Trydent znajduje się w regionie administracyjnym północnych Włoch: Trydent–Górna Adyga. To miasto, które ma piękną i długą historię. Trydent zasłynął m.in. z soboru, zwołanego przez papieża Pawła III w 1545 roku, jako odpowiedź na reformację protestancką. Jakie atrakcje turystyczne Trydentu warto zobaczyć?
Zwiedzanie Trydentu warto rozpocząć od centrum miasta, czyli placu Katedralnego (Piazza del Duomo). Następnie możemy zobaczyć wiele kościelnych zabytków Trydentu, których w tym miejscu nie brakuje. Kolejną atrakcją turystyczną Trydentu są ośrodki i stoki narciarskie. Miasto wchodzi w skład jednego z największych regionów narciarskich na świecie – Dolomiti Superski.
Trydent – historia miasta soborowego
Trydent (wł. Trentino) to największe miasto i stolica regionu administracyjnego Trydent–Górna Adyga, usytuowane w północnej części Włoch. Przez Trydent płynie rzeka Adyga i to właśnie częściowo od jej nazwy pochodzi określenie regionu. Ciekawostką jest, że obecnie włoski Trydent początkowo był miejscowością celtycką. Od 222 roku znajdował się pod jurysdykcją Rzymu, natomiast po jego upadku należał do Ostrogotów. W VII wieku miejscowością rządzili Longobardowie, następnie została ona włączona do państwa frankijskiego. Po jego upadku i powstaniu w 800 r. Cesarstwa Karola I Wielkiego Trydent został przydzielony do Bawarii, a następnie funkcjonował pod jurysdykcją Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Tak prędko zmieniającej się przynależności politycznej sprzyjało specyficzne położenie Trydentu na mapie Europy – tuż u podnóża Alp i w miejscu kulturowego i geopolityczna "tygla" centralnej części kontynentu. Świadczy o tym również fakt, że do Włoch Trydent został przyłączony dopiero po I wojnie światowej (wcześniej miasto należało do monarchii austro-węgierskiej).
Zobacz wideo: Świąteczne pyszności z Włoch
Miasto Trydent słusznie kojarzyć nam się może z soborem trydenckim, który faktycznie miał miejsce w tym mieście w latach 1545–1563. Sobór trydencki powstał jako reakcja na rosnącą popularność ruchów reformacyjnych, zapoczątkowanych w 1517 roku przez niemieckiego mnicha Marcina Lutra. Sobór trydencki uznaje się za początek kontrreformacji – nurtu politycznego Kościoła katolickiego, mającego na celu odbudowę Kościoła od wewnątrz i zniwelowanie wpływów reformacji. Trydent nie został wybrany przypadkowo na miejsce obrad soborowych – to właśnie w tych regionach dochodziło do szerzenia wiary protestanckiej, co zdaniem papieża Pawła III, inicjatora soboru trydenckiego, nie było korzystne dla Kościoła. Umiejscowienie soboru w Trydencie miało też wymiar polityczny – Państwo Watykańskie pragnęło wówczas zjednać sobie relacje z władcą niemieckim, cesarzem Karolem V, który wcześniej rozważał akceptację protestantyzmu i wprowadzenie równouprawnienia religii w państwie. Współczesny Trydent zamieszkiwany jest przez prawie sto dwadzieścia tysięcy mieszkańców. W mieście funkcjonuje przemysł chemiczny, metalurgiczny, drzewny i elektrotechniczny. W Trydencie–Górnej Adydze znajdują się kamieniołomy porfirów, a na płynącej przez miasto Adydze umiejscowiona jest elektrownia wodna, dostarczająca mu energii. Miejscowość przyciąga corocznie wielu turystów, kuszonych licznymi zabytkami Trydentu, jak i kurortami narciarskimi.
Pogodni TVN
Pogodni TVN
Trydent – atrakcje turystyczne i zabytki, które warto zobaczyć
Wartych odwiedzenia ciekawych miejsc Trydentu jest tak wiele, że na wycieczkę z pewnością warto zarezerwować sobie przynajmniej kilka dni. Zwiedzanie Trydentu możemy rozpocząć od Piazza del Duomo – placu Katedralnego w centrum miasta z bazyliką Trydencką, w której ogłoszono tak ważne postanowienia soboru trydenckiego. Świątynia wybudowana została w stylu romańsko-lombardzkim, a na uwagę zasługuje fakt, że do jej wzniesienia użyto VI-wiecznych cegieł, pochodzących z innego kościoła. W pobliżu bazyliki znajduje się fontanna Neptuna z XVIII wieku. Podziwiać ją możemy w jednym z sąsiednich ogródków kawowych lub restauracyjnych. Podobnie jak w całych Włoszech, na co dzień doznamy w Trydencie słynnej kultury picia kawy, która jest więcej niż tylko rytuałem. Kawę pije się tutaj zarówno rano, po południu, jak i wieczorem. Warto zwiedzić również kościół Świętej Marii Boskiej Większej w Trydencie (Santa Maria Maggiore). Bazylika pod identycznym wezwaniem znajduje się także w Rzymie. To w tym miejscu debatowali kardynałowie podczas soboru trydenckiego. Innym wartym zwiedzenia zabytkiem Trydentu jest katedra Świętego Wergiliusza (Cattedrale di San Vigilio), która została wzniesiona na przełomie XII i XIII wieku. W podziemiach kościoła, należących do wcześniej stojącej w tym miejscu świątyni, spoczywają relikwie św. Wergiliusza. Współcześnie miasto przyciąga wielu miłośników sportów zimowych, w tym nart. Trydent wchodzi w skład jednego z największych regionów narciarskich świata – Dolomiti Superski . Region został utworzony w 1974 roku, a pragnący skorzystać z wielu ośrodków narciarskich i profesjonalnych stoków narciarskich turyści mogą dokonać zakupu jednego karnetu, umożliwiającego korzystanie zarówno z atrakcji Trydentu, jak i wszystkich pozostałych ośrodków sportowych regionu.
Zobacz także:
- Porto Alegre – pogoda, atrakcje, ciekawostki
- Berat, Albania – „miasto tysiąca okien”
- Jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce - które warto zobaczyć w 2021 roku?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Pablo Charlón/East News