materiał promocyjny

Naucz malucha samodzielnej zabawy. "W tym czasie dziecko się wspaniale rozwija"

389A9797-min
Zabawa z dzieckiem jako forma odpoczynku
Źródło: Dzień Dobry TVN
Odpoczynek w pierwszym roku życia dziecka jest szczególnie ważny, a mamy zbyt często nakładają na siebie presję, by być najlepsze we wszystkim. Tymczasem macierzyństwo to sztuka dbania nie tylko o malucha, ale i o samego siebie. Z tego względu warto każdego dnia znaleźć chwilę, by zwolnić i złapać oddech. Jak skutecznie wdrożyć ten plan w życie? O tym opowiedziały nam Antonina Zych, influencerka oraz Dominika Słowikowska, psycholożka i autorka bloga "Pomogę Ci Mamo".

Dobry rodzic jest wypoczęty

Choć macierzyństwo to nie urlop, uczy nabierania dystansu do siebie i innych. Doświadczone mamy najlepiej zdają sobie sprawę z tego, jak ważny jest odpoczynek i znalezienie przestrzeni na własne potrzeby. Niestety, gdy na świecie pojawia się maluch, rodzice pragną przychylić mu nieba, spędzając z dzieckiem każdą minutę.

- Mamy problem z odpoczywaniem, ponieważ mamy takie poczucie, że jak na chwilę zostawimy te nasze obowiązki, to przestaniemy być dobrym rodzicem. Nie dajemy sobie tego prawa, żeby na chwilę usiąść, przez co nie dajemy sobie czasu, żeby naładować te akumulatory do tego, by mieć energię i  być lepszym rodzicem. Zachęcam do tego, żeby zmienić myślenie. Jak ja położę dziecko na macie, która jest idealnym miejscem do rozwoju, a ja w tym momencie usiądę i wypije kawę, to nie oznacza, że ja jestem złą mamą czy tatą. W tym czasie dziecko się wspaniale rozwija — powiedziała Dominika Słowikowska, psycholożka i autorka blog "Pomogę Ci Mamo".

Jak wprowadzić małe zmiany, by urlop macierzyński czy tacierzyński działał pozytywnie na wszystkich członków rodziny? Kluczowe są małe kroki i systematyczność.

- Odpoczynek to w dużej mierze jest łapanie chwil pomiędzy. Jak dziecko się bawi, jest na macie, wówczas łapię moment dla siebie. Najczęściej to jest mata. Mogę położyć dziecko na ziemi, więc nie spadnie, jest bezpieczne, a ja mogę obserwować je z kanapy. Co więcej, niemowlaki w dużej mierze ten czas powinny spędzać na podłodze, na macie, na brzuszku, poznać swoje ręce, nogi. Ja ten czas, gdy dziecko samo się bawi, staram się celebrować i cieszyć się nim – powiedziała Antonina Zych, influencerka.

Zabawką, która idealnie wpływa na rozwój zmysłów, a także uspokaja dziecko, jest Wydra Oddychający od Fisher-Price®. Ta wyjątkowa pluszowa przytulanka odtwarza 30 minut uspokajającej muzyki i innych dźwięków takich jak bicie serca, słodkie pochrapywanie czy biały szum. Co więcej, miękki brzuszek zwierzaka rytmicznie podnosi się i opada jak przy oddychaniu, co w naturalny sposób koi maluszka.

Mamy jeszcze jedną dobrą wiadomość. Produkt ten sprawdzi się nie tylko w ciągu dnia, ale i w nocy. Dzięki niemu dziecko spokojnie prześpi większość wieczoru, a gdy przebudzi się w nocy, bez problemu znajdzie pluszaka, który świeci delikatnym światełkiem.

Samodzielna zabawa dziecka – dlaczego jest tak ważna?

Psychologowie wielokrotnie podkreślają, aby od urodzenia uczyć dzieci samodzielnej zabawy. Ta jest potrzebna każdemu maluchowi. Uczy wyciszania, daje przestrzeń wyobraźni i rozwija. To także idealny czas, by zmęczona obowiązkami mama, czy przytłoczony ilością zadań tata, mógł odetchnąć i zebrać siły na resztę dnia.

- Warto zadbać o to już od samego początku. Dziecko musi nabyć kompetencje samodzielnej zabawy i spędzania czasu bez nieustannego bycia rodzica obok. Mam konsultacje z rodzicami dzieci 4/5-letnich i mają trudność, że te dzieci nie potrafią dłużej niż 5 minut spędzić czasu same ze sobą. Dlaczego? Rodzic tak bardzo chciał być dobrym rodzicem, że wypełniał każdą minutę doby dziecka. Dziecko nie miało zaś przestrzeni, żeby nauczyć się samodzielnej zabawy – powiedziała psycholog.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć
Materiał promocyjny

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
Materiał promocyjny

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?